Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

Phone: 1300 352 000

Phone: (02) 6267 0666

For urgent after hours applications contact the Law Courts Security Desk, NSW on (02) 9230 8282

12 December 2019

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
9:30 AM  Buchanan E & Buchanan-Davies D & Rankin R
9:30 AM  Lynch D & Bozzer B A
9:30 AM  Martin B M & J A
9:30 AM  Mcintosh K A N & Firth B J
9:30 AM  Smith L R & B J
9:30 AM  Whitby E & A R
10:00 AM  Ardaiz L J & J R
10:00 AM  Dennis J P & Koch R W
10:00 AM  Edwards K J & Mottley J M & Polkinghorne D
10:00 AM  Smith L R & B J
10:00 AM  Sommerville C & D'Egidio R

COURT NO. 2
Before Judge W Neville
10:00 AM  Buckland A V & N J
10:00 AM  Crawford A M J & Keating J C
10:00 AM  Esterhuizen J & M G
10:00 AM  Fakhoury S & Blasch A
10:00 AM  Feld S L & Cheeseman M
10:00 AM  Ishani Afousi S & Vojdani S
10:00 AM  Lonergan M T & Mcdonald C
10:00 AM  Nuttall M J & Wicks L J
10:00 AM  Streater C V & Butler B J
10:00 AM  Teirney B & Heher A
2:00 PM  Charnock N J & Caldow N R
2:00 PM  Holmes A J & A L
2:00 PM  Holmes A J & A L
2:00 PM  Hurst A N & Lorimer N A
2:00 PM  Mcmartin A C & Harrison M V

No room listed
Before Registrar Walker-Munro
9:30 AM  Barnby M L & Landsberg E H
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street Sydney NSW 2000

Phone: 1300 352 000

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Cameron on 02 8272 2003.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in three locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Garfield Barwick Commonwealth Law Courts Building, 1-3 George St, Parramatta

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

12 December 2019

3C 3RD FLOOR
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Evans-Mcleod S L & Burton T L
9:30 AM  Lal P L & A

4A 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:30 AM  Ferreira C C & S
9:30 AM  Franklin C R & Dennes B D
9:30 AM  Iacovella A & Zhou C
9:30 AM  Jordan T F W & N A
9:30 AM  Leathem J & G
9:30 AM  Rahme G D & T K
10:00 AM  Henry D J & Hill J M

4D 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
3:30 PM  Skocic R & Z

3A 3RD FLOOR
Before Judge Monahan
9:30 AM  Assheton D & M
9:30 AM  Darwiche F & K A K
10:00 AM  Li X & Tan J G

4B 4TH FLOOR
Before Judge B Smith
9:30 AM  Giddey R M & Andronicus C G
9:30 AM  Krasnowski L M & Tuszynski W J
9:30 AM  Long S H & M K B
9:30 AM  Nicolosi C & De Courcey Bayley C
9:30 AM  Stocks R & Heffernan P M
2:00 PM  Hamblyn T E & Waaka A H J

4D 4TH FLOOR
Before Judge M Neville
9:00 AM  Backes U & M W
9:30 AM  Afonso Teixeira C D J & Dias Teixeira P M
9:30 AM  Broadhurst D & Gard I
9:30 AM  Denyer-Simmons M & Scott K D
9:30 AM  Hwang J & A
9:30 AM  Johnston S & Craven F L A
9:30 AM  Komene K T & C R T
9:30 AM  Lyons H D & Watts A G
9:30 AM  Wood M A & Waldron M S
11:30 AM  Gray Y & D
11:30 AM  Hassoun A & A
11:30 AM  Hay-Mackenzie P L & A G C
11:30 AM  Jaric M & Botoric J
11:30 AM  Leonard B P & L S
11:30 AM  Newman R & Howard L
11:30 AM  Prampromis E & N L
11:30 AM  Radisic M & Galland S L
11:30 AM  Sogaard-Andersen M & Lopez T H
2:00 PM  Caldwell A & Ingram G L R
2:00 PM  Couldwell W A & Perez S E
2:00 PM  Halloran-Barrow J & Keller T
2:00 PM  Jeffries H T & Baker L R
2:00 PM  Knight N D & G J
2:00 PM  Mitic S & M
2:00 PM  O'Keeffe S V L & Chan J J L
2:00 PM  Piepers B S & Pick J G
2:00 PM  Romano Gulisano J L & P L
2:00 PM  Sciberras B J & J G
2:00 PM  Tait K M & Yusuf T M
2:00 PM  Waddell W J & Starr P I
2:00 PM  Wang G & Jin C
2:00 PM  Weir J & Jackson R E

4C 4TH FLOOR
Before Judge Morley
9:30 AM  Choi E Y & In A
9:30 AM  Kriss O & Guegan C Y V
10:00 AM  Hatami A & Meshkat E
10:00 AM  Quinn D R & Kichenside M M
12 December 2019

Before Judge Driver
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG3091/2019 PAUL GERARD WESTON v JONI NANOV
10:00 AM  (P)SYG2587/2018 NOZIMA MAKHMUDKHODJAEVA & ANOR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
10:15 AM  (P)SYG436/2018 PALMS (CHULLORA) PTY LIMITED v RICHARD JAMES CUMMINS
2:15 PM  (P)SYG1203/2019 MARK SCANLAN v TNT AUSTRALIA PTY LTD

Before Judge Barnes
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG1903/2016 BWD16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Nicholls
COURT 8.2, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:00 AM  (P)SYG2114/2016 SZJDS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
10:15 AM  (P)SYG3728/2016 EBY16 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR

Before Judge Cameron
COURT 8.3, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG1680/2019 SHAGUFTA QAZI v WESTPAC BANKING CORPORATION LIMITED ABN 33 007 457 141 & ORS
10:15 AM  (P)SYG1070/2019 YAKUN SHAO v QIAN PENG
2:15 PM  (P)SYG1132/2015 AUSTRALIAN BUILDING AND CONSTRUCTION COMMISSIONER v CONSTRUCTION, FORESTRY, MARITIME, MINING AND ENERGY UNION & ORS

Before Judge Altobelli
COURT ROOM NOT ASSIGNED
4:30 PM  (P)SYG1182/2019 FAIR WORK OMBUDSMAN v BIKANER INDIA (WA) PTY LTD ACN 158 171 156 & ANOR

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG310/2019 COMMONWEALTH BANK OF AUSTRALIA ACN 123 123 124 TRADING AS BANKWEST v ANTONIO MASTRONARDO
9:30 AM  (P)SYG1009/2019 CABA (AUST) PTY LTD v SECURE CALL PTY LTD
9:30 AM  (P)BRG677/2019 GOLD COAST CITY MARINA v COLIN WILLIAM WILLCOX
9:30 AM  (P)SYG1671/2019 JACE ROGERS v DANCE D.Y. PTY LTD

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG2982/2019 ALI NISAR v FOODLINK AUSTRALIA PTY LTD T/AS FOODLINK ABN 86 132 703 229

Before Judge Street
COURT 9.1, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
9:30 AM  (P)SYG865/2019 SOMERVILLE LEGAL v FRANZ BOENSCH
10:00 AM  (P)SYG1068/2019 ROSS STONE v PEAK HILL EX-SERVICES & CITIZENS CLUB LTD ACN

Before Judge Dowdy
COURT 9.2, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2456/2018 MICHELLE COOK v SALMON BUCKETS AND ATTACHMENTS PTY LTD

Before Judge Baird
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG2523/2019 BASSAM KHOREICH v CISCO SYSTEMS AUSTRALIA PTY LTD
12:30 PM  (P)SYG2663/2019 GLOBAL IMPORT CORPORATION PTY LTD ACN 123 080 937 v CAMPERS DIRECT PTY LTD ACN 627 135 906 & ANOR

Before Judge Humphreys
COURT 7, COMMONWEALTH LAW COURTS 1-3 GEORGE ST PARRAMATTA
10:00 AM  (P)SYG2246/2018 EER18 & ANOR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
2:00 PM  (P)SYG2138/2018 DZD18 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Segal
MEDIATION SUITE 2, L14
10:15 AM  (P)SYG1810/2019 CHOON HEE TEDDER v CHEQUERS HEALTH SERVICES PTY LTD ACN 134 729 990 & ANOR

Before Registrar Morgan
MEDIATION SUITE 1, L14
10:15 AM  (P)SYG1591/2019 RONALD BENNETTS v CRANE ENFIELD METALS PTY LIMITED ABN 510 084 081 51

Before Registrar O'Connor
CONFERENCE ROOM 18.47,L18
9:30 AM  (P)SYG2234/2019 HOME GROWN BRANDS AUSTRALIA PTY LTD ACN 002 485 109 v SPERLING ENTERPRISES PTY LTD ACN 001 882 364

Before Registrar Chuan Ng
COURT ROOM 19C
2:00 PM  (P)SYG1660/2019 THE OWNERS - STRATA PLAN 77552 v MALA RANJINI NAIDU
2:00 PM  (P)SYG1579/2019 AMERICAN EXPRESS AUSTRALIA LIMITED (ACN 108 952 085) v PHILIP MACDONALD MADDEN
2:00 PM  (P)SYG2865/2019 NO.1 ROOFING & BUILDING SUPPLIES PTY LTD v JASON MATTHEW SEXTON
2:00 PM  (P)SYG2902/2019 FC SECURITIES PTY LTD ACN 161 056 435 v IAN GAVIN BARR
2:00 PM  (P)SYG2891/2019 SHARP CORPORATION OF AUSTRALIA PTY LTD v CONSTANTINE IRAKLIDIS ALSO KNOWN AS CON IRAKLIDIS
2:00 PM  (P)SYG2897/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v KIM LOVELL
2:00 PM  (P)SYG2625/2019 WORKERS COMPENSATION NOMINAL INSURER v EHSANULLAH RAHIMI
2:00 PM  (P)SYG2917/2019 PETER BRUCE THORBURN v STEPHANIE DONOVAN
2:00 PM  (P)SYG2912/2019 WORKERS COMPENSATION NOMINAL INSURER v COREY JOHN ATKINS
2:00 PM  (P)SYG2408/2019 YOUNG ROK JUNG v DANIEL HUGH
2:00 PM  (P)SYG1426/2019 TOLLAUST PTY. LIMITED ACN 050 538 693 v MOHAMMAD KHAN
2:00 PM  (P)SYG2050/2019 FC SECURITIES PTY LTD ACN 161 056 435 v MICHAEL KELLY
2:00 PM  (P)SYG395/2019 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 92060 v TONY CICERKOFSKI
2:00 PM  (P)SYG747/2019 ALTO AUTO PARTS PTY LIMITED ACN 069 985 637 v VINCE FAYAD
2:00 PM  (P)SYG2438/2019 QBE INSURANCE (AUSTRALIA) LIMITED v EDNA FISHER
2:00 PM  (P)SYG2299/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v GEORGE KANDYLAS
2:00 PM  (P)SYG1375/2019 DAVID ROGERS v SALAH BOUSALEH
2:00 PM  (P)SYG1299/2019 NEW CHINESE IN AUSTRALIA ALLIANCE PTY LTD ACN 614385152 & ANOR v KATHY GONG
2:00 PM  (P)SYG1266/2019 LEDGER ACQUISITIONS AUSTRALIA PTY LIMITED v SAUL JOHN RUSSELL
2:00 PM  (P)SYG2513/2019 RADIO CANBERRA PTY. LTD. v JOHN DAVID NICHOLL
2:00 PM  (P)SYG2586/2019 CLASSIC FUNDING GROUP PTY LTD ACN 057 766 551 v XUE JIAO WANG
2:00 PM  (P)SYG2496/2019 JUSTIN FRANK PUDDICK v GEORGE HATZIPAPAS
2:00 PM  (P)SYG2767/2019 NO.1 ROOFING & BUILDING SUPPLIES PTY LTD v DANIEL PETER O'CONNELL
2:00 PM  (P)SYG2190/2019 CAMBRIDGE PETROLUEM ROYALTIES LIMITED v TREVOR JAMES ANDREWS
2:00 PM  (P)SYG2568/2019 DRUIN PTY LTD AS TRUSTEE FOR THE DRUIN NO 3 TRUST T/AS HARVEY NORMAN COMMERCIAL DIVISION (ACN 003 062 379) v CHARLIE MICHAEL TANNOUS

Before Registrar Chuan Ng
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG3189/2019 THE OWNERS - STRATA PLAN NO 57306 v REUBEN NEWHOUSE
4:00 PM  (P)SYG3077/2019 SEARLE & ASSOCIATES, LAWYERS PTY LTD ACN 125 934 769 v IAN MARK ROBSON

Before Registrar Cridland
COURT ROOM 19B
9:30 AM  (P)SYG3050/2019 YAN YAN v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3044/2019 EQJ19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3055/2019 EQU19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3036/2019 EPV19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3025/2019 VINEET MANN v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3034/2019 BALLAV PANDEY v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3043/2019 EQI19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG2976/2019 ENJ19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3016/2019 SHIHENG XU v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG2991/2019 ENQ19 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3021/2019 EOY19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG2987/2019 ENA19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG2997/2019 SHARAN RAI v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3018/2019 LI YAN v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG3011/2019 EOR19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES & MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)SYG2879/2019 A TO Z RPL PTY LTD v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:30 AM  (P)MLG466/2018 AVJ18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Cridland
COURT ROOM 19B
2:15 PM  (P)SYG2975/2019 ENH19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3023/2019 EPE19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2998/2019 KULDIP SINGH v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3035/2019 CPM18 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2990/2019 ENP19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3019/2019 EOW19 & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2993/2019 ENS19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2971/2019 ENF19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3030/2019 ANITA GURUNG v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3037/2019 BHP17 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3026/2019 EPJ19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2977/2019 MUHAMMAD ULFAT v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2994/2019 ENY19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2980/2019 NILESHKUMAR MANHARBHAI v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2996/2019 EOB19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3002/2019 EOI19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG2969/2019 ENB19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3045/2019 EQK19 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
2:15 PM  (P)SYG3015/2019 KAILASH K C KHATRI CHHETRI v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES & MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

Phone: 1300 352 000

12 December 2019

COURT 1, LEVEL 2
Before Judge Dunkley
10:00 AM  Hickey R & Bullivant C
10:00 AM  Okeke E & Fieldes S
10:00 AM  Roberts J & C L

COURT 4, LEVEL 2
Before Judge Myers
10:00 AM  Harker A & Ciaglia D J
10:00 AM  Hejazi E & Osman R
2:00 PM  Karavas G & Lampson C K

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
10:00 AM  Conroy J & Urlich S
10:00 AM  Salafia R L & Congdon A L

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Crawford
9:15 AM  Gangaram P & V C

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Murdoch
9:15 AM  Arican S & E

COURT 2, LEVEL 2
Before Registrar Boldiston
9:30 AM  Chen H & Xie X
9:30 AM  Hilder J A & Rand P J
9:30 AM  Samtani S & R S
9:30 AM  Watson L E & G J
10:00 AM   Lim B & Sereykol K
10:00 AM  Aedesho M & Taliy A
10:00 AM  Berkley J L & M
10:00 AM  Calvert S M & Hutton K A
10:00 AM  Catalan C F & O J A
10:00 AM  Catherine Mary W & Crookes D F
10:00 AM  Collard D J & Nujo P
10:00 AM  Eishoo N & Adam F
10:00 AM  Garcia P M & Sitthisuea M
10:00 AM  Hamra L & Manzalji M
10:00 AM  Hua J & Shi H
10:00 AM  Jaber S & Yatim H
10:00 AM  Loomes V W & M A
10:00 AM  Nesci F & H
10:00 AM  Panas C & H
10:00 AM  Rahhal N & Nasser Fneich I
10:00 AM  Safalpreet Kaur S K & Vikram Partap Singh V P S
10:00 AM  Shehata T A S A & Maughan P A
10:00 AM  Sinmaz T & G
10:00 AM  Smythe D T & M J L
11:00 AM  - N S & Pahalad P
11:00 AM  Afa P & H
11:00 AM  Arias A & M M
11:00 AM  Cook C & N
11:00 AM  Hayashi N T & Su J
11:00 AM  Labatt A J & Biwott S K
11:00 AM  Lianos C & S
11:00 AM  Meli M A & P R
11:00 AM  Muyashaer S & Abbas D
11:00 AM  Neoklis D J & R S
11:00 AM  O'Hara A M & H F
11:00 AM  Pathak S & Bhandari S
11:00 AM  Pratap S D & Singh A
11:00 AM  Qurishi I & Ahmadi S
11:00 AM  Sammari L B J & Khlifi E
11:00 AM  Sampson M W & La Reservee M C
11:00 AM  Sidhu G S & Kaur R
11:00 AM  Youkhataz J & Dawoodi Asouri B
12:00 PM   Hill J L & Jones B D W
12:00 PM   Isaac A & Kim M
12:00 PM   Yuan H & Lin W
12:00 PM  Amenu A B & Elsa M
12:00 PM  Belajevic P O & Munoz P A
12:00 PM  Bywater B & A A
12:00 PM  Ekhlass H R & H
12:00 PM  Hassan M & K
12:00 PM  Rana A & Turna J K
12:00 PM  Raward N J & K J
12:00 PM  Riechert D F & S
12:00 PM  Saiyed A & Bhatt S
12:00 PM  Shand A I & C M
12:00 PM  Skinner B C & Gibson K A
12:00 PM  Snell J B & J
12:00 PM  Thapa N & G
12:00 PM  Velkovski A & K
12:00 PM  Vu H P & Nguyen D Q
12:00 PM  White C J & M K
12:00 PM  Yang W & Cao H
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

Phone: 1300 352 000

12 December 2019

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Terry
9:30 AM  Battye S J & Rudd P J
9:30 AM  Behnke G P & A R
9:30 AM  Blair S L & Russell D
9:30 AM  Bywater S P & A J
9:30 AM  Cameron G S & S L
9:30 AM  Dunkley G & Korsman S A
9:30 AM  Dyson L K & Adam D J
9:30 AM  Edwards B R & C
9:30 AM  Farnon A M & Bissett C J
9:30 AM  Gallagher E R & Sanna D
9:30 AM  Goss J C & Kessler S T J & Goss J A
9:30 AM  Hutton K L & S J
9:30 AM  Land J L & Boers B J H
9:30 AM  Legaspi J & Lonsdale K M
9:30 AM  Mclennan N L & Mclennan-Watson C A & Watson M J & Neumann K D
9:30 AM  Vernon C L & C A & Hopkins P A & Vernon D J
9:30 AM  Wardrop K J & Werleman S B
9:30 AM  Waring K L & S C
2:15 PM  Atkins B P & Vernon J E
2:15 PM  Bartholomew S D & Dunning M L
2:15 PM  Baz E J & P A
2:15 PM  Clynch J M & Harding A C
2:15 PM  Culbert-Rafferty C M & Rizoski B
2:15 PM  Dillon V & White R J
2:15 PM  Lawlor R P & Evans-Lawlor B
2:15 PM  O'Shaunessey B W J & Stoves L
2:15 PM  Parfitt V M & Allen S M
2:15 PM  Sliwinski S & S J
2:15 PM  Westerman K P K & Johnstone C C

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Judge Costigan
9:30 AM  Adams S L & Turnbull K M
9:30 AM  Pye A L & Kuhn K
9:30 AM  Salter K
10:00 AM  Walker S A & Parmaksiz D
4:00 PM  Dolan R A & Watkinson P J

COURT 2 - LEVEL 4
Before Judge Betts
9:30 AM  Fitzpatrick M J & Philp L G
9:30 AM  Gilmour K A & Irvine C J
9:30 AM  Waerea G M & Parkin M L
9:30 AM  Witchard J P & R A & Crump M L & Witchard J
10:00 AM  Congert O J & Skaines-Simpson N B
2:15 PM  Frost V J & Lamb M S
2:15 PM  Mccoullough M J & Halls B C

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar A Clarke
11:00 AM  Sliwinski S & S J

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

Phone: 1300 352 000

12 December 2019

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Altobelli
9:30 AM  Darlington K S & Aschenwald D
9:30 AM  Davison J R & Wellington R
9:30 AM  Devulapally S & T
9:30 AM  Laffan M & E
9:30 AM  Mccourt M & Miller S
9:30 AM  Ross N & C

No room listed
Before Judge Altobelli
10:00 AM  Armour J & K T

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge Altobelli
12:00 PM  Nelson K A & J H

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 25 May 2020
  • 20 July 2020
  • 21 September 2020
  • 28 September 2020
  • 30 November 2020
*Please note the change in date.-->


17 December 2019

No room listed
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Francis P E & Humphreys R H
9:30 AM  Jones B D & T L
9:30 AM  Matheson M R & Blessington C N
9:30 AM  Murrell B G & Beetson S W

COFFS HARBOUR COURTROOM DIVORCES VIA PHONE FROM BRISBANE
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Binskin C M & G J
10:00 AM  Colman S J & D F
10:00 AM  Enevoldson N J & K M
10:00 AM  Faulkner E R & V C
10:00 AM  French S & A L
10:00 AM  Hannah N C & N
10:00 AM  Harvey S G & A C
10:00 AM  Jones T L & A P
10:00 AM  Kaur G & Mangat H S
10:00 AM  Mc Cauley B J & J
10:00 AM  Smith C K & S J
12:00 PM   Hoad K & Radford J L
12:00 PM  Bell M B & Bell S J
12:00 PM  Chapman J & N
12:00 PM  Robson M R & A
12:00 PM  Sambrook M & S L

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 16 December 2019

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 12 October 2020
  • 2 November 2020
  • 7 December 2020
12 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Registrar Bartlett
9:30 AM  Bernays S A & Lloyd J M
9:30 AM  Fenualelei T J & Soochun D P
9:30 AM  Higgins K M & Thackery D C
9:30 AM  Holland L M & E J
9:30 AM  Pretorius G J L H & M E
9:30 AM  Quilty C C & J M
9:30 AM  Riley L R & S R
9:30 AM  Sandry W G & R C
9:30 AM  Sorenson A L & A E
9:30 AM  Wade R E & Prisk D G
9:30 AM  Wallace A J & M J
10:00 AM  Brohan K M & D N
10:00 AM  Byrne D S & E E
10:00 AM  Coates B J & L G
10:00 AM  Drane B L & M J
10:00 AM  Drury D M & J G
10:00 AM  Fitzgerald B L & Mckay J S
10:00 AM  Hoxha R E & Mitchell R T
10:00 AM  Johnston L K & S A
10:00 AM  Kenny B A & S L
10:00 AM  Norton B F & C E
10:00 AM  Ridding C M & Carman R F L
10:00 AM  Ross T L & A K
10:00 AM  Scurrah B B & C L
10:00 AM  Simmons J F & K E
10:00 AM  White A H M & R J


16 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Arambasic S S & White J
9:30 AM  Barnett B &
9:30 AM  Blake C A & A M
9:30 AM  Boney K L & Scales A L
9:30 AM  Elliott C E & Kunko C J
9:30 AM  Fairleigh C P & Tregent T J
9:30 AM  Liang Q & Zhang E Y
9:30 AM  Mack A F & W R
9:30 AM  Tiffen S J A & Boland H M
9:30 AM  Williams S G & Pasishnichenko N
9:30 AM  Woods N D & Williams B A
11:30 AM  Atkinson M L A & Davis B J
11:30 AM  Brown A & Ross J N
11:30 AM  Capes H & Chown C
11:30 AM  Dukes-Rankmore K B & Tanswell A
11:30 AM  Kempston S M & Millgate T & O'Hara K J
11:30 AM  Mckenzie J B & Harrison K
11:30 AM  Mcquiggin K T & Alison W R
11:30 AM  Norton G R & Fisk D E
11:30 AM  Searle J L & Collison S B K
11:30 AM  Sinclair R W & A G
11:30 AM  Spencer B A & Eves A
2:15 PM  Anderson P C & Colley-Anderson D L
2:15 PM  Beckingham C L & Smith D A & H A


17 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Fraser J M & B J
9:30 AM  Mccormack A D & Mccormack K A & Gibson D
9:30 AM  Merritt B J & Manning C D & Merritt T J
9:30 AM  Pitaktomorn P & Schilken H W
9:30 AM  Symons S A & J L
9:30 AM  Wentworth Brown S L &
11:30 AM  Broad S J & B L
11:30 AM  Maloney P A & Jolley N
11:30 AM  Mcrae D P & Ogden M
11:30 AM  Murray K & Forbes T A & Seaton A K J
11:30 AM  Schmidt M & G L
11:30 AM  Shipton M L & W W
11:30 AM  Ward B J & Monaghan S
2:15 PM  Beattie L J & Horstman A B
2:15 PM  Brook V B & Pettiford N M


18 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Barnes K W & S M
9:30 AM  Griffiths A T & Radford K
9:30 AM  Huckel S M & J G
9:30 AM  Purvis J G N & Shalhoub-Purvis A L
9:30 AM  Wood
11:30 AM  Baggett C J & Oliver K M
11:30 AM  Garrido F J & Moses M
11:30 AM  Greenhill T J & P G
11:30 AM  Kendall V L & Knight W D
11:30 AM  Mcnaught T J & Lang T R
11:30 AM  O'Regan K L & Christiansen K
11:30 AM  Starr P & Hannelly J W
11:30 AM  Whitney L M & Singh B A
2:15 PM  Gale H P & Holland M M
2:15 PM  Rindfleish S J & D R


19 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Benton D B & Simpson N V
9:30 AM  Evans P M & Knight R N
9:30 AM  Hines S M & Walters B C
9:30 AM  James M & Gibbons J
9:30 AM  Martinez M & Martinez C M
9:30 AM  Moore B &
11:30 AM  Blow T J S & Morgan C L
11:30 AM  Brookman T L & Smith B J & Suckling R L
11:30 AM  Foran B C & M T
11:30 AM  Furner T J & West J M
11:30 AM  Garland P J & Garland C & Hogan R
11:30 AM  Gibbs J M & M D
11:30 AM  Malicanin M & R
11:30 AM  Stevenson C M & C S
2:15 PM  Jenner J & Shean D
2:15 PM  Mullins J L & S L


20 December 2019

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Arnott R L & A M
9:30 AM  Brown K A & Dunn G
9:30 AM  Davis M J & Harmer C W
9:30 AM  Firth L A & D W
9:30 AM  Horder M A & G G
9:30 AM  Hutchison P J & Seton E M C
9:30 AM  Jones S R & Hughes T I J
9:30 AM  Kilby M W & Coen J L
9:30 AM  Percy G H & W J
9:30 AM  Walker T B & T A

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 16 December 2019*

* Please note the change of date

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 2 March 2020
  • 30 March 2020
  • 27 April 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 6 July 20202
  • 7 July 2020
  • 7 September 2020
  • 26 October 2020
  • 23 November 2020
  • 14 December 2020
12 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:30 AM  Hughes-Mason J L & Brodrick T
9:30 AM  Kenny R D & Braly I P

LISMORE COURT ROOM
Before Judge L Turner
9:30 AM  Smith S J & Slater G R

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
2:00 PM  Salvat A M & Mines J C


13 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Duggan B M & McDonald M & Mulder A
9:00 AM  Hockey F A E & Piper R W
9:00 AM  Walls W J & R E
9:30 AM  O'Sullivan B L & Shank-Forbes J
10:00 AM  McGuiness S M & B L


16 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Laird I & Killiby L H
9:00 AM  Millar J M & Young J M
10:00 AM  Clayton M T & Whiteman S O

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  Wise J & M


17 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:00 AM  Campbell F J & Cormack G A
9:00 AM  Sines A J & T W J
10:00 AM  Clayton M T & Whiteman S O

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  White S M & J B


18 December 2019

No room listed
Before Judge L Turner
9:00 AM  Johnstone O V & Torrens R R
9:00 AM  Stewart Z & Haaring D

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
10:00 AM  Daly R J & White B
10:00 AM  Miller B J & Marone C E

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Carroll A & Parratt C E
11:00 AM  Johnson T S & Bevan A
2:00 PM  Wheadon G J & Wheadon P A


19 December 2019

LISMORE CIRCUIT
Before Judge L Turner
9:30 AM  Lancaster P E & E J
9:30 AM  Niven S & Avogniko X
10:00 AM  Daly R J & White B
10:00 AM  Miller B J & Marone C E

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Sipple G C & Connell S J
10:30 AM  Flaherty D G & C E


20 December 2019

No room listed
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Arthur M A & I D
9:30 AM  Cullen P F & S
9:30 AM  Dreghorn J L & Benton A L
9:30 AM  Mcadam S R & G L
9:30 AM  Mckenzie F A & Decelle R J
9:30 AM  Mckenzie S M & M B
9:30 AM  Milson G J & Y M
9:30 AM  Sarmias T A & Charlton M J
9:30 AM  Stone A C & Cha-Umdee Y
9:30 AM  Torok A T & Bennier D

LISMORE COURT ROOM
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Avery N M & Nicholls K A
10:00 AM  Biggs A J & Harlow R M
10:00 AM  Cavey R J & Greentree B A R
10:00 AM  Collis K M & P L
10:00 AM  Fuller B T & Fuler D A
10:00 AM  Grube N L & Villanueva Tuki J E
10:00 AM  Katherine C & Carter M
10:00 AM  Phipps A R & Hobbs F J R
10:00 AM  Pittman A K & Olive R A
10:00 AM  Sharpe A L & Wilkinson S C
10:00 AM  Smyth S R & Goodchild A R
10:00 AM  Winch W E & P K
11:00 AM  Armfield D J & K E
11:00 AM  Docherty A J & D P
11:00 AM  Dunbar M D & Sexton K J
11:00 AM  Farnsworth T R & Scriven M B
11:00 AM  George J M & N
11:00 AM  Hoffman R W & K M
11:00 AM  Mancini B M & J L
11:00 AM  Reay R J & P D
11:00 AM  Smith J A & K J
11:00 AM  Wright C M & O'Halloran S D

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed
11 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bates D E & Cooper D M
9:30 AM  Crawley B D & Fox K
9:30 AM  Dietrich D M & S
9:30 AM  Drennan L M & Gehrig P
9:30 AM  Fittler S R & K T
9:30 AM  Koperberg J T & O'Brien C J
9:30 AM  Mccoullough M J & Halls B C
9:30 AM  Smith J L & R J
9:30 AM  Tarrant M J & Mudford E J
9:30 AM  Tissizis A L & Brandon S B
9:30 AM  Trevanion T L & Backhouse J
9:30 AM  Wilde B J W & L M
10:00 AM  Fardy H & Connor D S
2:15 PM  Jones P A & Bulley S G B
2:15 PM  Partridge J A & J
2:15 PM  Tasker J R & Worthington K N


12 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bullen P M & G M
9:30 AM  Butlin U & N A
9:30 AM  Campbell V K &
9:30 AM  Edwards J & J T
9:30 AM  Kelly M & Slater T & K
9:30 AM  Mamo A J & Reid S G
9:30 AM  O'Brien D G & R
9:30 AM  Simpson A J & Burnham T
9:30 AM  Spalding M J & S M
9:30 AM  Williamson A & Fahey T R
10:00 AM  Barr P L & D F


13 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Austin H R & Kinney M H
9:30 AM  Munro G Z & Fotheringham S
9:30 AM  Robins S & Lorenz W
9:30 AM  Scott J & P L
9:30 AM  Taggar C K & R S
9:30 AM  Weaver S A & Vu T H H
9:30 AM  Williams J M & Ryan B P
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
2:15 PM  Scott G C & Davis R


14 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Brown S J & Mickle J
9:30 AM  Burke B & B K
9:30 AM  Clarke T P M E & Van Hoof M
9:30 AM  Earle K A & Flinter D E
9:30 AM  Glass S L & A J & Glass B L & Hoskins J
9:30 AM  Jones K R & Byrne C E
9:30 AM  Knowles T L & M J
10:00 AM  Austin R E & G V
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
10:00 AM  Langhorne J & Mabey J F
2:15 PM  Bridge K M & Nowlan D & Amat J E


15 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Beattie K E & F
9:30 AM  Bradley C L & Storey H
9:30 AM  Cullis S & Gajardo R
9:30 AM  Ewan P B & F K
9:30 AM  Goor E S & Cassegrain J B
9:30 AM  Gowing J B & L R
9:30 AM  Gray I & Hunkin M
9:30 AM  Ritchie M J & Witchard Z
9:30 AM  Witchard J P & R A & Crump M L & Witchard J
10:30 AM  Bull R & R

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Phone: 1300 352 000

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

For urgent after hours applications contact: (08) 8941 2333

12 December 2019

DARWIN COURT 8
Before Registrar De Corso
9:30 AM   Yeung P W M & Li L
9:30 AM  Acaster P S & Watson M A
9:30 AM  Albon A D & Danh B L
9:30 AM  Clarke M A & R W
9:30 AM  Coldbeck A D & R F
9:30 AM  Cooper V & A
9:30 AM  Falconer S & Peacock P J
9:30 AM  Johnstone M J & Anderson G S J D
9:30 AM  Kadiba T & K Y
9:30 AM  Liddicoat J W & A M
9:30 AM  Maidens N L & S C
9:30 AM  Moffatt A E & B S
9:30 AM  Richards B M & Mcniven D J
9:30 AM  Sexton T E & S A
9:30 AM  Tucker V W & K F
10:30 AM   Dugeny J & Brighton L
10:30 AM  Campbell E L & Hay M L A
10:30 AM  Campbell J K & T M
10:30 AM  Encarquez J G & E C
10:30 AM  Gikonyo T G & Maina D M
10:30 AM  Kum M M & J
10:30 AM  Mann A G & Burch H I
10:30 AM  Mason M & A
10:30 AM  Matson P R & M L
10:30 AM  Mckinney B G & T
There are no current matters listed

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 27 July 2020 (commencing on Tuesday, 28 July 2020)
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

Phone: 1300 352 000

Phone: (07) 3248 1100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0407 469 171

12 December 2019

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Lapthorn
10:00 AM  Hadgu B T & Tesgazgi B O
10:00 AM  Parcell K M E & M S

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge Coates
9:30 AM  Adams R S & Gray M A
9:30 AM  Callahan L J & Coates G M & Warren K C
9:30 AM  Christie S A & Li J
9:30 AM  Chun S D & I I
9:30 AM  Dixon Y & J M
9:30 AM  Edwards S M & Palmer C A
9:30 AM  Fraser C A & A P
9:30 AM  Hisnawy M & M
9:30 AM  Hoddy G A & Atkinson S M
9:30 AM  Holmes D W & Campbell M I
9:30 AM  Hope B K E & A G
9:30 AM  Huang Z & Liu Y M
9:30 AM  Johnson S J & L
9:30 AM  Mcgregor C T & Link C M
9:30 AM  Ogier B M & Grainger B & Knudson C
9:30 AM  Palmer B R & Talbot J A
9:30 AM  Rayner R L & Robson D J
9:30 AM  Schonknecht J & L K
9:30 AM  Simpson J K & Grogan N
9:30 AM  Watson M A & Dixon P J

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
9:30 AM  Cowan H P & Cotter D M
9:30 AM  Hartill A M & Butel G E
10:00 AM  Michel L T & Gabbert N M
2:15 PM  Martin D & Forey M

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Purdon-Sully
9:30 AM  Atkins S R & S J
9:30 AM  Bougoure P J & A M
9:30 AM  Field J A & Mitchell D B
9:30 AM  Fishburn G R & T N
9:30 AM  Lupson G I & L
9:30 AM  Nairn M R & Carlton K S
9:30 AM  Ning D & Cassels B & Ning E M

BRISBANE COURT 13, LEVEL 2
Before Judge Cassidy
8:30 AM  Dassa Z & Busoli L

No room listed
Before Judge Cassidy
9:00 AM  Mendo D M & Sirett N B

BRISBANE COURT 13, LEVEL 2
Before Judge Cassidy
9:00 AM  Brearley C R & Smith J
9:00 AM  Chalk A E J & Perry I M
9:30 AM  Humbles M L & Laskey R J & Cox J
2:15 PM  Buie T G & S T

BRISBANE COURT 5, LEVEL 1
Before Judge Middleton
9:30 AM  Allen D H & C E
9:30 AM  Bermingham G T & Bird C L
9:30 AM  Bumpstead D C & Bumpstead J A & Lamberth M
9:30 AM  Burns T T & T S
9:30 AM  Cadogan D M & Vitiello L D
9:30 AM  Clowes L J & Penney K W J
9:30 AM  Cummings T & Jocelyn M A
9:30 AM  Dagg J J & R J
9:30 AM  Hastings S G & Gebreselassie S F
9:30 AM  Henderson B J & G B
9:30 AM  Holdsworth R M & Clark J P
9:30 AM  Jack M T & Carpenter C J
9:30 AM  Kocovski D & Kocovska B
9:30 AM  Kuskey J L & D L
9:30 AM  Maxwell S G & Orr R L
9:30 AM  Murphy M P & Kay D
9:30 AM  Reynolds D K & Perich V K
9:30 AM  Sorrell S N & Michaels S
9:30 AM  Stephens B M & Hakala Davis M R
9:30 AM  Triscott J A & K L
9:30 AM  Ward M C & L A
9:30 AM  Watson O & Campione N M & Watson J M & Shaw K T & Department Of Child Safety, Youth And Women
9:30 AM  Whelan R & Cronin R E
9:30 AM  Whiley J M K & Coakley A G

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Anderson E P & Wang L & P
9:30 AM  El-Sayed W & Arps J M
9:30 AM  Harris C & Belford S L M
9:30 AM  Hayden M & K
9:30 AM  Jones S E & M K
9:30 AM  Lemcke T B & J M
9:30 AM  Moakes D & M R
9:30 AM  Pickthorne C M A & Marschke J C
9:30 AM  Setu L & J L
9:30 AM  Thompson S A & Cooper S M
10:00 AM  Peeck K M & Pattison D R A

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Keep D R & R J

LEVEL 4, HEARING ROOM 2
Before Registrar Turnbull
9:30 AM  Benefield L L & S P
9:30 AM  Cahill C M & K J
9:30 AM  Jones G I & G
9:30 AM  Kaur A & Singh M
9:30 AM  Rielly W N & Roese D M

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Webb
11:00 AM  Fitzgerald M & Turnbull A P & Fitzgerald S
12 December 2019

Before Registrar Belcher
COURT NO. 8, LEVEL 6
9:30 AM  BRG314/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PAULA CHRISTINE AULD
9:30 AM  BRG354/2019 by Telephone
9:30 AM  BRG377/2019 THE BODY CORPORATE FOR ARUNDEL LINKS - COMMUNITY TITLES SCHEME 17447 v JOHN AGUSTIN MCFAUL
9:30 AM  BRG638/2019 RICHARD BARRAM v RHYS DAVID ANDREW SCOTT
9:30 AM  BRG654/2019 QUEENSLAND BUILDING AND CONSTRUCTION COMMISSION v CONAN JAMES JOHN MACDONALD
9:30 AM  BRG804/2019 WORKCOVER QUEENSLAND v JONATHAN MICHAEL JACOBS
9:30 AM  BRG823/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v SHAUN HENRY
9:30 AM  BRG872/2019 CHAUDHRY SUPER FUND PTY LTD v MURAT COSKUN
9:30 AM  BRG917/2019 PUMA ENERGY (AUSTRALIA) FUELS PTY LIMITED v JOESPH MICHAEL GREENHALGH
9:30 AM  BRG924/2019 by Telephone
9:30 AM  BRG964/2019 BODY CORPORATE FOR RIVERLANDS NOOSA CTS 21086 v CLIFFORD DYLAN LANNING
9:30 AM  BRG970/2019 SAMIOS PLUMBING PTY LTD v IBRAHIM HAMMOUD
9:30 AM  BRG973/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v LEE UNDY
9:30 AM  BRG1025/2019 by Telephone

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

Phone: 1300 352 000

12 December 2019

CAIRNS COURT ROOM 2
Before Judge Andrew
9:00 AM  Reddacliff L P I & Lund R L
9:00 AM  Stewart M J & J M
9:00 AM  Stormonth C M & Baxter R
9:00 AM  Whittaker M J & Rist T M & Boslem W & Massingham W R
10:00 AM  Bourbon J R & M A B

Street Address: Virgil Power Building, Ground Level, 46 East Street (cnr Fitzroy Street), Rockhampton

Phone: 1300 352 000

* Please note the location change from February 2019 to Old Supreme Court Building, 42 East Street, Rockhampton.



16 December 2019

ROCKHAMPTON COURTROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Ayuen C & Hill B L
9:30 AM  Baker J & Plane L J
9:30 AM  Beckett K N & Lidster J A
9:30 AM  Carbis A J & Mason M J
9:30 AM  Grierson L J & R D
9:30 AM  Ingleton S L & Jones R L
9:30 AM  Malone D M & M F
9:30 AM  Withers S L E & B A

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:30 AM  Beaumont E M & Rees J
10:30 AM  Campbell S G & Lowe C J
10:30 AM  Ganter J F & S
10:30 AM  Hamilton R & Thomson N
10:30 AM  Lumley D R & Leow K M
10:30 AM  Pasco S & Joyce M S
10:30 AM  Ruttley B C & K & Joseph K A & D
10:30 AM  Toussaint R S & L C
10:30 AM  Willmot P D & Rankin K B C M
11:30 AM  Aoude M G & C
11:30 AM  Cochrane G P & S D
11:30 AM  Everingham C K & Calvert A R
11:30 AM  Gardiner M & A B
11:30 AM  Horwell S W & Clarke M
11:30 AM  Latham P J & Forbes C S
11:30 AM  Matthews R M & M J
11:30 AM  Pickering J J & R L
2:15 PM  Bryant C R & Curtis T L


17 December 2019

ROCKHAMPTON COURTROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Bird C & Steinberger C
9:30 AM  Borghero J J & Morgan K L
9:30 AM  Floyd C G & B J
9:30 AM  Kafka J & Bauer S J
9:30 AM  Priestly G J & Gallagher M
9:30 AM  Smith M J & D S A
9:30 AM  Stafford N J & Tilberoo S M
9:30 AM  Yasso C & A R

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:30 AM  Corbin M A & Argue C J
10:30 AM  Crawford T J & Williams D L G
10:30 AM  Cuthel M J & Sanders S C
10:30 AM  Filmer E D & J E
10:30 AM  Kuskey K M & Kuskey A T & Wilson A N
10:30 AM  Nielsen D M & Allen W J
11:30 AM  Cullen H M K & Pollock E M
2:15 PM  Ottaway S J & France S C

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

Phone: 1300 352 000

There are no current matters listed

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 18 May 2020
  • 13 July 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 23 March 2020
  • 24 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 March 2020
  • 17 April 2020
  • 15 May 2020
  • 17 July 2020
  • 18 September 2020
  • 16 October 2010
  • 13 November 2020
  • 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing: 

  • 3 February 2020
  • 17 February 2020
  • 23 March 2020
  • 20 April 2020
  • 8 June 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 12 October 2020
  • 16 November 2020
  • 14 December 2020
12 December 2019

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
9:15 AM  Cant N L & Woolf K W
9:15 AM  Fortescue V & M E & Wheeler K L & Mccallie K J
9:15 AM  Mcewan J R & K D
9:15 AM  Morrissey M L & Hauck C M
9:15 AM  Profke S S & J E
9:15 AM  Wilson B R & M J
9:15 AM  Yates C A & Raeina S M & Rae M G A
10:00 AM  Ebelt A L & Morris J M


13 December 2019

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
9:15 AM  Kynaston D B & Todd W M
9:15 AM  Patullo W M & Gibbins D L
10:00 AM  Ebelt A L & Morris J M

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

  • 2 December 2019+
  • 9 December 2019

+Please note that this date has been cancelled and rescheduled for the week of 20 January 2020

2020 Sitting Dates:

  • 20 January 2020 (rescheduled December 2019 circuit)
  • Week of 3 February 2020
  • 10 and 11 February 2020
  • 20 March 2020
  • 23 March 2020
  • 15 May 2020
  • 18 May 2020
  • 19 June 2020
  • 22 June 2020
  • Week of 6 July 2020
  • 27 July 2020
  • 10 August 2020
  • 11 August 2020
  • 14 September 2020
  • 18 September 2020
  • 2 November 2020
  • Week of 30 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 31 January 2020
  • 28 February 2020
  • 3 April 2020
  • 29 May 2020
  • 10 July 2020
  • 14 August 2020
  • 2 October 2020
  • 6 November 2020
  • 4 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 6 and 7 February 2020
  • 2 and 3 April 2020
  • 14 and 15 May 2020
  • 16 and 17 July 2020
  • 13 and 14 August 2020
  • 24 and 25 September 2020
  • 5 and 6 November 2020
  • 10 and 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

Phone: 1300 352 000

Phone: 08 8219 1000

For urgent after hours applications contact 08 8219 1000

12 December 2019

COURT ROOM 6, LEVEL 1
Before Judge Brown
9:30 AM  Brunsgard N G & L A
9:30 AM  Daniels A K & Thomas R L
9:30 AM  Farese A & O
9:30 AM  Fassina D & Guttierez K
9:30 AM  Hoffrichter K M & Bonney T S & Nilsson D Y M
9:30 AM  Hunter R L & Smith A M
9:30 AM  Mcbride R J & D L
9:30 AM  Travers D & A
9:30 AM  Williams E R & G R
11:30 AM  Savill, Chambers& Wissell
2:15 PM  Mihalaras L M & A M
2:15 PM  Osborne K A & Tilbrook M P
2:15 PM  Power M H & Forrest E S
2:15 PM  Priestley D A & Eastwood J E

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
9:30 AM  Barzegar M & Nik Bin Nokhodchari S
9:30 AM  Kouts J & Claridad G I
9:30 AM  Polaski T & Higgins T
10:00 AM  Dimoglides E & C W
10:00 AM  Woods G W & Learmonth H L
10:30 AM  Britz C A & Pearson C J
11:00 AM  Dunn K L & Mcgirr A L
12:00 PM  Ball J M & Stafford E

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:15 AM  Nestor K & Matthews S
9:30 AM  Ebert T J & Bellon J M
9:30 AM  Entwistle D J & Nelson T N
9:30 AM  Foale S W & Wortley S
9:30 AM  Stephenson J L & L J
9:30 AM  Thompson J & Grieves K J & Thompson T J
11:00 AM  Hughes T E & T L
12:00 PM  Holtman M J E & A M

COURT ROOM 2, LEVEL 1
Before Judge Young
9:30 AM  Degoumois S J & W M
9:30 AM  Fitzgerald A P & Sanders J P
9:30 AM  Fowler N P & Kelly N A
9:30 AM  Hallion N & Matthews L M
9:30 AM  Sak S & Rebbeck G R
9:30 AM  Schmidt S R & Jones R D
2:15 PM  Mogavero S & Nikolinakos A

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before Judge Heffernan
9:30 AM   O'Donnell K L & Hewlett M J & O'Donnell M J & Moore C M
9:30 AM  Burns R M & Mckoy R A
9:30 AM  Chater E J & Frith K L
9:30 AM  Groenewegen H & Zanker T
9:30 AM  Marsh P C & Rhys-Davies R
9:30 AM  Mckenzie T D & Botten D
9:30 AM  Perifanos C N & A
10:00 AM  Kihako L F & Mbuto G W
10:00 AM  Saliba S & D J
10:00 AM  Steuer M J & Woods M D
10:30 AM  Watt C G P & Gallagher A
11:00 AM  Gillott P A & Laws H L & Gillott G J E
3:00 PM  Visentin S L & Mungall A T M
3:30 PM  Jansen S & H

COURT ROOM 11, LEVEL 3
Before Judge Kari
9:30 AM  Conolan N J & E T
9:30 AM  Keabilwe B K & Hlape L
9:30 AM  Morrison S K & Norrie C M
9:30 AM  Pajara E O & Rowe J G
9:30 AM  Roach C & Fiddes D
9:30 AM  Stone J R & Kastellorizios Y N
10:00 AM  Chaunut A J & Piper C W
4:45 PM  Al-Alwani H & Ghonim K
12 December 2019

Before Judge Heffernan
COURT NO. 3 LEVEL 1
10:30 AM  ADG501/2019 TOYOTA FINANCE AUSTRALIA LTD ACN 002 435 181 v BLURIDGE PTY LTD ACN 147 367 780 T/A CAMELOT CHILD CARE CENTRE ATF THE BLURIDGE TRUST & ANOR

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 18 May 2020
  • 17 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 6232 1615

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346 or 0438 283 129

12 December 2019

COURT 7, 1ST FLOOR
Before Judge Baker
10:00 AM  Carr L R & C L & Carr L L & Fewkes B J
10:00 AM  Conceicao D J & Brennan K E
10:00 AM  Halton A I & Sherriff H C
10:00 AM  Jenkins R J & Johnston S A
10:00 AM  Mills S A & Minnikin-Smith S A
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

Phone: 1300 352 000

12 December 2019

LAUNCESTON FEDERAL CIRCUIT COURT 1
Before Judge McGuire
9:15 AM  Baird H M & Cibik A
9:15 AM  Chaston T A & Wallace K E
9:15 AM  Coker-Williams L N & Gibbins S J
9:15 AM  Hunter T A & S A
9:30 AM  Andrewartha H A & G M
9:30 AM  Groves J L & Hughes H
9:30 AM  Lewis M J & Verbeeten S P
9:30 AM  Pas M A & Thomas G
9:30 AM  Warren-Smith S E & Davison A L
10:00 AM  Duhig A F & Rumbold S G
10:00 AM  Dyson K N & Oliver J B
10:00 AM  Heinrich C L & Eales A D
10:00 AM  Jackson J J & A W
10:00 AM  Lewis C A & D S
10:00 AM  Matthews G J & U G & Garcie A C
10:00 AM  Parks M C & Hinds N
10:00 AM  Ryan M & Davey G G
10:00 AM  Smith B M & Hobbs K M
10:00 AM  Smith K J & Jones S J
2:30 PM  Isherwood C M & Atkinson A E

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 27 January 2020
  • 9 March 2020
  • 20 April 2020
  • 25 May 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 5 October 2020
  • 9 November 2020
  • 14 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 8600 3333

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346

Important information for Melbourne Registry

DELAYS EXPECTED AT MELBOURNE COMMONWEALTH LAW COURTS

Melbourne is experiencing large queues throughout December. To assist, the building will open from 8:00am each morning (rather than 8:30am). Please allow at least 45 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

12 December 2019

COURT 6H LEVEL 6
Before Judge Riley
10:00 AM  Delavari M & Owhadi A R
10:00 AM  Glaister R T & A L
10:00 AM  Lewis K Y & Baskin J E

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Bender
10:00 AM  Bimbh R S & Kaur I
10:00 AM  Duong A & Nguyen H T T
10:00 AM  Esmayili H & Wyse H
10:00 AM  Hetherington T & Page L
10:00 AM  Jones B & Maraventano C
10:00 AM  Kurk K S & Afacan H N
10:00 AM  Margetts S B & Sproule M
10:00 AM  Mcfarland L & C
10:00 AM  O'Meara K & Ferguson K C
10:00 AM  Peterson J A & Stojanovski S
10:00 AM  Portelli R A & F
10:00 AM  Sithole G & S P
10:00 AM  Williams J C & Nestor A
10:00 AM  Woodward B J & Andrewartha D J

MLM CHAMBERS
Before Judge Bender
2:00 PM  Palmer C A & Salvo D J

COURT 6J LEVEL 6
Before Judge Harland
9:30 AM   Plumridge J A & Kandasamy S J
9:30 AM  Al Kantar M & El-Hawli F
9:30 AM  Lethaby S L & Naidu T R
9:30 AM  Papadatos D & Psarakos E
9:30 AM  Raudino C T & Purton B A
9:30 AM  Scanlon M O & Medvedev T
9:30 AM  Van Gestel H K & S T
9:30 AM  Wong K A & Ng S F
9:30 AM  Young E & J
10:00 AM  Abbey I P & J M
2:15 PM  Moutray D M & Evans K M

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Stewart
10:00 AM  Bourgias N & Veljanovski V
10:00 AM  Harrison S & R
10:00 AM  Metallidis K & Hallowell B
10:00 AM  Morrison L M & C
10:00 AM  Rogan C & Kanurski L
10:00 AM  Strintzos D & M C
10:00 AM  Volpe D & V
2:15 PM  Lyon M B & Barnes C L

COURT 2J, LEVEL 2
Before Judge Kirton
9:30 AM  Slee J M & P
10:00 AM  Illman C & J R

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Carter
10:00 AM  George J L & Phelan A J
10:00 AM  Masters R M & Rose N
10:00 AM  Mcavoy J & Mauldon C
10:00 AM  Moncrieff C N & Kentwell P A
10:00 AM  Nicolazzo S & Kondis G
10:00 AM  Orrico M & Polizzi C
10:00 AM  Sferco T E & Swanson B
2:15 PM  Calder C A & Paraone D

COURT 6C, LEVEL 6
Before Judge Boymal
10:00 AM  Cauchi P & R E
10:00 AM  Richardson C & Kierce A
10:00 AM  Calverley B & J

MLM CHAMBERS
Before Judge Boymal
12:00 PM  Thomas Z N & Haack V

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Mestrovic
9:15 AM  Neet F A & Mellor W E

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Sudholz
9:30 AM  Bindia D A & Gill J S
9:30 AM  Campbell F L & N J
9:30 AM  Fraser D & Clark T M
9:30 AM  Gilligan C F J & T D
9:30 AM  Hafda A & Al Sayed M
9:30 AM  Ikihega C B & J B
9:30 AM  Kasho R K & Kasho V
9:30 AM  Lang D J & Davey L K
9:30 AM  Li W & Q
9:30 AM  Marquardt L A & Elliott L T
9:30 AM  Naboulsi K & Semisi N
9:30 AM  Nguyen H T & Pham N T
9:30 AM  Sun T G & N
9:30 AM  Williams S L & Johns B E
9:30 AM  Yavas M & M
10:30 AM  Banerjee D M & Mazumder A
10:30 AM  Bevilacqua S K & Shiu K Y
10:30 AM  Cavallaro S & Munafo R P
10:30 AM  Chabha D & Sharma A
10:30 AM  Foster G J & S E
10:30 AM  Habbaki R J N & B M N
10:30 AM  Harwood P M & C J
10:30 AM  Imran S & Chawdhury I
10:30 AM  Jaroszczuk M R & Ellis E M
10:30 AM  Korosidis E M & Sapountzis V
10:30 AM  Lamers S & J P
10:30 AM  Li X & Chen J
10:30 AM  Mater R & S
10:30 AM  Mcneill J M & Duffy S
10:30 AM  Nguyen V Q & Pham T N
10:30 AM  Osman M & Sayan M U
10:30 AM  Radley L E & Pilkington A B
10:30 AM  Simovski A L & Mccoy C D
10:30 AM  Simpson L J & M A
10:30 AM  Vu T P H & Nguyen T A
10:30 AM  Wang S & Shi Y
10:30 AM  Yin S Z & Du J Y
10:30 AM  Zhang S & Wu C

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Mestrovic
11:00 AM  Treasure M & Dimitriu J

COURT 2D, LEVEL 2
Before Registrar Sudholz
11:30 AM  Ahmed S & Shakeel S
11:30 AM  Bichler G & J
11:30 AM  Carmichael J P & K J
11:30 AM  Devi G P & Singh R
11:30 AM  Dincer C & Fusari R
11:30 AM  Ebed M & Samra L S
11:30 AM  Jennings D & D L
11:30 AM  Mahoney K L & M D
11:30 AM  Makrandreau D C & Makrandreou H
11:30 AM  Narain S & Saxena R
11:30 AM  O'Hanlon M A M & A D
11:30 AM  Oberlander S A & A L
11:30 AM  Pace A & Schwabe M L
11:30 AM  Page I Q & Sawmadal A Z
11:30 AM  Petrou O & Stamatopoulos S
11:30 AM  Prasad R & R W
11:30 AM  Puri S & Jyoti J
11:30 AM  Singh P & Kaur G
11:30 AM  Sobey A C & E R
11:30 AM  Tran T C T & Singh B
11:30 AM  Vuu S N & Truong B N
11:30 AM  Zakhary J & A
12:30 PM   Bui K N & Pham V H
12:30 PM   Cortes Rodriguez D F & Orejuela Villegas M D R
12:30 PM  Benetti P A & Carmichael K L
12:30 PM  Buchanan J C & J A
12:30 PM  Chen K & Foo K M
12:30 PM  Cheuk K Y & Chang S
12:30 PM  Curtis L M & G L
12:30 PM  Dalton M J & M
12:30 PM  Fassos S & Lambrakis M
12:30 PM  Fleming D D & C M
12:30 PM  Foster W A & N M
12:30 PM  Gebert K T & Zeestraten S J
12:30 PM  He Z & Liu R
12:30 PM  Heinrich R C & Webb M J
12:30 PM  Hill M L & A A
12:30 PM  Ibrahim A A A & A S
12:30 PM  Jackson B T & D M
12:30 PM  Jean Louis D F & J A M C
12:30 PM  Kellas B C & D
12:30 PM  Kent R A & M L
12:30 PM  Laghaei E & Saatchi S
12:30 PM  Le T M N & M C
12:30 PM  Mernone A C & J E
12:30 PM  Murnane G G & J K
12:30 PM  Nguon S & Team K L
12:30 PM  Nguyen H T & S N
12:30 PM  Nguyen M T & Lee W S
12:30 PM  Nguyen V T & T L
12:30 PM  Plata Cuartas C F & Waller A L
12:30 PM  Puri P & Sood R
12:30 PM  Rawson B D & Mitchell B M
12:30 PM  Rayner L A & B L
12:30 PM  Ruehmer H & L M
12:30 PM  Shmakov N G & Sheng G
12:30 PM  Staszko S & I
12:30 PM  Tavrou S & Biefang U
12:30 PM  Templeton L C & A J
12:30 PM  Thongngok W & Phunthawirat B
12:30 PM  Topalov N P & Topalova D
12:30 PM  Watson M J & L E
12:30 PM  Wright P D & K M

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Mathews
2:15 PM  Lidsey P J & P B A

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Mestrovic
2:15 PM  Marnell M G & Coates J P
12 December 2019

Before Judge Riethmuller
COURT 2C LEVEL 2
9:30 AM  MLG3893/2019 VIRGINIA HAMILTON v CLIFTON HILL MEDICAL GROUP PTY LTD (AS TRUSTEE FOR THE CHMG UNIT TRUST)
10:00 AM  LNG31/2017 FAIR WORK OMBUDSMAN v OYA WAECHTER & ANOR

Before Judge Riley
COURT 6H LEVEL 6
10:00 AM  MLG3689/2019 ALEX JESTIN PUTHENPURACKAL v EQUIFAX AUSTRALIA INFORMATION SERVICES & SOLUTIONS PTY LTD

Before Judge A Kelly
COURT 2H LEVEL 2
10:00 AM  MLG2178/2017 EOD17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Blake
COURT 6E LEVEL 6
10:00 AM  MLG1611/2019 KRIS LYNN TING v SUPERSTOP AUTO PARTS PTY LTD & ORS
2:15 PM  MLG437/2017 RODNEY BUTLIN v ACA HOME IMPROVEMENTS PTY LTD & ORS

Before Registrar Luxton
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:30 AM  MLG2542/2019 FACTORY DIRECT GARAGE PTY LTD v STARSHIP AUSTRALIA PTY LTD & ANOR
9:30 AM  PEG279/2019 STARSHIP AUSTRALIA PTY LTD ACB 615 210 805 v FACTORY DIRECT GARAGE DOORS PTY LTD ACN 616 962 175

Before Registrar Stone
REGISTRARS' SECTION, LEVEL 9
9:00 AM  MLG1759/2019 ELIZABETH JANE ELLIS v WAVERLEY COMMUNITY LEARNING CENTRE
2:00 PM  MLG2434/2018 DANIEL PETER JURATOWITCH (AS TRUSTEE OF THE BANKRUPT ESTATE OF MARY JOSEPHINE CARABOTT) v CHARLES JOHN CARABOTT & ANOR

Before Registrar David Ryan
COURT 8H LEVEL 8
9:30 AM  MLG1565/2019 BMW AUSTRALIA FINANCE LIMITED ABN 78 007 101 715 T/AS ALPHERA FINANCIAL SERVICES v TAUSIF KIBRIA CHOWDHURY
9:30 AM  MLG3829/2019 WAP IR PTY LTD v GLENN PETER DELANEY
9:30 AM  MLG3822/2019 BORAL CONSTRUCTION MATERIALS GROUP LTD ACN 000 028 080 v FLOORTJE KEVIN VERMEEND
9:30 AM  MLG3286/2019 INVOICE MONEY PTY LTD v MEHDI VALEI
9:30 AM  MLG3929/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MARGARET JINKS
9:30 AM  MLG1933/2019 SOUTHERN BULK LOGISTICS PTY LTD TRADING AS FARMGATE STOCKFEEDS v ALAN R FINLAYSON
9:30 AM  MLG3783/2019 THE BRADFORD EXCHANGE LTD ACN 003 159 617 v TREVOR ADAM WATSON
9:30 AM  MLG3730/2019 ROBYN ANNE BURKE & ANOR v MARK JONATHAN IRVING BRUNNER
9:30 AM  MLG3745/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v PETER W BIDDLE
9:30 AM  MLG3864/2019 SIRIUS COLLEGE v HABIB REDZOVIC & ANOR
9:30 AM  MLG3743/2019 ROZ BOL KOLANG v SURENDRAKUMAR THURAIRATNAM
9:30 AM  MLG3881/2019 COMMISSIONER OF STATE REVENUE v NABIL EL DAOUK
9:30 AM  MLG3682/2019 BENDIGO AND ADELAIDE BANK LIMITED (ACN 068 049 178) v JAMES DIMITRIOUS
9:30 AM  MLG3812/2019 GRANT BATSON v JAMIE CRUANA
11:00 AM  MLG1591/2019 JAT & YOU PTY LTD v CATHERINE WEBSTER
11:00 AM  MLG1546/2019 MONIR NASSAR v THOMAS KOK
11:00 AM  MLG1711/2019 DE LAGE LANDEN PTY LTD ACN 101 692 040 v LEIGH TAYLFORTH
11:00 AM  MLG712/2019 BKA PRACTICE CO PTY LTD v ROONA NIDA
11:00 AM  MLG3200/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v NEIL LINDSAY NOELKER
11:00 AM  MLG2626/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v MENSOR AZIZI KNOWN AS MERSON AZIZI
11:00 AM  MLG1437/2019 ORTHO CHEMICALS AUSTRALIA PTY LTD v GARY PHILIP EVANS
11:00 AM  MLG2790/2019 CCGF HOLDING PTY LTD v GRAHAM HENRY GORDON & ANOR
11:00 AM  MLG3215/2019 P & J CASACCIO PTY LTD TRADING AS CASACCIO EGG FARM v LUCIA ALLEGRINI & ANOR
11:00 AM  MLG3064/2019 FOCUS METALS PTY LTD (IN LIQUIDATION) v DENIS WALTER REINHARDT
11:00 AM  MLG2721/2019 24 HOUR STORE PTY. LTD. (IN LIQUIDATION) v JOHN GILES
11:00 AM  MLG3237/2019 B P AUSTRALIA PTY LTD v BARRY IAN LEE & ANOR
11:00 AM  MLG3039/2018 BELLVIEW HOLDINGS NO.1 PTY LTD & ANOR v HENRICO PUCCI
11:00 AM  MLG2627/2019 DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v SEVDIE AZIZI
11:00 AM  MLG3160/2019 KELLY DALBY v TREVOR BONE & ANOR

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

Phone: 1300 352 000

12 December 2019

COURT 3, LEVEL 1
Before Judge Burchardt
9:30 AM  Coolledge R E & J A
9:30 AM  Forsyth C P & Morrison P J
9:30 AM  Simpson J L & P D
10:00 AM  Chen C & Dong C J & Mansfield D I
2:15 PM  Mawanane Hewa De Silva S D & Silva K H W S

COURT 4, LEVEL 1
Before Judge O'Sullivan
10:00 AM  Ficorilli J D & Tabata N
10:00 AM  Skinner T G & S D
10:00 AM  Templeton S D & Theodore K A
10:00 AM  Tribuzi A J & Department Of Health & Human Services & Mackay B J
10:00 AM  Vella S A & Miller K

COURT 2, LEVEL 1
Before Judge McNab
10:00 AM  Gentile J A & Hinde N M
10:00 AM  Lam N & Jethjok P
10:00 AM  Nixon S M & A D
10:00 AM  Willis M D & Cockayne S B

REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Russell
9:15 AM  Simpson J L & P D

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 25 May 2020
  • 6 July 2020
  • 14 September 2020
  • 30 November 2020
12 December 2019

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Stevenson K & Sinclair R
11:00 AM  Goody M J & Gavranic I
2:00 PM  Wren J M & S L


13 December 2019

BALLARAT CIRCUIT
Before Registrar Kaur
9:15 AM  Weadon K E & Sward B J
11:00 AM  Kern M & F L

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 25 May 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Phone: 1300 352 000

2019 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 9 December 2019

2020 Sitting Dates:

Week commencing:

  • 13 January 2020
  • 13 April 2020
  • 20 July 2020
  • 12 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 4 May 2020
  • 10 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 29 June 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Phone: 1300 352 000


Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 22 June 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave Perth

Phone: (08) 9268 7100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0418 584 080

12 December 2019

Before JUDGE KENDALL
HEARING ROOM 6.2, LEVEL 6
11:00 AM  (P)PEG376/2017 EPHRAIM BONIFACE ENUA v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
11:15 AM  (P)PEG471/2018 EOW18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
11:30 AM  (P)PEG6/2019 RANJEET SINGH v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR
11:45 AM  (P)PEG496/2018 EXX18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR