Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

Phone: 1300 352 000

Phone: (02) 6267 0666

For urgent after hours applications contact the Law Courts Security Desk, NSW on (02) 9230 8282

16 December 2019

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
10:00 AM  Jeffery J & R
10:00 AM  Warne N J & Kitanovic N
2:00 PM  Khalifa H A & Fahmi S M
2:15 PM  Widdicombe S & Williams L
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street Sydney NSW 2000

Phone: 1300 352 000

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Cameron on 02 8272 2003.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in three locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Garfield Barwick Commonwealth Law Courts Building, 1-3 George St, Parramatta

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

16 December 2019

3A 3RD FLOOR
Before Judge Monahan
9:30 AM  Boeswirth C & Salerno P
9:30 AM  Cardenas P & Ferreira C M
9:30 AM  Chen H & Zhong W
9:30 AM  Fox L M & Pacemski M
9:30 AM  Gambrell S J & Gambrell-Ball E V
9:30 AM  Knight D W & C E
9:30 AM  Landale M C & L
9:30 AM  Rees J L & Howell A E
9:30 AM  Sun Y & Lee B
9:30 AM  Wang Y & Song X

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
9:30 AM  Barone G & R F
9:30 AM  Bowen M G & Richardson J L
9:30 AM  Calabrese R & R
9:30 AM  Charrison S H & Arico N J
9:30 AM  Christian W E & Jones M D
9:30 AM  Collings N S & N A I
9:30 AM  Comerford E & J
9:30 AM  Firestone K B & Greville W
9:30 AM  Gallagher D L & Farlow D M
9:30 AM  Gavan J M & Phillips A R
9:30 AM  Jenkinson K D & Fell J S
9:30 AM  Kritikos M L & Kapis N
9:30 AM  Lee S M & Hui C Y
9:30 AM  Maddy J & Emerson S A
9:30 AM  Mehta R & J
9:30 AM  O'Neill B P & Yamada H
9:30 AM  Ozbek L A & Iu H W
9:30 AM  Perrin G & West W G
9:30 AM  Siraj W & Shakil F
9:30 AM  Smedley S & D
9:30 AM  Yin C & Leng N
9:30 AM  Zhang T & Bai X
2:15 PM  Timmermans R H C & Anders V
3:00 PM  Munn A J & Rose T A

4D 4TH FLOOR
Before Judge M Neville
9:30 AM  Bartczak A M & L P
9:30 AM  Pather N & Mariz H F
9:30 AM  Tarrant B J & Hutton T J
10:00 AM  Riddell S & R

4C 4TH FLOOR
Before Judge Morley
9:30 AM  Boceski B & Avard V S
9:30 AM  Campbell D & A
9:30 AM  Dafforn L A & F C
9:30 AM  Eskarous C & P
10:00 AM  Browne M & Scott L

5B 5TH FLOOR
Before Registrar McGrath
9:30 AM  Antrobus M K & Ayres H
9:30 AM  Yusuf I & S
9:30 AM  Zhu J & Jing T

3C 3RD FLOOR
Before Registrar Hayward
9:30 AM  Dewi F & Nyeok F K
9:30 AM  Graf Von Rothenburg P H & Ragazzi S E
9:30 AM  Graham B C & E L
9:30 AM  Kostopoulos C & D
9:30 AM  Mahatara Chhetri R K & Pun Mahatara Chhetri K K
9:30 AM  Marx P E F & Nguyen T A N
9:30 AM  Massard A J & K R M
9:30 AM  Sah R & Baraili R
9:30 AM  Venetoulis M & Trantalis J N
9:30 AM  Xiao S M & Lu X Y
9:30 AM  Zhang X & Velayo J W
10:30 AM  Armitage A L & J C
10:30 AM  Atkins N M & Booth M D S
10:30 AM  Ding J Z & Shen X Y
10:30 AM  Hao Y & Zheng Q
10:30 AM  Holtmann H & Schmidt C S
10:30 AM  Huang L & Ren Z
10:30 AM  Macdonald N & E J
10:30 AM  Mackay S E & Fraser G
10:30 AM  Mesquita Dos Santos Salvador M S A & Giraldo Loureiro Salvador Mart C
10:30 AM  Newland C T & Phillips S L
10:30 AM  Nguyen T N & Bui V B
10:30 AM  Ning D & Liu Z J
10:30 AM  Oulabi R & Zreika R
10:30 AM  Pan Y & Li H
10:30 AM  Tan J & Cao Y
11:30 AM   Messam-Ishii S E & Firth P J
11:30 AM  Apostolov T & Kiani K
11:30 AM  Baral I P & Thapa D
11:30 AM  Cadena A S & Velez J A
11:30 AM  Cook M J & Dominkovic-Cook J
11:30 AM  FISCHER A K & EHMCKE W H G
11:30 AM  Galang N & Balinas M V
11:30 AM  La T B & Phan V C
11:30 AM  Maxwell T M & Carey S J
11:30 AM  Pucar M & D
11:30 AM  Robinson A M & T
11:30 AM  Rock K K & D
11:30 AM  Sekel R E & N S
11:30 AM  Sentas E & S
11:30 AM  Silva Marin Y M & Sotiropoulos M
11:30 AM  Wang J & H
11:30 AM  Wylie A A & Castle P A
16 December 2019

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG3022/2019 THRESIAMMA ABRAHAM v NITHUJA PTY LTD (ACN 135 113 656)
9:30 AM  (P)SYG2827/2019 JAMES ALEXANDER SHAW AS TRUSTEE OF THE BANKRUPT ESTATE OF VU ANH TUAN NGUYEN v THI MEN VU & ORS
11:00 AM  (P)SYG1278/2019 CCB19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG1311/2019 CDJ19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
3:30 PM  (P)SYG1295/2019 CCV19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Judge Cameron
COURT 8.3, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
11:00 AM  (P)SYG1246/2017 VICTORIA CERRONI v BIANCO PAUL SALSANO
11:00 AM  (P)SYG3955/2017 SUMITRA KANDEL BHATTARAI & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG1137/2019 BXF19 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:15 AM  (P)SYG1124/2019 AOH18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS
2:15 PM  (P)SYG1152/2019 BHAUMIK MAHESHBHAI PATEL v MINISTER FOR HOME AFFAIRS

Before Judge Dowdy
COURT 9.2, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG780/2019 MOHAMMED MAJID & ORS v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Judge Baird
COURT 3C, 97-99 GOULBURN STREET, LIONEL BOWEN BUILDING
10:15 AM  (P)SYG1205/2016 MICROSOFT CORPORATION & ORS v CPL NOTTING HILL PTY LTD & ANOR

Before Judge Humphreys
COURT 7, COMMONWEALTH LAW COURTS 1-3 GEORGE ST PARRAMATTA
10:00 AM  (P)SYG2854/2018 THANH HAI TRAN v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Morgan
COURT ROOM 19C, LEVEL 19 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
10:15 AM  (P)SYG1300/2019 AN APPLICATION BY ANTHONY JOHN WARNER AS TRUSTEE OF THE BANKRUPT ESTATES OF MOHAMAD MEHAJER AND AMAL MEHAJER (IN THE MATTER OF THE BANKRUPT ESTATES OF MOHAMAD MEHAJER & AMAL MEHAJER)

Before Registrar Cridland
MEDIATION SUITE 1, L14 LAW COURTS BUILDING, QUEENS SQUARE
9:30 AM  (P)SYG2149/2019 KENNETH NOLAN v GRACE WORLDWIDE (AUSTRALIA) PTY LTD & ANOR

Before Registrar Cridland
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG2474/2019 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 95140 v XIAO LIANG
4:00 PM  (P)SYG3137/2019 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED ACN 108 952 085 v DANIEL HAMED
4:00 PM  (P)SYG3230/2019 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 83018 v FIONA ZHU & ANOR

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

Phone: 1300 352 000

16 December 2019

COURT 4, LEVEL 2
Before Judge Myers
10:00 AM  Alemi M & Hassani N
10:00 AM  Arican S & E
10:00 AM  Aujla A K & Singh K
10:00 AM  Bazzi J & Reslan G
10:00 AM  Bravo Saez A L & Graham T D
10:00 AM  Daher T & Younes R
10:00 AM  Demetriou G & E M
10:00 AM  Habeebeh N & Z N
10:00 AM  Hughes B A & M
10:00 AM  Mcgrath D K & Holt R J
10:00 AM  Plackson L D & Monagahan K M
10:00 AM  Rudge J P & D M
10:00 AM  Salis B J & Mayfield N
10:00 AM  Seymour J A & Seymour V M
10:00 AM  Thomas K & S
10:00 AM  Verma S & Kaur L
12:00 PM  Benson-Cooper B D & Hanifin R E J
12:00 PM  Harrington J L & M
12:00 PM  Petkovski S & Josevski M
2:00 PM  Popovska S & Popovski M

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
9:30 AM  Bordas D A & Adams N I
9:30 AM  Buhagiar M J & Abrams R A
9:30 AM  Chahwan C & Hassan S
9:30 AM  Faizi M & Baee A
9:30 AM  Gad A & Attia E
9:30 AM  Garabedian T & S
9:30 AM  Mansfield C & Hilton J S
9:30 AM  Seumanufagai A I & Hooke S
9:30 AM  Shaw G J & K E
9:30 AM  Taylor L A & S R
9:30 AM  Tritton L & L
9:30 AM  Wheeler J G & M S
11:30 AM  Gilfillan S & Pask C S
11:30 AM  Lucas K & Harris A R
11:30 AM  Thwaite R & Ashlin N
11:30 AM  Zou Y ( & Feng J (

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
10:00 AM  Samujh A K & Ramesh R D

COURT 2, LEVEL 2
Before Registrar Bartlett
9:30 AM  Cuyos D & Cumpson T S
9:30 AM  Paterson G & Martin N J
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

Phone: 1300 352 000

16 December 2019

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Terry
9:30 AM  Calculli M & K N
9:30 AM  Cumming K J & C R
9:30 AM  Gibson E J & Hoare E
9:30 AM  Hughes M J & Garner C J & Godley M D
10:00 AM  Kemp B G & O'Brien T L
4:00 PM  Zammit M J & Crawford M J
4:30 PM  Kordic L A & A

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Judge Costigan
9:00 AM  Squires D D & Byrne M
9:30 AM  Grobben K A & Sheppard J M
9:30 AM  Limond B P & Jenkins N J
9:30 AM  Lynch R D & Hanson S J
9:30 AM  Mccraw J B & Evans R J H
10:00 AM  Maas M D & Maas N S & Mcintosh M L G

COURT 4 - LEVEL 3
Before Judge Betts
9:30 AM  Pilgrim M T & D A
9:30 AM  Porceddu D L & Fazzolari D J
9:30 AM  Raglus D & Woodhouse S
9:30 AM  Ruse B J & Bain N M
10:00 AM  Feeney K A & Frazer T F
10:00 AM  Strutt S & Witherow X S
2:15 PM  Blundell T A & M G

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar A Clarke
9:00 AM  Verco D W & K M
11:00 AM  Clark S A & Hammond V H

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

Phone: 1300 352 000

16 December 2019

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Altobelli
9:00 AM  Caffrey M F & K M
9:30 AM  Goncalves F & Assoum T
9:30 AM  Goodall L A & Mitchell J
9:30 AM  Peninton A J & G
9:30 AM  Sandles M J & Griffiths M A
9:30 AM  Victory B D & M T & N R
4:30 PM  Armour J & K T

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 25 May 2020
  • 20 July 2020
  • 21 September 2020
  • 28 September 2020
  • 30 November 2020
*Please note the change in date.-->


17 December 2019

No room listed
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Francis P E & Humphreys R H
9:30 AM  Jones B D & T L
9:30 AM  Matheson M R & Blessington C N
9:30 AM  Murrell B G & Beetson S W

COFFS HARBOUR COURTROOM DIVORCES VIA PHONE FROM BRISBANE
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Binskin C M & G J
10:00 AM  Colman S J & D F
10:00 AM  Enevoldson N J & K M
10:00 AM  Faulkner E R & V C
10:00 AM  French S & A L
10:00 AM  Hannah N C & N
10:00 AM  Harvey S G & A C
10:00 AM  Jones T L & A P
10:00 AM  Kaur G & Mangat H S
10:00 AM  Mc Cauley B J & J
10:00 AM  Smith C K & S J
12:00 PM   Hoad K & Radford J L
12:00 PM  Bell M B & Bell S J
12:00 PM  Chapman J & N
12:00 PM  Robson M R & A
12:00 PM  Sambrook M & S L

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 16 December 2019

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 12 October 2020
  • 2 November 2020
  • 7 December 2020
16 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Arambasic S S & White J
9:30 AM  Barnett B &
9:30 AM  Blake C A & A M
9:30 AM  Boney K L & Scales A L
9:30 AM  Elliott C E & Kunko C J
9:30 AM  Fairleigh C P & Tregent T J
9:30 AM  Liang Q & Zhang E Y
9:30 AM  Mack A F & W R
9:30 AM  Tiffen S J A & Boland H M
9:30 AM  Williams S G & Pasishnichenko N
9:30 AM  Woods N D & Williams B A
11:30 AM  Atkinson M L A & Davis B J
11:30 AM  Brown A & Ross J N
11:30 AM  Capes H & Chown C
11:30 AM  Dukes-Rankmore K B & Tanswell A
11:30 AM  Kempston S M & Millgate T & O'Hara K J
11:30 AM  Mckenzie J B & Harrison K
11:30 AM  Mcquiggin K T & Alison W R
11:30 AM  Norton G R & Fisk D E
11:30 AM  Searle J L & Collison S B K
11:30 AM  Sinclair R W & A G
11:30 AM  Spencer B A & Eves A
2:15 PM  Anderson P C & Colley-Anderson D L
2:15 PM  Beckingham C L & Smith D A & H A


17 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Emily Diane Rose P & Mitchell James M
9:30 AM  Fraser J M & B J
9:30 AM  Hines S M & Walters B C
9:30 AM  Mccormack A D & Mccormack K A & Gibson D
9:30 AM  Merritt B J & Manning C D & Merritt T J
9:30 AM  Pitaktomorn P & Schilken H W
9:30 AM  Symons S A & J L
9:30 AM  Wentworth Brown S L &
11:30 AM  Broad S J & B L
11:30 AM  Maloney P A & Jolley N
11:30 AM  Mcrae D P & Ogden M
11:30 AM  Murray K & Forbes T A & Seaton A K J
11:30 AM  Schmidt M & G L
11:30 AM  Shipton M L & W W
11:30 AM  Ward B J & Monaghan S
2:15 PM  Beattie L J & Horstman A B
2:15 PM  Brook V B & Pettiford N M


18 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Barnes K W & S M
9:30 AM  Griffiths A T & Radford K
9:30 AM  Huckel S M & J G
9:30 AM  Purvis J G N & Shalhoub-Purvis A L
9:30 AM  Wood
9:30 AM  Young L A & Williams B B
11:30 AM  Baggett C J & Oliver K M
11:30 AM  Garrido F J & Moses M
11:30 AM  Greenhill T J & P G
11:30 AM  Kendall V L & Knight W D
11:30 AM  Mcnaught T J & Lang T R
11:30 AM  O'Regan K L & Christiansen K
11:30 AM  Starr P & Hannelly J W
11:30 AM  Whitney L M & Singh B A
2:15 PM  Rindfleish S J & D R


19 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Benton D B & Simpson N V
9:30 AM  Evans P M & Knight R N
9:30 AM  Hines S M & Walters B C
9:30 AM  James M & Gibbons J
9:30 AM  Martinez M & Martinez C M
9:30 AM  Moore B &
11:30 AM  Blow T J S & Morgan C L
11:30 AM  Brookman T L & Smith B J & Suckling R L
11:30 AM  Foran B C & M T
11:30 AM  Furner T J & West J M
11:30 AM  Garland P J & Garland C & Hogan R
11:30 AM  Gibbs J M & M D
11:30 AM  Malicanin M & R
11:30 AM  Stevenson C M & C S
2:15 PM  Jenner J & Shean D
2:15 PM  Mullins J L & S L


20 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Arnott R L & A M
9:30 AM  Brown K A & Dunn G
9:30 AM  Davis M J & Harmer C W
9:30 AM  Firth L A & D W
9:30 AM  Horder M A & G G
9:30 AM  Hutchison P J & Seton E M C
9:30 AM  Jones S R & Hughes T I J
9:30 AM  Kilby M W & Coen J L
9:30 AM  Percy G H & W J
9:30 AM  Walker T B & T A

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 16 December 2019*

* Please note the change of date

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 2 March 2020
  • 30 March 2020
  • 27 April 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 6 July 20202
  • 7 July 2020
  • 7 September 2020
  • 26 October 2020
  • 23 November 2020
  • 14 December 2020
16 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Laird I & Killiby L H
9:00 AM  Millar J M & Young J M
10:00 AM  Clayton M T & Whiteman S O

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  Wise J & M


17 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Campbell F J & Cormack G A
9:00 AM  Sines A J & T W J
10:00 AM  Clayton M T & Whiteman S O

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  White S M & J B


18 December 2019

No room listed
Before Judge L Turner
9:00 AM  Johnstone O V & Torrens R R
9:00 AM  Stewart Z & Haaring D

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
10:00 AM  Daly R J & White B
10:00 AM  Miller B J & Marone C E

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Carroll A & Parratt C E
11:00 AM  Johnson T S & Bevan A
2:00 PM  Wheadon G J & Wheadon P A


19 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:30 AM  Lancaster P E & E J
9:30 AM  Niven S & Avogniko X
10:00 AM  Daly R J & White B
10:00 AM  Miller B J & Marone C E

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Sipple G C & Connell S J
10:30 AM  Flaherty D G & C E


20 December 2019

No room listed
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Arthur M A & I D
9:30 AM  Cullen P F & S
9:30 AM  Dreghorn J L & Benton A L
9:30 AM  Mcadam S R & G L
9:30 AM  Mckenzie F A & Decelle R J
9:30 AM  Mckenzie S M & M B
9:30 AM  Milson G J & Y M
9:30 AM  Sarmias T A & Charlton M J
9:30 AM  Stone A C & Cha-Umdee Y
9:30 AM  Torok A T & Bennier D

LISMORE COURT ROOM
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Avery N M & Nicholls K A
10:00 AM  Biggs A J & Harlow R M
10:00 AM  Cavey R J & Greentree B A R
10:00 AM  Collis K M & P L
10:00 AM  Fuller B T & Fuler D A
10:00 AM  Grube N L & Villanueva Tuki J E
10:00 AM  Katherine C & Carter M
10:00 AM  Phipps A R & Hobbs F J R
10:00 AM  Pittman A K & Olive R A
10:00 AM  Sharpe A L & Wilkinson S C
10:00 AM  Smyth S R & Goodchild A R
10:00 AM  Winch W E & P K
11:00 AM  Armfield D J & K E
11:00 AM  Docherty A J & D P
11:00 AM  Dunbar M D & Sexton K J
11:00 AM  Farnsworth T R & Scriven M B
11:00 AM  George J M & N
11:00 AM  Hoffman R W & K M
11:00 AM  Mancini B M & J L
11:00 AM  Reay R J & P D
11:00 AM  Smith J A & K J
11:00 AM  Wright C M & O'Halloran S D

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed
11 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bates D E & Cooper D M
9:30 AM  Crawley B D & Fox K
9:30 AM  Dietrich D M & S
9:30 AM  Drennan L M & Gehrig P
9:30 AM  Fittler S R & K T
9:30 AM  Koperberg J T & O'Brien C J
9:30 AM  Mccoullough M J & Halls B C
9:30 AM  Smith J L & R J
9:30 AM  Tarrant M J & Mudford E J
9:30 AM  Tissizis A L & Brandon S B
9:30 AM  Trevanion T L & Backhouse J
9:30 AM  Wilde B J W & L M
10:00 AM  Fardy H & Connor D S
2:15 PM  Jones P A & Bulley S G B
2:15 PM  Partridge J A & J
2:15 PM  Tasker J R & Worthington K N


12 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bullen P M & G M
9:30 AM  Butlin U & N A
9:30 AM  Campbell V K &
9:30 AM  Edwards J & J T
9:30 AM  Kelly M & Slater T & K
9:30 AM  Mamo A J & Reid S G
9:30 AM  O'Brien D G & R
9:30 AM  Simpson A J & Burnham T
9:30 AM  Spalding M J & S M
9:30 AM  Williamson A & Fahey T R
10:00 AM  Barr P L & D F


13 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Austin H R & Kinney M H
9:30 AM  Munro G Z & Fotheringham S
9:30 AM  Robins S & Lorenz W
9:30 AM  Scott J & P L
9:30 AM  Taggar C K & R S
9:30 AM  Weaver S A & Vu T H H
9:30 AM  Williams J M & Ryan B P
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
2:15 PM  Scott G C & Davis R


14 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Brown S J & Mickle J
9:30 AM  Burke B & B K
9:30 AM  Clarke T P M E & Van Hoof M
9:30 AM  Earle K A & Flinter D E
9:30 AM  Glass S L & A J & Glass B L & Hoskins J
9:30 AM  Jones K R & Byrne C E
9:30 AM  Knowles T L & M J
10:00 AM  Austin R E & G V
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
10:00 AM  Langhorne J & Mabey J F
2:15 PM  Bridge K M & Nowlan D & Amat J E


15 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Beattie K E & F
9:30 AM  Bradley C L & Storey H
9:30 AM  Cullis S & Gajardo R
9:30 AM  Ewan P B & F K
9:30 AM  Goor E S & Cassegrain J B
9:30 AM  Gowing J B & L R
9:30 AM  Gray I & Hunkin M
9:30 AM  Ritchie M J & Witchard Z
9:30 AM  Witchard J P & R A & Crump M L & Witchard J
10:30 AM  Bull R & R

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Phone: 1300 352 000

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

For urgent after hours applications contact: (08) 8941 2333

16 December 2019

DARWIN COURT 8
Before Judge Young
9:30 AM  Bowers B N & Lemon M J
9:30 AM  Craggs J & Laughton D & E M
9:30 AM  Kingi R H & Bell J M
9:30 AM  Loving S C & Leonard A R
9:30 AM  O'Brien D & Hansell B
9:30 AM  Raggett J J & Bernard T
9:30 AM  Riley E N & Neilsen A L H & Jamieson D
9:30 AM  Roquet S & Raniolo S
9:30 AM  Turner S W & V
11:00 AM  Carne M N & Noble-Webster J
11:00 AM  Davenport H J & Blinco R M
11:00 AM  Davis M
11:00 AM  Guerin M R & Fieldsend A J
11:00 AM  Harvey P D & K J
11:00 AM  Husquin T J & Scott C E J
11:00 AM  King B A & Hart K G
11:00 AM  Mousellis E S & N J
11:00 AM  Nasir K & Moodie C
11:00 AM  Simoes Y & F M
11:00 AM  Sultan R & Otayde R
11:00 AM  Webb G I & G J W
2:15 PM  Buckman K J & Dodd R T
2:15 PM  Fischer T & Hayes C M
2:15 PM  Turner N & Thomson D & Milmilbiny N & Tippilura C
There are no current matters listed.

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 27 July 2020 (commencing on Tuesday, 28 July 2020)
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

Phone: 1300 352 000

Phone: (07) 3248 1100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0407 469 171

16 December 2019

BRISBANE COURT 9, LEVEL 2
Before Chief Judge Alstergren
10:00 AM  Bankes T A & Smith M
10:00 AM  Devey R A & Winter C D J
10:00 AM  Gaffoor E & D J
10:00 AM  Gersekowski J N & S A
10:00 AM  Keeffe M L & S D
10:00 AM  Krstevski S T & T W
10:00 AM  Levis S R & Enares-Wormald D A
10:00 AM  Pinchers N & Watson U L
10:00 AM  Shanahan T L & Appleford C W
10:00 AM  Shelley D J & K
11:00 AM  Azam E S & Mccandless R L
11:00 AM  Crossan A P & Maundrell P D
11:00 AM  Kemp K R J & Gascoigne M O
11:00 AM  King S L & Kaya I
11:00 AM  Murdock J & Dregmans D A
11:00 AM  Nunes De Sousa R & Austin A R
11:00 AM  Payne L G & Cossey M D

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Beghin N L & B A
9:30 AM  Bennett C T & Niyonkuru S
9:30 AM  Broome C D R & M S
9:30 AM  Burns B J W & Burns J M
9:30 AM  De Kleyn R W & L A
9:30 AM  Dight A J & Tarr H A
9:30 AM  Dutler-Buchel E J & Buchel M J
9:30 AM  Green K & Averesch S J & Wilson A
9:30 AM  Hartnett K L & White J
9:30 AM  Higgison J & K A
9:30 AM  Hines B & Emzin J
9:30 AM  Jacobsen S L M & Jozefow J
9:30 AM  Kawera E & Wadjiri M O
9:30 AM  Maslen H & Luke C T
9:30 AM  Mitchell K & Gordon N J
9:30 AM  Rameka H R & Ladd K G
9:30 AM  Schunemann H J & Rawson K
9:30 AM  Sonavane V V & Kakde S S
9:30 AM  Stanley V P & Anglim B L
9:30 AM  Taylor S M & Taylor-Sloane I & Horne R
9:30 AM  Wubembe B J & S
9:30 AM  Xie Y & Wang X

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Lapthorn
9:30 AM  Ganim L A & Kratzmann K T
9:30 AM  Hastie M R & H P
9:30 AM  Schlaadt S J & Hassan G
2:15 PM  Haddad A I & Labaki S E

BRISBANE COURT 14, LEVEL 2
Before Judge Spelleken
4:30 PM  Ryan D G & Dawson M J

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
9:30 AM  Ali S & Hailu E
9:30 AM  Alvarenga Craig G B & Craig R G
9:30 AM  Barta S & Nemet M
9:30 AM  Carr N L & S A
9:30 AM  Clarke C M & Bartschat D A
9:30 AM  Dive T M & J
9:30 AM  Dorfield L I & Collins J W
9:30 AM  Harley L J & A R
9:30 AM  Jones A R & Kirunda V J
9:30 AM  Lawler T M
9:30 AM  Lester P M & Casey N G
9:30 AM  Luchjenbroers A & Khajitwattanakul S
9:30 AM  Lutgerink G & S
9:30 AM  Martin D & Forey M
9:30 AM  Platz D J & K S
9:30 AM  Sharkey T P J & Mercer R A
9:30 AM  Summers M K & Miller T D B
9:30 AM  Vercoe L A & P
9:30 AM  Zrobok M R & F A

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Purdon-Sully
9:30 AM  Richardson W J & Jessop T
9:30 AM  Todd W J & N J
9:30 AM  Williams M M J & Matasaru L
10:00 AM  Sweet G A & A

No room listed
Before Judge Cassidy
9:30 AM  Magner A M & Werry B

BRISBANE COURT 13, LEVEL 2
Before Judge Cassidy
9:30 AM  Child Support Registrar & Papas P
9:30 AM  Walker M V & Green K A
10:00 AM  Coombs N C & E J

No room listed
Before Judge Middleton
9:30 AM  Haymes H M & N J
9:30 AM  Mcinnes C A M & Thomas Z B & Myles E
9:30 AM  Reitano R & Burden R L
9:30 AM  Rudd J J & Duffet B J

8- FILES NO COURT DATE ALLOCATED
Before Judge Middleton
10:00 AM  Ison K B & Armstrong H R

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Senior Registrar Spink
9:15 AM  Andrews N & Heppell R D

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Registrar Turnbull
9:30 AM  Boyd K J & Simpson (Nelson) R E
9:30 AM  Brockhurst J A & K L
9:30 AM  Farr C S & Hyland R M
9:30 AM  Gerbino M G & Lynch J J
9:30 AM  Van Nek M J & Cherviakov M M
16 December 2019

Before Judge Jarrett
COURT NO. 1, LEVEL 1
9:30 AM  SYG1652/2019 BENJAMIN WILLIAM BONE v MINI MAJHEL PTY LTD & ANOR
9:30 AM  BRG1289/2018 SMART SHUTTER COMPANY PTY LTD ACN 611749592 TRADING AS BRISBANE SHUTTERS ABN 24611749592 v KILMALLOCK (ACT) PTY LTD ACN 052195614 TRADING AS PACIFIC WHOLESALE DISTRIBUTORS ABN 60052195614 & ANOR
9:30 AM  BRG873/2018 PAUL THOMSON v KIMBERLY COLLEGE LIMITED & ORS
9:30 AM  BRG313/2019 YEEJIN CHOO ALSO KNOWN AS MICHELLE CHU v BLACKLASHINK PTY LTD ACN 617 693 633

Before Judge Cassidy
COURT NO. 13, LEVEL 2
8:30 AM  BRG851/2019 DSX19 v CHILD SUPPORT REGISTRAR & ANOR

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

Phone: 1300 352 000

There are no current matters listed

Street Address: Virgil Power Building, Ground Level, 46 East Street (cnr Fitzroy Street), Rockhampton

Phone: 1300 352 000

* Please note the location change from February 2019 to Old Supreme Court Building, 42 East Street, Rockhampton.

16 December 2019

ROCKHAMPTON COURTROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Ayuen C & Hill B L
9:30 AM  Baker J & Plane L J
9:30 AM  Beckett K N & Lidster J A
9:30 AM  Carbis A J & Mason M J
9:30 AM  Grierson L J & R D
9:30 AM  Ingleton S L & Jones R L
9:30 AM  Malone D M & M F
9:30 AM  Withers S L E & B A

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:30 AM  Beaumont E M & Rees J
10:30 AM  Campbell S G & Lowe C J
10:30 AM  Ganter J F & S
10:30 AM  Hamilton R & Thomson N
10:30 AM  Lumley D R & Leow K M
10:30 AM  Pasco S & Joyce M S
10:30 AM  Ruttley B C & K & Joseph K A & D
10:30 AM  Toussaint R S & L C
10:30 AM  Willmot P D & Rankin K B C M
11:30 AM  Cochrane G P & S D
11:30 AM  Everingham C K & Calvert A R
11:30 AM  Gardiner M & A B
11:30 AM  Horwell S W & Clarke M
11:30 AM  Latham P J & Forbes C S
11:30 AM  Matthews R M & M J
11:30 AM  Pickering J J & R L
2:15 PM  Bryant C R & Curtis T L


17 December 2019

ROCKHAMPTON COURTROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Bird C & Steinberger C
9:30 AM  Borghero J J & Morgan K L
9:30 AM  Floyd C G & B J
9:30 AM  Kafka J & Bauer S J
9:30 AM  Priestly G J & Gallagher M
9:30 AM  Smith M J & D S A
9:30 AM  Stafford N J & Tilberoo S M
9:30 AM  Yasso C & A R

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:30 AM  Corbin M A & Argue C J
10:30 AM  Crawford T J & Williams D L G
10:30 AM  Cuthel M J & Sanders S C
10:30 AM  Filmer E D & J E
10:30 AM  Kuskey K M & Kuskey A T & Wilson A N
10:30 AM  Nielsen D M & Allen W J
11:30 AM  Cullen H M K & Pollock E M
2:15 PM  Ottaway S J & France S C

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

Phone: 1300 352 000

16 December 2019

No room listed
Before Judge Andrew
9:00 AM  Tyrell A J & Armour L K & Holm R

TOWNSVILLE COURT ROOM 2
Before Judge Andrew
2:15 PM  Oliver K M & Rozman J R

TOWNSVILLE REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Boyd
9:00 AM  Kamaluddin S & Sheikh N
2:00 PM  Vass D J & B J

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 18 May 2020
  • 13 July 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 23 March 2020
  • 24 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 March 2020
  • 17 April 2020
  • 15 May 2020
  • 17 July 2020
  • 18 September 2020
  • 16 October 2010
  • 13 November 2020
  • 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing: 

  • 3 February 2020
  • 17 February 2020
  • 23 March 2020
  • 20 April 2020
  • 8 June 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 12 October 2020
  • 16 November 2020
  • 14 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 January 2020 (rescheduled December 2019 circuit)
  • Week of 3 February 2020
  • 10 and 11 February 2020
  • 20 March 2020
  • 23 March 2020
  • 15 May 2020
  • 18 May 2020
  • 19 June 2020
  • 22 June 2020
  • Week of 6 July 2020
  • 27 July 2020
  • 10 August 2020
  • 11 August 2020
  • 14 September 2020
  • 18 September 2020
  • 2 November 2020
  • Week of 30 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 31 January 2020
  • 28 February 2020
  • 3 April 2020
  • 29 May 2020
  • 10 July 2020
  • 14 August 2020
  • 2 October 2020
  • 6 November 2020
  • 4 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 6 and 7 February 2020
  • 2 and 3 April 2020
  • 14 and 15 May 2020
  • 16 and 17 July 2020
  • 13 and 14 August 2020
  • 24 and 25 September 2020
  • 5 and 6 November 2020
  • 10 and 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

Phone: 1300 352 000

Phone: 08 8219 1000

For urgent after hours applications contact 08 8219 1000

16 December 2019

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  Pirri C A & M W
10:00 AM  Bailey T R & L H
10:00 AM  Gordon C A & Farrand S K S
10:00 AM  Heinrich J & Alberido J
10:00 AM  Holland P & Thompson S
10:00 AM  Horodecki J & Sumney M
10:00 AM  James F W & J H
10:00 AM  Logutova N & Scragg B J
10:00 AM  Loquinario-Stephens L A & Hunter-Ryan N A & Moores J M
10:00 AM  Noack B & Hayton B L & Yates A S
10:00 AM  Parson N & Kruger C
10:00 AM  Plane N A & D M
10:00 AM  Rampling J P & M J
10:00 AM  Ross D J & Doyle K C
10:00 AM  Rutyna R L & Nicoll B
10:00 AM  Serradura A J & Atkinson L A
10:00 AM  Sinclair F M & G R
10:00 AM  Stuart T J & Pauly N B
10:00 AM  Thompson M & M P
10:00 AM  Turbin D K & Taverner K L
10:00 AM  Velasquez J V & M C
10:00 AM  Vuat R & Ferraro L

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
9:30 AM  Higgins N J & Stringer S J
9:30 AM  James M A & Sullivan M C
9:30 AM  Threlfall A S & Buzza S M
10:00 AM  Maric M & Ojurovic L S
10:30 AM  Shindano S & Zahinda N
11:00 AM  Weetra T F & Holmes M
12:00 PM  Sims K D & S K
2:15 PM  Mardling T C & Dedrick M J

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:15 AM  Barone K P & Lindsay D N
9:15 AM  Charters A A & Moran T R
9:15 AM  Hocking N A & Croxton L A
9:15 AM  Radford T & Maddison J
9:15 AM  Rayment M A & Shirzadkhan M
10:00 AM  Baker E M & M S
10:00 AM  Bennett A E & S M
10:00 AM  Burk J A & Miller L D
10:00 AM  Davies J & C G
10:00 AM  George I K & George E J
10:00 AM  Handford L D & Harrap T A
10:00 AM  Jeromin M J & King K J
10:00 AM  Kraws L E & J R
10:00 AM  Lagana D M & S
10:00 AM  Lawrence B N & Schmidt S M
10:00 AM  Mayne R S & Lawson R J
10:00 AM  Nguyen Q & Davidson A
10:00 AM  Nowell J M & Parker I C
10:00 AM  Popynick T J & Robinson H L
10:00 AM  Robinson S G & Le Mottee J J
10:00 AM  Sharman A W & Veal T L
10:00 AM  Smith L A & Powers G S & H & R
10:00 AM  Yates B K & Cooper L
2:30 PM  Giatrakos N & Tsimboukis M

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Kari
9:30 AM  Aird A R & Wehrmuller A S
9:30 AM  Beliaeva A & Moschos P
9:30 AM  Loveday B L & Australian Financial Security Authority(Officer Trustee M Clark) K H
9:30 AM  Nguyen H N & Le T K P
9:30 AM  Wake D P & Reiffel M R
10:00 AM  Cross D C W & E J
10:30 AM  Roach N L & Hollis R J
11:30 AM  Quinn T W & Carbone K A
12:30 PM  Endacott S L & M
2:30 PM  Bowen S M & Curcic M
3:30 PM  Scutter N & J

COURT ROOM 13, LEVEL 3
Before Registrar Paxton
9:30 AM  Bateman R A & J M
9:30 AM  Beadle M & Ruthenbeck S M
9:30 AM  De Ross J S R & C P
9:30 AM  Elliott E C & A M
9:30 AM  Hateley M A & Issawy A I
9:30 AM  Lockwood V K & Irungu Z L
9:30 AM  Trento A F & K D
9:30 AM  Ugovsek A V & Nguyen T N D
9:30 AM  Volframs A & Mcevoy A M
9:30 AM  Wheeldon K M & Boucher J M
10:00 AM  Azimi S & E
10:00 AM  Bates K A & M A
10:00 AM  Cirillo A & M
10:00 AM  Dunstan Z T & S J
10:00 AM  Durward A M D & A J
10:00 AM  Fard Pour K & Mahdioun S
10:00 AM  Groundwater J M & Ricketts J R
10:00 AM  Hartog T & B
10:00 AM  Jones R B & J L
10:00 AM  Klinovski J L & A
10:30 AM  Boldock A & Eliott J
10:30 AM  Compton J L & D A
10:30 AM  Drechsler D L & T
10:30 AM  Garrod W A & Tania T M
10:30 AM  Kong D & Sun J
10:30 AM  Millsteed L J & N L
10:30 AM  Shillabeer B J & C J
10:30 AM  Tselekidis V & S
10:30 AM  Winfield M S & S L
10:30 AM  Yuen C H & Wei X
11:00 AM  Browning E H & J G
11:00 AM  Choosilp U & Manibod K
11:00 AM  Efford S J & Matthews A D
11:00 AM  Graham S W & E M
11:00 AM  Hutchinson S C & D V
11:00 AM  Jamieson S C & C L
11:00 AM  Lees M & R A
11:00 AM  Mark Lawrence F & Tara Anne F
11:00 AM  Roullier J E & M A
11:00 AM  Schembri T & S
11:00 AM  Smith H K & K R
11:00 AM  Sood S & Singh G
11:00 AM  Thomas S & S
11:00 AM  Williams M S & Widdas E J
There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 18 May 2020
  • 17 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 6232 1615

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346 or 0438 283 129

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

Phone: 1300 352 000

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 27 January 2020
  • 9 March 2020
  • 20 April 2020
  • 25 May 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 5 October 2020
  • 9 November 2020
  • 14 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 8600 3333

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346

Important information for Melbourne Registry

DELAYS EXPECTED AT MELBOURNE COMMONWEALTH LAW COURTS

Melbourne is experiencing large queues throughout December. To assist, the building will open from 8:00am each morning (rather than 8:30am). Please allow at least 45 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

16 December 2019

COURT 4F, LEVEL 4
Before Chief Judge Alstergren
9:00 AM  Bilici F & Dhillon J S
9:00 AM  Dmitrieva O N & Savage D P
9:00 AM  Hocking M & Gardiner M
9:00 AM  Kaur D & Singh S
9:00 AM  Madour D J & Anderson A
9:00 AM  Mclelland D J & Herhily A N
9:00 AM  Mrmacovski S & N
9:00 AM  Porter S M & J W
9:00 AM  Valla C C & V
9:00 AM  Wade M A & Lander N

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Riley
9:45 AM  Artufel S M & Senoz G
9:45 AM  Cassin M R & Bhanji Z
9:45 AM  Dixon S & S
9:45 AM  Freeman A & G A
9:45 AM  Grant B P & Stramandinoli S B
9:45 AM  Jelbart S & Reece Jones S
9:45 AM  Kalamouni M & Gerontzos N M
9:45 AM  Mc Nee W D & Gould N A
9:45 AM  Santos Marques F & Ngu C C
9:45 AM  Shortis M & V C
9:45 AM  Tanuaulilo A & Laikong R & Tanuaulilo S
9:45 AM  Timmins B C & Alchin C N
9:45 AM  Trampevski E E & J
9:45 AM  Watson S J & P B

COURT 6J LEVEL 6
Before Judge Bender
10:00 AM  Forshaw F J & G J

COURT 6F LEVEL 6
Before Judge McGuire
9:15 AM  Nascimento R L A & M P
9:30 AM  Alshammary H & Unlu S
9:30 AM  Bellin R & A
9:30 AM  Dowdle J & Mullinder K
9:30 AM  Faggotter L M & Woodward S A
9:30 AM  Klamo I & Karmiste A
9:30 AM  Lu W & Hao M
9:30 AM  Prakash B & Dutt T
9:30 AM  Thompson E & Bailey M
9:30 AM  Whitlock K J & Jackson W J
9:30 AM  Xidakis A & Pribil C J

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Curtain
9:30 AM  Grogan C M & Chan J E
10:00 AM  Fried J W & C C
10:00 AM  Oduor P O & Mcadie C T
10:00 AM  Zeneldin M & Emmanuel L

COURT 2F, LEVEL 2
Before Judge A Kelly
10:00 AM  Ali A S & Mahoney M M
10:00 AM  Cameron J A & Fowler S J
10:00 AM  Snodgrass S G & Talbot R

COURT 6E, LEVEL 6
Before Judge Blake
10:00 AM  Abeysena S & W
10:00 AM  Jankovic T & Katsos H
10:00 AM  Primerano M F & Hegarty W J
10:00 AM  Scarr M & K
10:00 AM  Varghese D & Porathur J

COURT 6C, LEVEL 6
Before Judge Boymal
10:00 AM  Curtis R N V & Pham C L N
10:00 AM  Lette I J & S
10:00 AM  Wight D P & Sheldon C
10:00 AM  Butcher K A & Pendlebury L C
16 December 2019

Before Judge Riethmuller
COURT 2K LEVEL 2
10:00 AM  MLG3713/2019 AUSTRALIA GORDON ESTATE PTY LTD v THE GREEN VINEYARDS PTY LTD & ORS
10:00 AM  MLG4020/2019 TANCO AUSTRALIA PTY LTD v THE GREEN VINEYARDS PTY LTD & ORS
10:00 AM  MLG2793/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v STEPHEN ROSS DOUGLAS
10:00 AM  MLG4139/2019 IN THE MATTER OF DUNG VAN NGUYEN
10:00 AM  MLG3488/2019 GESS MICHAEL RAMBALDI AND ANDREW REGINALD YEO AS JOINT AND SEVERAL TRUSTEES OF THE BANKRUPT ESTATE OF RONNIE BENSIMON (ALSO KNOWN AS RON BEN-SIMON) v KATE EMMA BENSIMON & ANOR
10:00 AM  MLG3750/2019 AUSINO WAY PTY LTD v THE GREEN VINEYARDS PTY LTD & ORS
10:00 AM  MLG4046/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v EDEL VAN UYEN
10:00 AM  MLG2450/2018 EFY18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
11:30 AM  MLG3351/2018 BENJAMIN COLING v PROGRAMMED INTEGRATED WORKFORCE LIMITED

Before Judge McNab
COURT 6D LEVEL 6
9:30 AM  MLG580/2019 VENTOUX PTY LTD v MELBOURNE ARCHITECTURAL DESIGN & PLANNING SERVICES PTY LTD & ANOR
9:30 AM  MLG3686/2019 GESS MICHAEL RAMBALDI AND ANDREW REGINALD YEO AS JOINT AND SEVERAL TRUSTEES OF THE BANKRUPT ESTATE OF SADEK RAMADAN AL MOUSAWI v GHADIR MOUSAWI & ANOR
9:30 AM  MLG3737/2019 TROY ELLIS v THE TRUSTEE FOR PEMBERTON FAMILY TRUST T/AS MITRE TAVERN
9:30 AM  MLG2094/2019 IN THE MATTER OF THE BANKRUPT ESTATE OF IVAN KLASAN (ALSO KNOWN AS IVICA KLASAN)
9:30 AM  MLG1424/2019 JOSEPH GIARRATANA v MARK KIMONIDES
9:30 AM  MLG3927/2019 CASEY MCNAIR v FRANK PENHALLURIACK
9:30 AM  MLG101/2019 WALTER DOBROWOLSKI v ANANDAVALLI GANESH
9:30 AM  MLG3918/2019 CHARLES HUGO v STEPHEN CURNOW
10:00 AM  MLG2842/2017 LIANNE SALERNO v UNIVERSITY OF MELBOURNE

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

Phone: 1300 352 000

16 December 2019

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
10:00 AM   Riley N H V & Highgate C M S & Riley C J
10:00 AM  Chalmers L & Bremner E
10:00 AM  Coburn S L & M C
10:00 AM  Culleton B A & Simpson B J
10:00 AM  Duncan C J & Brown V J
10:00 AM  Elkes C C & Szalay C
10:00 AM  Fato L & Pereyra S
10:00 AM  Forsyth C P & Morrison P J
10:00 AM  Haysom J R & Whitman A R
10:00 AM  Lawson I C & Jones B
10:00 AM  Mardani B & Shirvani M
10:00 AM  Mcgillivray M L T & Wyatt C A
10:00 AM  Pleasance E R & Karm G
10:00 AM  Schepisi F H & A C
10:00 AM  Sheppard R A & M J
10:00 AM  Skoulidis P & Papadopoulos L
10:00 AM  Tauiliili P & Linzner S
10:00 AM  Werry S L & Batten M J
12:00 PM  Regan C R & Adams K D
2:15 PM  Carson N J & Harper S D

No room listed
Before Judge O'Sullivan
9:00 AM  Templeton S D & Theodore K A

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge O'Sullivan
10:00 AM  Rolfe A T & Wilsmore K B
10:00 AM  Scicluna J D & Schalm K N

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 25 May 2020
  • 6 July 2020
  • 14 September 2020
  • 30 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 25 May 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 13 January 2020
  • 13 April 2020
  • 20 July 2020
  • 12 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 4 May 2020
  • 10 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 29 June 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Phone: 1300 352 000


Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 22 June 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave Perth

Phone: (08) 9268 7100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0418 584 080

16 December 2019

Before REGISTRAR TROTT
LEVEL 4 MEDIATION SUITE
12:00 Noon  (P)PEG164/2019 KERRY BEAKE v EDITH COWAN UNIVERSITY