Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

Phone: 1300 352 000

Phone: (02) 6267 0666

For urgent after hours applications contact the Law Courts Security Desk, NSW on (02) 9230 8282

09 December 2019

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
9:30 AM  Gillespie M & Wright L
9:30 AM  O'Leary J A & M E
9:30 AM  Rendle N & M J
10:00 AM  Beath B F & Dubsky A
10:00 AM  Kerehona D C & Thrower R
10:00 AM  Moon B C & Bianco J
10:00 AM  Palmer P M & S L
10:00 AM  Read R L & Roberts I M
11:30 AM  Hunter S & Elliot J A

COURT NO. 2
Before Judge W Neville
10:00 AM  Bertoni I & Freeman G F
10:00 AM  Blondinau D F & V
10:00 AM  Cui Y & Wang S
10:00 AM  Favaloro J M & J D & Sharman G R & Favaloro C S
10:00 AM  Fombertaux O & Al-Jararwah M A
10:00 AM  Heise J E & T A
10:00 AM  Hockey S G & Shea K L
10:00 AM  Mcmartin A C & Harrison M V
10:00 AM  Shafig S L & D
10:00 AM  Westmore A & Leveque J R
2:00 PM  Weissegger A & A L
3:00 PM  Ridley M J & J S

No room listed
Before Registrar Walker-Munro
1:30 PM  Ng L B & Bibic R
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street Sydney NSW 2000

Phone: 1300 352 000

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Nicholls on 02 8272 2005.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in three locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Garfield Barwick Commonwealth Law Courts Building, 1-3 George St, Parramatta

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

09 December 2019

3C 3RD FLOOR
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Mcdermott P F & L N

4A 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:30 AM  Bliss N S & Askar M H
9:30 AM  Dang T T & Smale M A
9:30 AM  Dorney I W & Melson K L
9:30 AM  Hatton J M & Reilly K
9:30 AM  Kosek C & Dolan M L
9:30 AM  Mcguire C A & Merrett M D
9:30 AM  Mckay E M & O'Brien K G
9:30 AM  Postnikov D & Duran N
9:30 AM  Sainty K R & Litherland B
2:15 PM  Saunders R F & T P

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
2:00 PM  Tatai P

4B 4TH FLOOR
Before Judge B Smith
9:30 AM  Betts D J & S T
9:30 AM  Jamroz M T & Cheng S H K H
9:30 AM  Salakas D & Blaikie L L
9:30 AM  Valderrama Rivera J A & Zapata Buitrago L M
10:00 AM  Pearson S & Furrer A

4C 4TH FLOOR
Before Judge M Neville
9:00 AM  Acret P J & Rowlands J A
10:00 AM  Smyth S V & Feletto V

4D 4TH FLOOR
Before Judge Morley
9:30 AM  Calleija M & R A
9:30 AM  Tang L M & L Z M
10:00 AM  Cumberland J L & A J
10:00 AM  Sheibani M & Mehdi V

5B 5TH FLOOR
Before Registrar McGrath
9:30 AM  Biviano E C & G
9:30 AM  Furtado S L M & Straiton I
9:30 AM  Keene M M & J
9:30 AM  Sato Y & Cui P G
9:30 AM  Williamson J E & Lopez R C

3A 3RD FLOOR
Before Registrar Bastiani
9:30 AM  Akil H & L M
9:30 AM  Mcdonough H D & B E
9:30 AM  Ni R Z & Han S
9:30 AM  Pollicina J & M
9:30 AM  Ranau J S & Zulbaidah E
9:30 AM  Tran N T & Nguyen T T
9:30 AM  Willitts W J S & A A
9:30 AM  Xiao H & Yu M
9:30 AM  Zhang Z & Guo Y
9:30 AM  Zhao M & Hu L
10:30 AM  Baserdem D & Vicaretti A
10:30 AM  Bell D & V E B
10:30 AM  Black C E & K J
10:30 AM  Cao Q & Shen J
10:30 AM  Chanthaboury T & Poonpet Y
10:30 AM  Chen Y & H
10:30 AM  Emanuel J W & S M
10:30 AM  Illingworth D R & J C
10:30 AM  Jackson N & B
10:30 AM  Madden S R & K R
10:30 AM  Morini N J & D S
10:30 AM  Nazmutdinova A & Dyhaliuk V
10:30 AM  Piper R J & N A
10:30 AM  Shrestha P & M M
10:30 AM  Zhang S & X
11:30 AM   Susanti I & Teh T R
11:30 AM  Antoun C G & B
11:30 AM  Armstrong J C & J G
11:30 AM  Averill-Russell E A & Mahlberg G M
11:30 AM  Cooper A D & A J
11:30 AM  Farghaly A A A & Kenawy M
11:30 AM  Ferreira Da Paz C J & R
11:30 AM  Fleming S K & Bachelin A O M A
11:30 AM  Frost R G & C
11:30 AM  Huang L & Lin W
11:30 AM  Kuo C & Huang C
11:30 AM  Leyton Moscoso C E & Ortega Olsen K P
11:30 AM  Martens M And Fainga'Anuku S
11:30 AM  Sulaiman J & Shaw S Y
11:30 AM  Wu S & Xiao X

5B 5TH FLOOR
Before Registrar McGrath
2:15 PM  Bailey K & Inglis P
2:15 PM  Hessen M V R & M
2:15 PM  Keskic M & O
2:15 PM  Stamatopoulos L & A
9 December 2019

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG2691/2019 CHEN LIU v BMC MARKETS GROUP PTY LTD
10:00 AM  (P)SYG1354/2018 CMG18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:15 AM  (P)SYG1730/2018 JASPREET JASPREET & ANOR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG786/2018 CEW18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS

Before Judge Emmett
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG3522/2018 MARIA XYGKAKI v TAGGLE SYSTEMS PTY LTD ACN 126 476 847
9:45 AM  (P)SYG1395/2019 SIX DE-SAINT HILLAIRE v AUS REBAR SUPPLIES PTY LIMITED T/A THE PLEASURE LOUNGE ABN 52 133 114 119 & ANOR
10:00 AM  (P)SYG549/2018 XINHE MIAO v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Judge Nicholls
COURT 8.2, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:00 AM  (P)SYG753/2017 BBW17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Altobelli
WOLLONGONG LOCAL COURT, LEVEL 1, 43 BURELLI ST, WOLLONGONG
4:30 PM  (P)SYG1826/2019 DERANI BREWIS v GMO AUSTRALIA LLC & GMO AUSTRALIA SECONDARY PARTNER, LLC & ANOR

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
2:00 PM  (P)SYG3344/2015 TANJA KASSEM & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG2894/2016 DDJ16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG2925/2016 DEI16 v MINISTRER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
11:00 AM  (P)SYG3537/2016 AMITA AMITA v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3622/2016 KULDIP SINGH BHULLAR v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Dowdy
COURT 9.2, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
2:00 PM  (P)SYG1633/2019 ABIMBOLA MORUFAT KAREEM v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS &

Before Judge Humphreys
COURT 7, COMMONWEALTH LAW COURTS 1-3 GEORGE ST PARRAMATTA
9:30 AM  (P)SYG122/2018 AFA18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:00 AM  (P)SYG1270/2018 CHQ18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Morgan
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG2560/2018 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v WEI CHEN CHEN

Before Registrar Cho
MEDIATION SUITE 1, L14
10:15 AM  (P)SYG1887/2019 JEANETTE MAHER v GT WORKS PTY LTD (ABN 30 610 115 752) & ORS

Before Registrar Cridland
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG3117/2019 CADENCE (90) INVESTMENTS PTY LTD AS TRUSTEE OF THE GDC DISCRETIONARY TRUST v SIMON DOUGAL CHALMERS
4:00 PM  (P)SYG3128/2019 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED (ACN 108 952 085) v HENRY JIA HAO LU
4:00 PM  (P)SYG3119/2019 CADENCE (90) INVESTMENTS PTY LTD AS TRUSTEE OF THE GDC DISCRETIONARY TRUST v BIANCA CHEAH
4:00 PM  (P)SYG2655/2019 SAIL FINANCE PTY LIMITED v ROY THOMAS COSTIGAN

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

Phone: 1300 352 000

09 December 2019

COURT 1, LEVEL 2
Before Judge Dunkley
10:00 AM  Flogeras B & Filippakis M
10:00 AM  Radunovic D & V

COURT 4, LEVEL 2
Before Judge Myers
10:00 AM  Bazzi J & Reslan G
10:00 AM  Williams D T & Portegies J T
10:00 AM  Zayed K & Host C
12:00 PM  Missak A & A
2:00 PM  Tetur C L & M

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
9:00 AM  Balkhi R O & Abduldaiem H
9:15 AM  Arslan D & B
9:15 AM  Kang M & Miller A T
9:15 AM  Paap H & Daldrup A C
9:30 AM  Smith C & Wherritt C
10:00 AM  Battam R L & M A
10:00 AM  Heathcote C & Sweegers A

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
9:30 AM  Campbell B & Curmi B
10:00 AM  Layt P F & Harper L K
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

Phone: 1300 352 000

09 December 2019

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Terry
9:30 AM  Ambrose N E & Andersen C
9:30 AM  Chapman J R & K L
9:30 AM  Cook T & Kennedy D
9:30 AM  Da Costa S B A & K
9:30 AM  Earl T M & Sisson K L
9:30 AM  Griffths K & Fernando K L
9:30 AM  Hutchings T S & Atkin D
9:30 AM  Jagpal D S & Sheehan N A
9:30 AM  Joseph S & M R
9:30 AM  Kurtini S M & King A W
9:30 AM  Mccouat K D & Campbell J T
9:30 AM  Melbourne D J & Bishop B A
9:30 AM  Mwungura M M & Nadiama I
9:30 AM  Urquhart M G & Kelly R L
9:30 AM  Woods S D & Calleia F J
2:15 PM  Smith H L & Webb W J

COURT 2 - LEVEL 4
Before Registrar A Clarke
9:30 AM  Bailey C M & Kidd A
9:30 AM  Begg R A & Wainwright R M
9:30 AM  Brown L J & Fletcher A D
9:30 AM  Carter A B S & B L
9:30 AM  Clark J S & P
9:30 AM  Costa J A & S
9:30 AM  Cowie B L & M
9:30 AM  Crook H T & A L
9:30 AM  Docking K R & G V
9:30 AM  Donoghue J M & C R
9:30 AM  Duggan L A & M J
9:30 AM  French J L & Keegan A D
9:30 AM  Gardner L R & Hammond A M
9:30 AM  Graham L M & B J
9:30 AM  Jessup R A & W S
9:30 AM  Littlechild B G & E J
9:30 AM  Macfarlane N & Smith M J
9:30 AM  Mead D A & Walker J Y
9:30 AM  Nicholson M & A J
9:30 AM  Vannucci W J & K L
9:30 AM  Weatherill J & J
11:00 AM  Andriopoulos A & D

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar Jackson
11:00 AM  Cross P M & Jane K

COURT 2 - LEVEL 4
Before Registrar A Clarke
12:00 PM  Genders K A & Murray J D
12:00 PM  Kemp A L & C P
12:00 PM  Newman K A & J D
12:00 PM  Richards M L & D W
12:00 PM  Simpson S P & N A
12:00 PM  Southon S L & Ray C J
12:00 PM  Steele K J & G J
12:00 PM  Watkins L & K L
2:15 PM  Cameron K G & Ferguson B
2:15 PM  Carroll L K & C M P
2:15 PM  Cox M K & E A
2:15 PM  Dellow A C & J E
2:15 PM  Farrugia T A & Mclennan M A
2:15 PM  Galbraith D M & T J
2:15 PM  Goodwin S L & J
2:15 PM  Hicks T R &
2:15 PM  Lioulias A M E & E
2:15 PM  Lockhart K A & Roberts R A
2:15 PM  Mcleod J A & Hoogeveen M
2:15 PM  Meares G E & Carlson P G
2:15 PM  Muscat A N & C A
2:15 PM  Musgrove I K & B S
2:15 PM  Ngerntra C & Bernard P W
2:15 PM  Paton M J & Madden K C
2:15 PM  Reid G D & M N
2:15 PM  Roach T L & K J
2:15 PM  Smith C A & G A
2:15 PM  Trigg E & Cwach S
2:15 PM  Whiteley D F & Roose B N

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

Phone: 1300 352 000

09 December 2019

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Altobelli
9:00 AM  O'Connell K & G C
9:30 AM  Balzke J W & M J
9:30 AM  Hallard R & Pedder J
9:30 AM  Iggleden S L & Winzer T & R & K
9:30 AM  Mccall-Winnell H L & Winnell S
9:30 AM  Purtell M & Humphries T & Purtell-Frazer R
9:30 AM  Thelan C & Linnette G R
9:30 AM  Woolley G M & Moylan D P
10:00 AM  Blunden R C & I D
12:00 PM  Benton M E & J T
12:00 PM  Heather M E & S A
2:00 PM  Wales T M & Worrad-Turner L W

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Registrar Whitten
9:15 AM  Komadina L & Z
11:00 AM  Bell A & R A

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 25 May 2020
  • 20 July 2020
  • 21 September 2020
  • 28 September 2020
  • 30 November 2020
*Please note the change in date.-->


17 December 2019

No room listed
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Francis P E & Humphreys R H
9:30 AM  Jones B D & T L
9:30 AM  Matheson M R & Blessington C N
9:30 AM  Murrell B G & Beetson S W

COFFS HARBOUR COURTROOM DIVORCES VIA PHONE FROM BRISBANE
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Binskin C M & G J
10:00 AM  Colman S J & D F
10:00 AM  Enevoldson N J & K M
10:00 AM  Faulkner E R & V C
10:00 AM  French S & A L
10:00 AM  Hannah N C & N
10:00 AM  Harvey S G & A C
10:00 AM  Jones T L & A P
10:00 AM  Kaur G & Mangat H S
10:00 AM  Mc Cauley B J & J
10:00 AM  Smith C K & S J
12:00 PM   Hoad K & Radford J L
12:00 PM  Bell M B & Bell S J
12:00 PM  Chapman J & N
12:00 PM  Robson M R & A
12:00 PM  Sambrook M & S L

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 16 December 2019

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 12 October 2020
  • 2 November 2020
  • 7 December 2020


10 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Registrar Bartlett
9:30 AM  Adams R B & K J
9:30 AM  Bartle S A & A J
9:30 AM  Bullock J & Grassby J M
9:30 AM  Longhurst B J & Y J
9:30 AM  Markgraaff S M & M C F
9:30 AM  Mayfield A A & C A
9:30 AM  Roworth C M & Roworth M C & Fernando B
9:30 AM  Sgroi C & A M
9:30 AM  Speirs A P & R M
9:30 AM  Strathie A D & B L
9:30 AM  Tomlinson C R & K B
9:30 AM  Vosloo A & A
10:00 AM  Bravenboer W & M Y
10:00 AM  Cunningham J E & J A
10:00 AM  Dalwood F M & M I
10:00 AM  Farley D S & R L
10:00 AM  Foran B C & M T
10:00 AM  Hartwig R D & J N
10:00 AM  Hoysted R J & V L A
10:00 AM  Huang S & Martin M J
10:00 AM  Kelly B D & Doran T A
10:00 AM  Kemper M A & G H D
10:00 AM  Lawler D E & M A C
10:00 AM  Loudoun-Shand S M S & L P
10:00 AM  Quirk S P & N J
10:00 AM  Roebuck S P L & Roebuck R S
10:00 AM  Smith M B & T G
10:00 AM  Stanford T R & Honeysett J L
11:00 AM  Murphy J A & G J
2:00 PM  Evans P M & Knight R N


11 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Registrar Bartlett
9:30 AM  Batten B J & D M
9:30 AM  Brown S M & Du L
9:30 AM  Burrowes J C & J A
9:30 AM  Dalzell D A & Campbell K B
9:30 AM  Dobnik A & K L
9:30 AM  Laidely D T & Selvage M J
9:30 AM  Moss V M & D J
9:30 AM  Murray T L & Mcgregor N A
9:30 AM  Porter D E J & B M
9:30 AM  Smith A C & M I
9:30 AM  Smith C A & E K
9:30 AM  Veikoso D & A
10:00 AM  Brydon J K T & J W
10:00 AM  Burns W & P
10:00 AM  Coggan M A & S G
10:00 AM  Corneliussen A K & Lia P V
10:00 AM  Day C J E & A S
10:00 AM  Hassan G T & T M
10:00 AM  Kelly S J & L A
10:00 AM  Kidd A R & B A
10:00 AM  Knight D A L & L
10:00 AM  Manning G & Mcphee A M
10:00 AM  Martin S E A & D J
10:00 AM  Matilka K A & M J
10:00 AM  Nolan N L & Bishop A J
10:00 AM  Smith M D & C A
10:00 AM  Williamson T C & Hebblewhite C J
11:00 AM  Cronin C A & T L


12 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Registrar Bartlett
9:30 AM  Bernays S A & Lloyd J M
9:30 AM  Fenualelei T J & Soochun D P
9:30 AM  Higgins K M & Thackery D C
9:30 AM  Holland L M & E J
9:30 AM  Pretorius G J L H & M E
9:30 AM  Quilty C C & J M
9:30 AM  Riley L R & S R
9:30 AM  Sandry W G & R C
9:30 AM  Sorenson A L & A E
9:30 AM  Wade R E & Prisk D G
9:30 AM  Wallace A J & M J
10:00 AM  Brohan K M & D N
10:00 AM  Byrne D S & E E
10:00 AM  Coates B J & L G
10:00 AM  Drane B L & M J
10:00 AM  Drury D M & J G
10:00 AM  Fitzgerald B L & Mckay J S
10:00 AM  Hoxha R E & Mitchell R T
10:00 AM  Johnston L K & S A
10:00 AM  Kenny B A & S L
10:00 AM  Norton B F & C E
10:00 AM  Ridding C M & Carman R F L
10:00 AM  Ross T L & A K
10:00 AM  Scurrah B B & C L
10:00 AM  Simmons J F & K E
10:00 AM  White A H M & R J


16 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Arambasic S S & White J
9:30 AM  Barnett B &
9:30 AM  Blake C A & A M
9:30 AM  Boney K L & Scales A L
9:30 AM  Elliott C E & Kunko C J
9:30 AM  Fairleigh C P & Tregent T J
9:30 AM  Liang Q & Zhang E Y
9:30 AM  Mack A F & W R
9:30 AM  Tiffen S J A & Boland H M
9:30 AM  Williams S G & Pasishnichenko N
9:30 AM  Woods N D & Williams B A
11:30 AM  Atkinson M L A & Davis B J
11:30 AM  Brown A & Ross J N
11:30 AM  Capes H & Chown C
11:30 AM  Dukes-Rankmore K B & Tanswell A
11:30 AM  Kempston S M & Millgate T & O'Hara K J
11:30 AM  Mckenzie J B & Harrison K
11:30 AM  Mcquiggin K T & Alison W R
11:30 AM  Norton G R & Fisk D E
11:30 AM  Searle J L & Collison S B K
11:30 AM  Sinclair R W & A G
11:30 AM  Spencer B A & Eves A
2:15 PM  Anderson P C & Colley-Anderson D L
2:15 PM  Beckingham C L & Smith D A & H A


17 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Fraser J M & B J
9:30 AM  Merritt B J & Manning C D & Merritt T J
9:30 AM  Pitaktomorn P & Schilken H W
9:30 AM  Symons S A & J L
11:30 AM  Broad S J & B L
11:30 AM  Campbell P S J & C
11:30 AM  Maloney P A & Jolley N
11:30 AM  Mcrae D P & Ogden M
11:30 AM  Murray K & Forbes T A & Seaton A K J
11:30 AM  Schmidt M & G L
11:30 AM  Shipton M L & W W
11:30 AM  Tisdell J R & Palmer G A
11:30 AM  Ward B J & Monaghan S
2:15 PM  Beattie L J & Horstman A B
2:15 PM  Brook V B & Pettiford N M


18 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Barnes K W & S M
9:30 AM  Griffiths A T & Radford K
9:30 AM  Huckel S M & J G
9:30 AM  Purvis J G N & Shalhoub-Purvis A L
9:30 AM  Wood
11:30 AM  Baggett C J & Oliver K M
11:30 AM  Garrido F J & Moses M
11:30 AM  Greenhill T J & P G
11:30 AM  Griffiths K A & Houghton T M
11:30 AM  Kendall V L & Knight W D
11:30 AM  Mcnaught T J & Lang T R
11:30 AM  O'Regan K L & Christiansen K
11:30 AM  Whitney L M & Singh B A
2:15 PM  Gale H P & Holland M M
2:15 PM  Rindfleish S J & D R


19 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Evans P M & Knight R N
9:30 AM  Martinez M & Cindy Marie M
9:30 AM  Moore B &
11:30 AM  Blow T J S & Morgan C L
11:30 AM  Brookman T L & Smith B J & Suckling R L
11:30 AM  Foran B C & M T
11:30 AM  Furner T J & West J M
11:30 AM  Garland P J & Garland C & Hogan R
11:30 AM  Gibbs J M & M D
11:30 AM  Malicanin M & R
11:30 AM  Stevenson C M & C S
2:15 PM  Jenner J & Shean D
2:15 PM  Mullins J L & S L
2:15 PM  Tyrrell S A & W J

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 16 December 2019*

* Please note the change of date

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 2 March 2020
  • 30 March 2020
  • 27 April 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 6 July 20202
  • 7 July 2020
  • 7 September 2020
  • 26 October 2020
  • 23 November 2020
  • 14 December 2020
09 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:30 AM  Ahearn K & Blanch N
9:30 AM  Andrzejewski D S & Matthews B
9:30 AM  Austin E T & D C
9:30 AM  Boney J D & Ambrun T J J
9:30 AM  Bryan S S & Christian J
9:30 AM  Buchanan A K H & Aitken A H
9:30 AM  Bulatovas S M & J
9:30 AM  Carpenter K & M J
9:30 AM  Carroll A & Parratt C E
9:30 AM  Cassin R C & Davenport J V G
9:30 AM  Cavanagh A J & Oxley R
9:30 AM  Collins S & Cooper J B
9:30 AM  Creagh T L & Saunders K B
9:30 AM  Cubis E C & Miller S J J
9:30 AM  Duncan R & Sullivan S
9:30 AM  Ellis P B & N L
9:30 AM  Fox E J & Ennever J M
9:30 AM  Gibson N & B
9:30 AM  Gilbert R & S K
9:30 AM  Harbus A R & Alpin L M
9:30 AM  Houghton D A & Ibrahim S
9:30 AM  Hughes O M & Thorrold A J
9:30 AM  Kennedy M J & Darragh J K
9:30 AM  King B M &
9:30 AM  Kranicz M & Feldt S
9:30 AM  Maclean C J & T A & Maclean L J & Wengel S B & Mclennon S
9:30 AM  McGaun M D & Murray F H
9:30 AM  Mills J L & Worth M
9:30 AM  Morris C R F & Martin L M
9:30 AM  Osborne A J & Foelz B J
9:30 AM  Paget K M & Dooley M J
9:30 AM  Parker B C E & Schollbach I
9:30 AM  Percy J L & Oliver N S
9:30 AM  Rievaulx G B & Bong A
9:30 AM  Rose M D & Carney L M
9:30 AM  Ross S S & Bond S N & R C
9:30 AM  Sines A J & T W J
9:30 AM  Snow S S & Drury D
9:30 AM  Stassi K & Thompson P A
9:30 AM  Stevens B R & S P
9:30 AM  Taylor E & Kirschner J
9:30 AM  Webb G P & E B
9:30 AM  Wheadon G J & Wheadon P A
2:00 PM  Hohs M & Venneri J
2:00 PM  Johnstone O V & Torrens R R
2:00 PM  Salvat A M & Mines J C


10 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:30 AM  Armstrong A P & Brooke C M
9:30 AM  Baxter D L & Allen S
9:30 AM  Bennett P J & Anderson C
9:30 AM  Bezjak K & S R
9:30 AM  Bignell B & Walker J P
9:30 AM  Boss C L & V J
9:30 AM  Bristow A & Devenish K
9:30 AM  Campbell F J & Cormack G A
9:30 AM  Carta S A M & Allen S
9:30 AM  Chad M A & Boland D & Bennett S
9:30 AM  Chambers S A & Kilroy R M L
9:30 AM  Chambers S A & Kilroy S G
9:30 AM  Dalu A T & D M G
9:30 AM  Davis C R & R L
9:30 AM  Davis R E & G W
9:30 AM  Devrim D Y & Ferguson E L
9:30 AM  Ellingwood J L & Skimmings A
9:30 AM  Fenn J A & Scheelbeek S E
9:30 AM  Freriechs B A & Watts K J
9:30 AM  Fuller S A & Worrad K
9:30 AM  Giltrap J & Hickling T
9:30 AM  Grant S M & Slatter N C M
9:30 AM  Hammond K M & Kirk D J
9:30 AM  Hewen M G & Zischke J F
9:30 AM  Huon A G & Farmer J
9:30 AM  Kennedy R A & Doyle D B
9:30 AM  Lewry W J & K V
9:30 AM  Llewellyn K J & Lawrence A P
9:30 AM  Macpherson T J & Church D
9:30 AM  Mallet L M & D E
9:30 AM  Mcnamara A B & Mcilroy J
9:30 AM  Mitchell S M & Mcmahon L T
9:30 AM  Musicka T K & Lawrence K A
9:30 AM  Ransom J N & J E
9:30 AM  Rice A J R & Butler T J
9:30 AM  Roberts B & Jiko T
9:30 AM  Schlederer M J & R
9:30 AM  Scott-Hutchinson B & White T A
9:30 AM  Shaw S C & Mc Gregor H L
9:30 AM  Smith L M & A M
9:30 AM  Tate R E & Hodder C L
9:30 AM  Thomas R & White J M
9:30 AM  Turner S M & Carter A
9:30 AM  Watson J & Smith J
9:30 AM  Watt M M & Watt H M & Charlton A
9:30 AM  Winders K J & Rix B C
9:30 AM  Winterton B & Vidler J L
2:00 PM  Stewart Z & Haaring D
2:00 PM  Wagner P L & J


11 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Lane T L & Davies T A
9:30 AM  Mortimer Z R & Crowther B C
9:30 AM  Rose N J & Vlody K G
9:30 AM  Summerell F G & Bongiorno J J
10:00 AM  Johnston C & Barnham K R
10:00 AM  Towse P W & S E A


12 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:30 AM  Brown K L & P D
9:30 AM  Hughes-Mason J L & Brodrick T
9:30 AM  Kenny R D & Braly I P
10:00 AM  Johnston C & Barnham K R
10:00 AM  Towse P W & S E A


13 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Duggan B M & McDonald M & Mulder A
9:00 AM  Hockey F A E & Piper R W
9:00 AM  Walls W J & R E
9:30 AM  O'Sullivan B L & Shank-Forbes J
10:00 AM  McGuiness S M & B L
10:00 AM  Towse P W & S E A


16 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Laird I & Killiby L H
9:00 AM  Millar J M & Young J M
10:00 AM  Clayton M T & Whiteman S O

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  Wise J & M


17 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
10:00 AM  Clayton M T & Whiteman S O

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  White S M & J B


18 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
10:00 AM  Daly R J & White B
10:00 AM  Miller B J & Marone C E

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
11:00 AM  Johnson T S & Bevan A
2:00 PM  Wheadon G J & Wheadon P A


19 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:30 AM  Lancaster P E & E J
9:30 AM  Niven S & Avogniko X
10:00 AM  Daly R J & White B
10:00 AM  Miller B J & Marone C E

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Sipple G C & Connell S J
10:30 AM  Flaherty D G & C E

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed
11 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bates D E & Cooper D M
9:30 AM  Crawley B D & Fox K
9:30 AM  Dietrich D M & S
9:30 AM  Drennan L M & Gehrig P
9:30 AM  Fittler S R & K T
9:30 AM  Koperberg J T & O'Brien C J
9:30 AM  Mccoullough M J & Halls B C
9:30 AM  Smith J L & R J
9:30 AM  Tarrant M J & Mudford E J
9:30 AM  Tissizis A L & Brandon S B
9:30 AM  Trevanion T L & Backhouse J
9:30 AM  Wilde B J W & L M
10:00 AM  Fardy H & Connor D S
2:15 PM  Jones P A & Bulley S G B
2:15 PM  Partridge J A & J
2:15 PM  Tasker J R & Worthington K N


12 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bullen P M & G M
9:30 AM  Butlin U & N A
9:30 AM  Campbell V K &
9:30 AM  Edwards J & J T
9:30 AM  Kelly M & Slater T & K
9:30 AM  Mamo A J & Reid S G
9:30 AM  O'Brien D G & R
9:30 AM  Simpson A J & Burnham T
9:30 AM  Spalding M J & S M
9:30 AM  Williamson A & Fahey T R
10:00 AM  Barr P L & D F


13 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Austin H R & Kinney M H
9:30 AM  Munro G Z & Fotheringham S
9:30 AM  Robins S & Lorenz W
9:30 AM  Scott J & P L
9:30 AM  Taggar C K & R S
9:30 AM  Weaver S A & Vu T H H
9:30 AM  Williams J M & Ryan B P
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
2:15 PM  Scott G C & Davis R


14 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Brown S J & Mickle J
9:30 AM  Burke B & B K
9:30 AM  Clarke T P M E & Van Hoof M
9:30 AM  Earle K A & Flinter D E
9:30 AM  Glass S L & A J & Glass B L & Hoskins J
9:30 AM  Jones K R & Byrne C E
9:30 AM  Knowles T L & M J
10:00 AM  Austin R E & G V
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
10:00 AM  Langhorne J & Mabey J F
2:15 PM  Bridge K M & Nowlan D & Amat J E


15 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Beattie K E & F
9:30 AM  Bradley C L & Storey H
9:30 AM  Cullis S & Gajardo R
9:30 AM  Ewan P B & F K
9:30 AM  Goor E S & Cassegrain J B
9:30 AM  Gowing J B & L R
9:30 AM  Gray I & Hunkin M
9:30 AM  Ritchie M J & Witchard Z
9:30 AM  Witchard J P & R A & Crump M L & Witchard J
10:30 AM  Bull R & R

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Phone: 1300 352 000

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

For urgent after hours applications contact: (08) 8941 2333

There are no current matters listed
6 December 2019

Before Judge Young
COURT ROOM 8, LEVEL 4 - SUPREME COURT, DARWIN
09:30 AM  DNG15/2019 JUDITH LYONS v AAT KINGS COACH COMPANY PTY LTD ACN 103 172 381

Before Judge Young (Part Heard by Videoconference) Court Room 8, Level 4 - Supreme Court, Darwin and Sydney Registry, Court 8.1, Level 8, 80 William Street and Adelaide Registry, Court No. 2 Level 1
12:45 PM  ADG229/2017 CPR17 & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 27 July 2020 (commencing on Tuesday, 28 July 2020)
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

Phone: 1300 352 000

Phone: (07) 3248 1100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0407 469 171

09 December 2019

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Lapthorn
9:30 AM  Cantor M J & Jones S C
9:30 AM  Scott C K & Barry L W
10:00 AM  Condon W J & M M
10:00 AM  Dent L J & Stevens T & Turner S
10:00 AM  Hoareau R B & Ford R L
10:00 AM  Kellerman C G & Caamic C D

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge Coates
9:30 AM  Baker G J & Cashel L A
9:30 AM  Benedet D W & Jackson L J
9:30 AM  Charter M C & K J & V J B & J D
9:30 AM  Cooper N D (As Trustee For The Bankrupt Estate Of Peter Mark Dunham) & Dunham P M & Lang A M
9:30 AM  Dickson F N & M J
9:30 AM  Garg S & Gupta N
9:30 AM  Green K L & H D
9:30 AM  Luettringhaus C R & G
9:30 AM  Mollee E L & Walsh R V
9:30 AM  Muir W J & N E
9:30 AM  Mulry R J & Roberts J M
9:30 AM  Paul G E J & A H A P
9:30 AM  Paul I J W & Reo-Sager S
9:30 AM  Paull M A M & Voloder A M
9:30 AM  Phillips R J & Meech J A
9:30 AM  Ravenscroft-Mash D & Warner R
9:30 AM  Simpson K S & Ruby N
9:30 AM  Singh P H & Dawson J W
9:30 AM  Stephens P A & Fry M S
9:30 AM  Waugh L R & Fanning D J

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Judge Spelleken
10:00 AM  Hazraty N & Collinson H M
10:00 AM  O'Hare A J & D M

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
10:00 AM  Newman S A & Mckenzie R K M

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Bischof H H J & G L
9:30 AM  Borrow K L & J
9:30 AM  Ferguson G R M & Wilson J
9:30 AM  Fotukava J & Petaia K
9:30 AM  Nguyen T C A & T T B
9:30 AM  Warne B J D & Dunn C M
9:30 AM  Yule J A & Mills B
9:30 AM  Zhang L & Guo Y
9:30 AM  Ziyad T B & Gogan C

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Stoneham
9:00 AM  Harris M F & Brooke R J

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Senior Registrar Spink
9:00 AM  Rayner E R & Carr T D
9:15 AM  Andrews N & Heppell R D
9:30 AM  Pedron A W & J D

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Sturgess
11:00 AM  Mcclarence C L & A J
2:00 PM  Baker M A & M L

LEVEL 4, HEARING ROOM 2
Before Registrar Turnbull
3:30 PM  Baker M A & M L
9 December 2019

Before Judge Vasta
COURT NO. 1, LEVEL 1
11:00 AM  BRG405/2019 AMRITPAUL KAUR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
11:00 AM  BRG405/2019 AMRITPAUL KAUR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  BRG419/2019 VICKY CAMELLIA KUSUMA ASMARA v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

Phone: 1300 352 000

09 December 2019

CAIRNS COURT ROOM 1
Before Judge Willis AM
9:30 AM  Chilcott M J & Nicol N J
10:00 AM  Kunda E R & Gannan B B
2:15 PM  Myers K M & Yates M R

CAIRNS COURT ROOM 2
Before Judge Andrew
9:00 AM  Bradley S E & Meciar S C
10:00 AM  Crosthwaite S & Wilson R G
10:00 AM  Debnam S L & C A

CAIRNS CONFERENCE ROOM LEVEL 4
Before Registrar Boyd
9:00 AM  Atkinson D L & V J
11:00 AM  Everett S S & B J

Street Address: Virgil Power Building, Ground Level, 46 East Street (cnr Fitzroy Street), Rockhampton

Phone: 1300 352 000

* Please note the location change from February 2019 to Old Supreme Court Building, 42 East Street, Rockhampton.



16 December 2019

ROCKHAMPTON COURTROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Ayuen C & Hill B L
9:30 AM  Baker J & Plane L J
9:30 AM  Beckett K N & Lidster J A
9:30 AM  Carbis A J & Mason M J
9:30 AM  Grierson L J & R D
9:30 AM  Ingleton S L & Jones R L
9:30 AM  Malone D M & M F
9:30 AM  Withers S L E & B A

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:30 AM  Beaumont E M & Rees J
10:30 AM  Campbell S G & Lowe C J
10:30 AM  Ganter J F & S
10:30 AM  Hamilton R & Thomson N
10:30 AM  Pasco S & Joyce M S
10:30 AM  Ruttley B C & K & Joseph K A & D
10:30 AM  Toussaint R S & L C
10:30 AM  Willmot P D & Rankin K B C M
11:30 AM  Aoude M G & C
11:30 AM  Cochrane G P & S D
11:30 AM  Everingham C K & Calvert A R
11:30 AM  Gardiner M & A B
11:30 AM  Horwell S W & Clarke M
11:30 AM  Latham P J & Forbes C S
11:30 AM  Matthews R M & M J
11:30 AM  Pickering J J & R L
2:15 PM  Bryant C R & Curtis T L


17 December 2019

ROCKHAMPTON COURTROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Bird C & Steinberger C
9:30 AM  Borghero J J & Morgan K L
9:30 AM  Floyd C G & B J
9:30 AM  Kafka J & Bauer S J
9:30 AM  Priestly G J & Gallagher M
9:30 AM  Smith M J & D S A
9:30 AM  Stafford N J & Tilberoo S M
9:30 AM  Yasso C & A R

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:30 AM  Corbin M A & Argue C J
10:30 AM  Crawford T J & Williams D L G
10:30 AM  Cuthel M J & Sanders S C
10:30 AM  Filmer E D & J E
10:30 AM  Kuskey K M & Kuskey A T & Wilson A N
10:30 AM  Lumley D R & Leow K M
10:30 AM  Pasco S & Joyce M S
2:15 PM  Ottaway S J & France S C

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

Phone: 1300 352 000

There are no current matters listed

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 18 May 2020
  • 13 July 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 23 March 2020
  • 24 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 March 2020
  • 17 April 2020
  • 15 May 2020
  • 17 July 2020
  • 18 September 2020
  • 16 October 2010
  • 13 November 2020
  • 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing: 

  • 3 February 2020
  • 17 February 2020
  • 23 March 2020
  • 20 April 2020
  • 8 June 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 12 October 2020
  • 16 November 2020
  • 14 December 2020
09 December 2019

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
9:30 AM  Adam L R & Buckley K E
9:30 AM  Besa M L A & A H D
9:30 AM  Bradley N J & J W
9:30 AM  Brettell J M & Connor M H
9:30 AM  Brown R L & Q Q
9:30 AM  Buckton H C & Oldfield C R
9:30 AM  Burke S J & Daly A
9:30 AM  Carter C A & Taylor M A
9:30 AM  Cohen N M & Coates-Truscott W R
9:30 AM  Donnelly A L & J P
9:30 AM  Douglas D M & Mackenzie R M
9:30 AM  Duggan A & Wirth N P K
9:30 AM  Eden S R & Staunton K S
9:30 AM  Egan T L A & Deller A T
9:30 AM  Garside S L & Chambers T J
9:30 AM  Geaghan T A & C L
9:30 AM  Hellwege J R & Pike C
9:30 AM  Hollier Y L & N G
9:30 AM  Illguth J G & Breasley A L
9:30 AM  Kynaston D B & Todd W M
9:30 AM  Llewellyn A M & Van Houweninge J
9:30 AM  Ludke G H & Reeves M L
9:30 AM  Matthews L C & Curnow B A
9:30 AM  Mcquilty J & Smith C P
9:30 AM  Muscat J J & C A
9:30 AM  Naumann B R & L M
9:30 AM  Nielsen D M & Allen W J
9:30 AM  O'Donnell M D & E M
9:30 AM  Parker D J & Lindsay R M
9:30 AM  Patullo W M & Gibbins D L
9:30 AM  Peach M G & Agius M J F
9:30 AM  Scott V E & Tandridge S J
9:30 AM  Sellings T W & Fulcher K L
9:30 AM  Smith M L & Vaughan N E
9:30 AM  Stanek S L & Lessing P J C H
9:30 AM  Susaya M S & Hesselberg C J
9:30 AM  Tass K J & Beavan R M
9:30 AM  Thomas K P & M E
9:30 AM  Treloar M L & M S


10 December 2019

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
9:15 AM  Camilleri A C & M T
9:15 AM  Fraser M G & S J
9:15 AM  Hankinson B M & Brown W R
9:15 AM  McFadzen L K & Dahlke C
9:15 AM  Pilchick J L & Farmer P J C
9:15 AM  Staier V J & J L
9:15 AM  Wharley D M & Wisbey R K
9:30 AM   Maloney S M & Vea Vea M U R & Smith J & Acheson P M
10:00 AM  Pedulla M J & Fielding S J
10:00 AM  Ward K L & Ryan D J


11 December 2019

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
9:15 AM  Blines J F & Davey K J
9:15 AM  Griffin D R & Maletz M R
9:15 AM  Hanley B A & I A & Bromley C
9:15 AM  Hargrave J L & B D
9:15 AM  Reynolds L M & S R
9:15 AM  Schmidt J J & Schultz D C
9:15 AM  Whiteman C & O'Brien B
10:00 AM  Ottaway S J & France S C
10:00 AM  Pedulla M J & Fielding S J
10:00 AM  Ward K L & Ryan D J


12 December 2019

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
9:15 AM  Cant N L & Woolf K W
9:15 AM  Fortescue V & M E & Wheeler K L & Mccallie K J
9:15 AM  Mcewan J R & K D
9:15 AM  Morrissey M L & Hauck C M
9:15 AM  Wilson B R & M J
9:15 AM  Yates C A & Raeina S M & Rae M G A
10:00 AM  Ebelt A L & Morris J M


13 December 2019

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
10:00 AM  Ebelt A L & Morris J M

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

  • 2 December 2019+
  • 9 December 2019

+Please note that this date has been cancelled and rescheduled for the week of 20 January 2020

2020 Sitting Dates:

  • 20 January 2020 (rescheduled December 2019 circuit)
  • Week of 3 February 2020
  • 10 and 11 February 2020
  • 20 March 2020
  • 23 March 2020
  • 15 May 2020
  • 18 May 2020
  • 19 June 2020
  • 22 June 2020
  • Week of 6 July 2020
  • 27 July 2020
  • 10 August 2020
  • 11 August 2020
  • 14 September 2020
  • 18 September 2020
  • 2 November 2020
  • Week of 30 November 2020
09 December 2019

MAROOCHYDORE CIRCUIT
Before Judge Middleton
9:30 AM  Abraham K M & Harrison R S T
9:30 AM  Boshammer K J & Evans D L
9:30 AM  Canterbury J E & Jones A C
9:30 AM  Cogger M H & Bransgrove P C
9:30 AM  Davies L D & Wiseman S J
9:30 AM  Graves N & Knell M E
9:30 AM  Guest M & Daly L F
9:30 AM  Hammond P B & Child Support Registrar
9:30 AM  Hart R J & Corley L P
9:30 AM  Harvey M J & A G
9:30 AM  Hodgson C L & Studt T D
9:30 AM  Knight J I & Pignat A F
9:30 AM  Liang S & Jovnas S
9:30 AM  Macdonald L K & G
9:30 AM  Marshall M A & Mcdonough C W
9:30 AM  Nicolaou A C & C
9:30 AM  Plevey E L & I C
9:30 AM  Sillato R & Nocera F
9:30 AM  Smith A D & Culkin D
9:30 AM  Thai S & Crowther M F
9:30 AM  Tollen S & Derrick L
9:30 AM  Tramacchi G N & P

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 31 January 2020
  • 28 February 2020
  • 3 April 2020
  • 29 May 2020
  • 10 July 2020
  • 14 August 2020
  • 2 October 2020
  • 6 November 2020
  • 4 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 6 and 7 February 2020
  • 2 and 3 April 2020
  • 14 and 15 May 2020
  • 16 and 17 July 2020
  • 13 and 14 August 2020
  • 24 and 25 September 2020
  • 5 and 6 November 2020
  • 10 and 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

Phone: 1300 352 000

Phone: 08 8219 1000

For urgent after hours applications contact 08 8219 1000

09 December 2019

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  Clissold T L & Tee L
9:30 AM  Gouskos J & A
9:30 AM  Mullins A & Aloisi R M & Seal C A
9:30 AM  Rodda K J & Nicholls S T
9:30 AM  Thompson B R & Parkinson K R
9:30 AM  Wickramaarachchi T & C

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:15 AM  John M & C J
9:15 AM  Muscat K M J & Haif S A
9:15 AM  Robinson M I & Mosey C N
9:15 AM  Sabatini P & Congdon M
9:15 AM  Spangler J B & Frost R
9:15 AM  Velonakis C & Naylor B L
10:00 AM  Betterman R S & Daly H
10:00 AM  Briggs L & Penhall D
10:00 AM  Gurjar J & H B
10:00 AM  Hughes T E & T L
10:00 AM  Ivkovic J M & Watson R L
10:00 AM  Louch A L & Smith M J
10:00 AM  Matthews R P & M A
10:00 AM  Moore S & Zander M K
10:00 AM  Nash T S & Williams A R
10:00 AM  Reynolds S & Thomas A P
10:00 AM  Richmond S A & M
10:00 AM  Sheldrick P & J L
10:00 AM  Strobl C A & Pratt K A J & Walsh W G
10:00 AM  Sullivan J R & C V
10:00 AM  Szymanik M R & Gleyns F
10:00 AM  Thyer A W & J A
10:00 AM  Vivash E & Dunbavan M
10:00 AM  Wilson B J & Williams L M N
2:30 PM  Moyse D & Freene K
3:15 PM  Williams M B & Chen S H
4:00 PM  Pollard S M & Pollard B G & Taylor T S
4:15 PM  Holtman M J E & A M

COURT ROOM 2, LEVEL 1
Before Judge Young
9:30 AM  Chicco D A & Liu J
9:30 AM  Cin Zah S C M T & King Bawl N S
9:30 AM  Mularczyk J M & A J
9:30 AM  O'Loughlin M P J & N L
9:30 AM  Prince E M & Watson T & Staines D
10:00 AM  Hammat E & Mordowicz A A
11:30 AM  Bacchus J & Kelsey S J
11:30 AM  Lambert R M & S L
2:15 PM  Mogavero S & Nikolinakos A
2:15 PM  Vanderzon J R & Medrano L E

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Kari
9:30 AM  Hasaneen D S M & W M A M
9:30 AM  Lamb D & Tatsis S
9:30 AM  Reid E P & Haines J H
9:30 AM  Thomas D J & Clarkson J C
10:00 AM  Bellini N & L T
10:00 AM  Burton M & Przibilla E J
10:00 AM  Care-Wickham A E & Briese W E
10:00 AM  Collins L A & Meka S
10:00 AM  Crockett S & S G J
10:00 AM  Gates D L & A M
10:00 AM  Gillis S A & Phillis C
10:00 AM  Hamilton C & C J
10:00 AM  Leigh V K & Liebelt D P
10:00 AM  Loughnan S & Loughnan B & Iacopetta E
10:00 AM  Miskolczi A & Shepherd S S
10:00 AM  Ochryn D & Koumi C C
10:00 AM  Savill K M & Leaney P
10:00 AM  Shmakov D E & J
10:00 AM  Stokes K B & Jessen D
10:00 AM  Takopoulos S & S
10:00 AM  Trgetaric S L & A D
10:00 AM  Wilkinson S T & Long B C
10:00 AM  Wood A C & Barnes E L

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
9:15 AM  Duah K & Ntiamoah E B
9:15 AM  Piti N M & Duah K

1:39 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar De Corso
9:15 AM  Szabo T A & Woodforde J H G

COURT ROOM 13, LEVEL 3
Before Registrar Paxton
9:30 AM  Chapman P M & S L
9:30 AM  Davies N & Morris D J
9:30 AM  Diggens S J & G W
9:30 AM  Mamina P & Kuveya D
9:30 AM  Mott S H & S C
9:30 AM  Nethercott E K & Triponel H D S
9:30 AM  Patmore T L & R B
9:30 AM  Stovell L S & C A
9:30 AM  Swan S L & T
9:30 AM  Young A K & J R
9:30 AM  Zbierski C & J L
10:00 AM  Chou S & Pramtama R P
10:00 AM  Coughlan M H & A L D J
10:00 AM  Esca S & T
10:00 AM  Gniel T J & Sommerville S M
10:00 AM  Kennedy S A & M S
10:00 AM  Mohammadi M A & A
10:00 AM  Monson M J & Anne-Maree M
10:00 AM  Quinlan M T & Williams S M
10:00 AM  Rowe D F & M S
10:00 AM  Stathopoulos E & Haltis E
10:00 AM  Teano M P & Bagay A S
10:30 AM  Arnese D M & Dimola G
10:30 AM  Bail B M & Heath K M
10:30 AM  Bentley S A & Alatay J H
10:30 AM  Griffiths D N & K M
10:30 AM  Henderson J P & N L
10:30 AM  Litster D J & Polimeni T
10:30 AM  Lun O & Sim Nov M
10:30 AM  Price D A P & L J G
10:30 AM  Rossi P F & M I
10:30 AM  Sharma K & P K
10:30 AM  Whiteman V H & Young L A

1:39 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar De Corso
11:00 AM  Vink R F & L C

COURT ROOM 13, LEVEL 3
Before Registrar Paxton
11:00 AM  Batislaon C P & V
11:00 AM  Cartwright M A & G
11:00 AM  Coleman C D & Coleman C J
11:00 AM  Edwards D W & G A
11:00 AM  Fernando C & B S
11:00 AM  Francis J F & S E
11:00 AM  Hand T E & R T J
11:00 AM  Hines B A & A L M
11:00 AM  Huntly R & Gibbs C S V
11:00 AM  Joerdens L & B
11:00 AM  Marechal A J A M & Lugg P K
11:00 AM  Pontifex R L & Blaser P
11:00 AM  Richards S L & J M
11:00 AM  Richardson S J & S E
11:00 AM  Walden M A & S L M
9 December2019

Before Judge Brown
COURT NO. 6 LEVEL 1
9:30 AM  ADG298/2019 GEORGIA ROSE BEVAN v WAYNE SOUTER
9:30 AM  ADG56/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v CHRISTOS JOHN PAVLIS
9:30 AM  ADG54/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v KYRIAKITSA PAVLIS
10:00 AM  ADG503/2018 UNITED VOICE v PAISLEY PARK EARLY LEARNING CENTRES (SA) PTY LIMITED & ANOR

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 18 May 2020
  • 17 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 6232 1615

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346 or 0438 283 129

09 December 2019

COURT 7, 1ST FLOOR
Before Judge Baker
10:00 AM  Allwright R A & Eiszele M G
10:00 AM  Grey J L & Jenkyns J L
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

Phone: 1300 352 000

09 December 2019

LAUNCESTON FEDERAL CIRCUIT COURT 1
Before Judge McGuire
9:30 AM  Coker-Williams L N & Gibbins S J
9:30 AM  Dance C E & Grubb R A
9:30 AM  Larissey J M & Colson A J
9:30 AM  Morgan B I & Della-Sgorciosa A
9:30 AM  Pugsley A M & Evans M S
9:30 AM  Ralph S J C & Parker A M
9:30 AM  Ryan M & Davey G G
10:30 AM  Andrewartha H A & G M
10:30 AM  Baird H M & Cibik A
10:30 AM  Baldock S A & J L
10:30 AM  Brown W & Kent L
10:30 AM  Cahoon V J & Bunton P R
10:30 AM  Chaston T A & Wallace K E
10:30 AM  Cowling J D & Richmond C L
10:30 AM  Eamens R S & F
10:30 AM  Farboh T & Sackie F
10:30 AM  Gillie S R & Bakes T M
10:30 AM  Harris L J & Lynch L N
10:30 AM  Hunter T A & S A
10:30 AM  Kaushal R A & R
10:30 AM  Mace S L & Buchanan B L
10:30 AM  Martin J J & M
10:30 AM  Mather K I & T A
10:30 AM  Matthews G J & U G & Garcie A C
10:30 AM  Mcdougall G A & Ludwig E J
10:30 AM  Mcginty D P & Best N J
10:30 AM  Millwood K A & L A
10:30 AM  Monk S L M & Madden E
10:30 AM  Paton J A & D J
10:30 AM  Poulton S M & Pyka B M
10:30 AM  Price N A & Monichon S L
10:30 AM  Reid M L & C E
10:30 AM  Smith B M & Hobbs K M
10:30 AM  Waite R G & A J
10:30 AM  Wright R J & Pisot J M
10:30 AM  Zhang J & Keena A J
11:30 AM  Brown R A & Wheldon C E
11:30 AM  Donaghy C A & Jacobs T J
11:30 AM  Duhig A F & Rumbold S G
11:30 AM  Gay C R & J E
11:30 AM  Hammersley K L & J J
11:30 AM  Lewis C A & D S
11:30 AM  Riley K A & Spurway-Smith P
11:30 AM  Sheppard T A & K A
11:30 AM  Slater D M & S A
11:30 AM  Smith K J & Jones S J
12:00 PM  Child K J & J S
12:00 PM  Green A L & Berwick M J
12:00 PM  Hamilton V J & Sturzaker J J
12:00 PM  Izzard N V & Oliver J D & Lovell J
12:00 PM  Lambert N L D & Woodcock K A
12:00 PM  Manson V E & Moore M C
12:00 PM  Neskovcin E V & Neskovcin G F
12:00 PM  Roetz P J & Gossage N K
12:00 PM  Salter M J & Grace K M
12:00 PM  Sanderson J B & L K
12:00 PM  Thorp N M & A J
12:00 PM  Towns L M & J M
12:00 PM  Van Der Zwan J & B M
12:00 PM  Van Der Zwan J C & B M
2:00 PM  Atkins K M R & J M
2:00 PM  Collins D C & Burgess K L
2:00 PM  Dyson K N & Oliver J B
2:00 PM  Gee C & C P
2:00 PM  Heinrich C L & Eales A D
2:00 PM  Jackson J J & A W
2:00 PM  Jetson-Shumbusho J R & Shumbusho J
2:00 PM  Jones S J & Williams M J
2:00 PM  Kettle T A & Johnson E C
2:00 PM  Lethborg J R & H M
2:00 PM  Moir M J & Hall K M
2:00 PM  Parks M C & Hinds N
2:00 PM  Postlethwaite W R & Rickman A
2:00 PM  Pyke J T J & Clarke D J
2:00 PM  Scarr J L & Steen A R
2:00 PM  Tannock L S & E L
2:00 PM  Vernon S C & Burrows J R & A R

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 27 January 2020
  • 9 March 2020
  • 20 April 2020
  • 25 May 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 5 October 2020
  • 9 November 2020
  • 14 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 8600 3333

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346

Important information for Melbourne Registry

DELAYS EXPECTED AT MELBOURNE COMMONWEALTH LAW COURTS

Melbourne is experiencing large queues throughout December. To assist, the building will open from 8:00am each morning (rather than 8:30am). Please allow at least 45 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

09 December 2019

COURT 6H LEVEL 6
Before Judge Riley
10:00 AM  Rotblat I & W
10:00 AM  Thompson S L & R
10:00 AM  Woolsey P C & Lucas R

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Bender
9:45 AM  Barry C J & T L
9:45 AM  Camilleri M J & D
9:45 AM  Cass T L & Merrett J
9:45 AM  Cutelli F C & Andropof M
9:45 AM  Davey B K & Carey K M
9:45 AM  Dawson D & Foley R
9:45 AM  Fletcher-Jones A & Mathieson M
9:45 AM  Gilbo K R & A J
9:45 AM  Hajizadeh Darzehkonani E & Esmaili A
9:45 AM  Harriss J S J & Eagle M B
9:45 AM  Kennedy J & Ryan S
9:45 AM  Latina M & R
9:45 AM  Madan A & K
9:45 AM  Mallia S M & M
9:45 AM  Mariani R A & S J
9:45 AM  Mohamed H & Abegewu H
9:45 AM  Mulhall P E & S D
9:45 AM  Rowe J A & Colella C
9:45 AM  Safi G & Levy C D
9:45 AM  Smith K & Heffer P J
9:45 AM  Strawbridge T J & Tuhi K
9:45 AM  Thomas C P & Hoang S T
9:45 AM  Wheeler C R & Bell T J

COURT 6J LEVEL 6
Before Judge Harland
9:30 AM  Hamilton O M & Carroll K M
9:30 AM  Jahiu A & Beqiri M
9:30 AM  Scrap R & Djuzel-Scrap J
10:00 AM  De Luise R A & S R
10:00 AM  Freeman M J & Ross J K
10:00 AM  Zilberman D & Razborsek N

COURT 6D, LEVEL 6
Before Judge Small
2:15 PM  Fox S R & W L

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Stewart
10:00 AM  Florescu P & Coleman K M
10:00 AM  Kiernan E M & Wright B T
10:00 AM  Shakir A & Mahmood F K
10:00 AM  Tzioura M & Dougas L
10:00 AM  Volpe D & V

COURT 2H, LEVEL 2
Before Judge A Kelly
10:00 AM  Besanko B T & L M
10:00 AM  Buccella D J & Lowe S
10:00 AM  Venning K A & Loughnane T P

COURT 2J, LEVEL 2
Before Judge Kirton
9:30 AM  Au V & Wan J
9:30 AM  Dawes K L & S J
9:30 AM  Morriss D R & Glanfield N C
9:30 AM  Phyo P & Htay-Win C

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Carter
9:45 AM  Ahmed P & Ahmed N
9:45 AM  Angelovski G & A K
9:45 AM  Breeden M S & C N
9:45 AM  Chiodo M G & L
9:45 AM  Clayton J M & Alwer L
9:45 AM  Graham D J & R A
9:45 AM  Hans G S & Madhra K K
9:45 AM  Kolar M A & King P J
9:45 AM  Osborn G F & Chantavong C
9:45 AM  Paruit M S & R P
9:45 AM  Paruit M S & R P
9:45 AM  Perry G C & K A
9:45 AM  Pumpa E M & J J
9:45 AM  Sankovic A I & S T
9:45 AM  Steele M E & S P
9:45 AM  Tew M R & Eames R J
9:45 AM  Timms A R & Kim S
9:45 AM  Wagonlander E & Beveridge J
9:45 AM  Wastney A W & Nomura K

COURT 6C, LEVEL 6
Before Judge Boymal
10:00 AM  Greco G L & Nataly C A

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Riddiford
9:30 AM  Antoniou L J & White N L
9:30 AM  Beck J K J & T L
9:30 AM  Hammond C R & Smith I S L
9:30 AM  Kirk F C & A
9:30 AM  Morrison J P & Mccombe J L
9:30 AM  Podoluch T L & White C J

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Mathews
2:15 PM  Jordan S O & Pelich N J

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Moser
2:15 PM  Moslehi A & Bayati S
09 December 2019

Before Judge Riley
COURT 6H LEVEL 6
10:00 AM  MLG3597/2019 ALLAN STOCKMAN-ROWE v ROHAN BLACKBURN

Before Judge Kirton
COURT 2J LEVEL 2
9:30 AM  MLG3058/2018 JOSEPH KEARNEY v ACCRUE PROPERTY PTY LTD & ANOR
10:00 AM  MLG3163/2018 JESSICA FARRELL v CHOOSEWELL HEALTH LINK PTY LTD & ANOR

Before Judge Blake
COURT 6E LEVEL 6
10:30 AM  MLG1378/2018 CPR18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Allaway
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:30 AM  MLG2258/2019 INDERJIT KAUR v BANGARI AND KARYAL PTY LTD TRADING AS INDIA GATE WARRNAMBOOL & ANOR

Before Registrar David Ryan
COURT 8H LEVEL 8
9:30 AM  MLG1834/2019 IN THE MATTER OF ANDREW ZIGOURAS

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

Phone: 1300 352 000

09 December 2019

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
9:30 AM  Emery B L & M R
9:30 AM  Falo A J & F
9:30 AM  Fullerton S L & Didik J
9:30 AM  Galli H & F & Deveraux K & Galli S J
9:30 AM  Mcdonald K L & N E
9:30 AM  Milne J D & B J & Stukey S M & Krusec P
10:00 AM  Chen C & Dong C J & Mansfield D I

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge O'Sullivan
10:00 AM  Allen J & Mclean S
10:00 AM  Ambler A S & K S
10:00 AM  Ashley C & Z M
10:00 AM  Aylan-Parker A & B J
10:00 AM  Bagley C V & Cronin N E
10:00 AM  Burton P F & A L
10:00 AM  Chute A R & Birchall S
10:00 AM  Coates S M & Bohl H W
10:00 AM  Di Nardo L A & Gale D J
10:00 AM  Fiona D & Rubina T
10:00 AM  Gurney M S & Harvey N K
10:00 AM  Hanks C J & Price M H J
10:00 AM  Howard V G & Fowler D A
10:00 AM  Loyson K & S L
10:00 AM  Singh G & Mangat M K
10:00 AM  Sulaiman H S & Krassos M
10:00 AM  Thompson S & Garcia U E
10:00 AM  Tribuzi A J & Department Of Health & Human Services & Mackay B J
10:00 AM  Webb D P & Keating S C

COURT 2, LEVEL 1
Before Judge McNab
10:00 AM  Farley S M & R
10:00 AM  Fuller V J & Morrison D J N
10:00 AM  Hassan M & Abate T
10:00 AM  Uduwela T D & Jayawickrama M D

REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Russell
9:15 AM  La Marca W & Cook P

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 25 May 2020
  • 6 July 2020
  • 14 September 2020
  • 30 November 2020
09 December 2019

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
11:00 AM  Axford B K & B E
11:00 AM  Beaston M P & Geddes A
11:00 AM  Bright M R & Marshall G W
11:00 AM  Dobie I & Mccardle M T
11:00 AM  Evans H J & C F
11:00 AM  Forrester J & T
11:00 AM  Granger T J & Holman M T
11:00 AM  Grigsby K & B
11:00 AM  Hoffmann A J & Davies K P
11:00 AM  Johnson S S & Cox J P
11:00 AM  Koscal S D & P N
11:00 AM  Leach F L & P D
11:00 AM  Mackley D J & Small L M
11:00 AM  Mcminn K S T N & T R
11:00 AM  Mcquitty C E & J T
11:00 AM  Meikle L A & Pring B C
11:00 AM  Moloney M F & M E
11:00 AM  Moran M & Mccarthy D A
11:00 AM  O'Halloran T & K
11:00 AM  Omondi W E O & S
11:00 AM  Parkes J & Tetley C
11:00 AM  Read R J & L R
11:00 AM  Rigg M D & Rigg L M
11:00 AM  Rohleder W L & T M
11:00 AM  Saunders C M & T J
11:00 AM  Seiler L M & Collett A C
11:00 AM  Simpson N J & W L
11:00 AM  Thomassen K M & M E
11:00 AM  Timilsina M P & Tiljak-Timilsina A J
11:00 AM  Vorstenbosch G W & Cuthbertson N L
11:00 AM  Young A G & M J
2:00 PM  Sobczak M L & H G


10 December 2019

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Graham M & A P
11:00 AM  Harris R E & Glenn E L
2:00 PM  Brooks J D & M


11 December 2019

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Phillips W A & T A
11:00 AM  Parish D A & M K
2:00 PM  Mcdonald R B & C B


12 December 2019

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Stevenson K & Sinclair R
11:00 AM  Goody M J & Gavranic I
2:00 PM  Wren J M & S L


13 December 2019

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Weadon K E & Sward B J
11:00 AM  Kern M & F L

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 25 May 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 9 December 2019

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 13 January 2020
  • 13 April 2020
  • 20 July 2020
  • 12 October 2020
09 December 2019

GEELONG CIRCUIT
Before Judge Curtain
10:00 AM  Cafarella W B & Norris K F
10:00 AM  Christine Lee M & Graham Leslie M
10:00 AM  Cross C & Z
10:00 AM  Deighton S & Couch C
10:00 AM  Fry A J & P
10:00 AM  Green S N & C P
10:00 AM  Hobbs J R & N J
10:00 AM  Irvine R G & Robbins L
10:00 AM  Josiah H & Sherrif F
10:00 AM  Knight N L & Marshall S
10:00 AM  Landers R A & Broughton C M
10:00 AM  Laspada A & Hallifax P J
10:00 AM  May A G & Thomas A K
10:00 AM  Mcallister J T & A L
10:00 AM  Mcmahon J F & Linsley D W
10:00 AM  Mikota M & Z
10:00 AM  Mitchell S W J M & De Man S
10:00 AM  Parker A & C
10:00 AM  Parker D J & Javni H M
10:00 AM  Payne M R & Basso L I
10:00 AM  Pearce C L & Ounkeo C C
10:00 AM  Richert K A M & Houghton A J
10:00 AM  Scriven C B & R J
10:00 AM  Shearing C E & Armstrong M C
10:00 AM  Simmons L M & Mcqueen D N
10:00 AM  Stark S & Whitford K L
10:00 AM  Ullat Thodi M R & S A
10:00 AM  Vervest N E & A J
10:00 AM  Warton L A & Brown Z M
10:00 AM  Young J R & Wilks J T
10:05 AM  Weir H L & Falkiner G J


10 December 2019

GEELONG CIRCUIT
Before Judge Curtain
10:00 AM  Beckley K A & Harmer B T
10:00 AM  Blanch J & Pout S
10:00 AM  Capili M B & Andrew D I
10:00 AM  Davis V & Edmunds A
10:00 AM  Fitzpatrick C & J M
10:00 AM  Jeffrey C V & Dowdy D S
10:00 AM  Longo Schultz L L & Niblo C
10:00 AM  Lowman G J & Mcnally K
10:00 AM  Mantach J D & D A
10:00 AM  Murphy E K & D A
10:00 AM  Nydam N R & Kail K M
10:00 AM  Rosewarne C M & Buhrmann J A
10:00 AM  Strumpel J A & Myles T
10:00 AM  Verran K & J P
10:05 AM  Lowman G J & Mcnally K


11 December 2019

GEELONG CIRCUIT
Before Judge Curtain
10:00 AM  Butters M M & Aquilina D N
10:00 AM  Crowley B R & Smith D
10:00 AM  Hedger K N & Sheppard M R
10:00 AM  Hicks K L & Heaney R J

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 4 May 2020
  • 10 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 29 June 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Phone: 1300 352 000


Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 22 June 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave Perth

Phone: (08) 9268 7100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0418 584 080

9 December 2019

Before REGISTRAR TROTT
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG5/2019 TRANSTATE PROPERTY GROUP PTY LTD v CHAD PARHAM
3:45 PM  (P)PEG129/2019 CONSTRUCTION, FORESTRY, MARITIME, MINING AND ENERGY UNION & ORS v ANDRADE HOLDINGS PTY LTD & ORS
4:00 PM  (P)PEG243/2019 KIM SULLIVAN v WENTWORTH MUTUAL INVESTMENT MANAGEMENT PTY LTD & ANOR