Currently showing :

Select the law area to show Family Court lists

Please click on a location to view court lists and circuit sitting dates

Street Address: Nigel Bowen Commonwealth Law Courts, Cnr University Ave and Childers Street, Canberra

Phone: 1300 352 000

Phone: (02) 6267 0666

For urgent after hours applications contact the Law Courts Security Desk, NSW on (02) 9230 8282

17 February 2020

COURT NO. 4
Before Judge Hughes
9:30 AM  Fowosere O F & O F
9:30 AM  Jackson A & Mckay R E
9:30 AM  Mclaren L A & Wintle M S
10:00 AM  Li J & Hanover J
10:00 AM  Rendle N & M J

COURT NO. 2
Before Judge W Neville
9:15 AM  Harvie G R & C
9:15 AM  Hurst A N & Lorimer N A
9:15 AM  Mclean A & Mahina M K
10:00 AM  Franklin D A & Olsthoorn T E
10:00 AM  Scholfield L K & Logan D A
2:00 PM  Devitt T & Smith C M

No room listed
Before Registrar Walker-Munro
1:30 PM  Esmaili G B B & Haji Babaei J H
17 February 2020

Before Judge Humphreys
COURT NO. 7, FIRST FLOOR
10:15 AM  (P)CAG33/2019 REZA SADEGHIAN & ORS v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR
2:15 PM  (P)CAG45/2019 SARDAR GUL HASSAN v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTRURAL AFFAIRS & ANOR

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Lionel Bowen Building, 97-99 Goulburn Street Sydney NSW 2000

Phone: 1300 352 000

DUTY JUDGE - Enquiries about urgent duty applications in General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) can be directed to the Associate to the Duty Judge, Judge Cameron on 02 8272 2003.

URGENT BANKRUPTCY MATTERS - Enquiries about urgent applications to a Judge under the Bankruptcy Act should be directed to the Duty Registrar by contacting the Registry on 02 9230 8567 during business hours.

LISTINGS ENQUIRIES - Contact the Registry on 02 9230 8567

After hours urgent General Federal Law Matters (NOT Family Law Matters) should be directed to the Law Courts Security Desk on 02 9230 8282.

The Federal Circuit Court Registry is located on level 17 of the Commonwealth Law Courts Building Queens Square. Court Hearings are held in three locations:

Terrace Tower Group Building, Levels 8, 9 and 13, 80 William Street, Sydney

Lionel Bowen Building, Levels 3 and 4, 97-99 Goulburn Street, Sydney

Garfield Barwick Commonwealth Law Courts Building, 1-3 George St, Parramatta

Refer to Contacts for the Registry phone number and other details.

17 February 2020

3D 3RD FLOOR
Before Judge Altobelli
11:30 AM  Quigley M J & A J

4A 4TH FLOOR
Before Judge Kemp
9:15 AM  Khan G J & S H
9:30 AM  Currie M J & Richards M T
9:30 AM  Danakis G & Painter K
9:30 AM  Saliba C & Sparos L J
9:30 AM  Wong M & M
10:00 AM  Mcnamara S & R
11:30 AM  Hamam A & C
2:15 PM  Almasri T & N

3B 3RD FLOOR
Before Judge Boyle
9:30 AM  Camilleri P & J
9:30 AM  Glushankov M E & Young R J
9:30 AM  Meduric S & Meduric O & Miloscin M
10:00 AM  Garifalakis V & M
11:30 AM  Barua S & Barua P

4B 4TH FLOOR
Before Judge B Smith
9:30 AM  Behrendt S & Nicole N
9:30 AM  Hartcliff L J & Hartciff A S & Mullen D & M
9:30 AM  Hewton A J & O'Beirne E T
9:30 AM  Nicholson S E & Fullagar L L
9:30 AM  Seymour D N & Little P R
9:30 AM  Wessels A D & Teale-Sinclair S
10:00 AM  French K J & Smith D A

4C 4TH FLOOR
Before Judge Morley
9:30 AM  Fletcher M & Nurick T
9:30 AM  Habl Almatin M H & Hameedi F A H
9:30 AM  Hussein M & Hwalla K
9:30 AM  Jiang C & Liu H
9:30 AM  Jones N J & J L
9:30 AM  Kerkar S & Kalamkar M
9:30 AM  Maher P J & Legeay T S
9:30 AM  Mcleod P & D
9:30 AM  Ritter M & Hauck P D
9:30 AM  Sawtell K & Hayden T
10:00 AM  Jalloh C I & Bah Z
10:00 AM  Voukeng Donfack G B & Denny L G

5B 5TH FLOOR
Before Registrar Turner
9:30 AM  Ippaviz K E & M J
9:30 AM  Mandelson C M & N J
9:30 AM  Miao Q & X

3C 3RD FLOOR
Before Registrar McNamara
9:30 AM  Ahmad F K & Jaafouri A E
9:30 AM  Cole S & K J
9:30 AM  Dangi S & Koirala N
9:30 AM  Finianous V & G J
9:30 AM  Langdon H A & H
9:30 AM  Pan W & Li M
9:30 AM  Shrestha E & Adhikari S
9:30 AM  Singh A S & N
9:30 AM  Solness P K & Walden I
9:30 AM  Trethowan L P & Bam D
9:30 AM  Wesselink F J & Waas S L
9:30 AM  Whitaker K & Deladriere C
10:30 AM  Arthur J R & C A
10:30 AM  Bradshaw T J & N T
10:30 AM  Craik D J & B H
10:30 AM  Cusack M S F & E A
10:30 AM  Feraco R R & V
10:30 AM  Gorshechnikov S & Gorshechnikova Y
10:30 AM  Hinchcliffe R I & M Z
10:30 AM  Laffey J & T J
10:30 AM  Li Y G & Tang F
10:30 AM  Plangetis D & Vaitsis J
10:30 AM  Reay M E & R E
10:30 AM  Royall-Mateer M D J & S M
10:30 AM  Shrestha S & S M
10:30 AM  Tsoukarellis D H & P
10:30 AM  Zou Y & Yang J
11:30 AM   Haj Obeid O & El Ahmad F
11:30 AM  Aliberti K & M
11:30 AM  Barker G R & A L
11:30 AM  Baruch Meireles E & Albergaria Reboucas M Freitas K
11:30 AM  Jenkins R & S
11:30 AM  Katounas G & Pagonis C
11:30 AM  Madina D & Tanaka M
11:30 AM  Mcqueen L & T G
11:30 AM  Osomanski A A & D R
11:30 AM  Phakaya C & Kamalo K
11:30 AM  Wang Y & Dai T
11:30 AM  Watson K E & M I
11:30 AM  Wei A & Tian P
11:30 AM  Wright D C & J H
11:30 AM  Zhang E & Song S

5B 5TH FLOOR
Before Registrar Turner
11:30 AM  Naqi A & Soofi R
11:30 AM  Roberts S F & Felton A H J
17 February 2020

Before Judge Barnes
COURT 13.2, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
10:00 AM  (P)SYG2187/2016 CFV16 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Emmett
COURT 9.3, LEVEL 9, 80 WILLIAM STREET
10:15 AM  (P)SYG978/2018 BUB18 & ANOR v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Judge Altobelli
COURT 3D, 97-99 GOULBURN STREET, LIONEL BOWEN BUILDING
9:30 AM  (P)SYG1383/2019 SONIA TOMAS v FRANCISCO JAVIER TOMAS
9:30 AM  (P)SYG2371/2019 PAMELA MARTIN v LATSYNC PTY LTD ABN 76 162 128 065 TRADING AS CHARING CROSS PHARMACY & ANOR
9:30 AM  (P)SYG1788/2019 PAULA HEWIT v GUARDIANSHIP DIVISION OF NCAT & ANOR
9:30 AM  (P)SYG1010/2019 ASHOK BHATIA v JESUIT REFUGEE SERVICE AUSTRALIA INCORPORATED & ORS
9:30 AM  (P)SYG3389/2019 STEVEN JENKE v INTEGRATED TECHNOLOGIES AUSTRALIA PTY LTD ACN 111 906 202
9:30 AM  (P)SYG83/2020 CHRISTINE ANN SOWIK v OWNERS CORPORATION STRATA COMMITEE SP52408
9:30 AM  (P)SYG3051/2019 MITKO MITREV v MACEDONIAN ORTHODOX COMMUNITY CHURCH ST PETKA INCORPORATED ABN 32 779 971 007

Before Judge Manousaridis
COURT 8.1, LEVEL 8, 80 WILLIAM STREET
2:15 PM  (P)SYG1262/2017 BUR17 v MINISTER FOR IMMIGRATION AND BORDER PROTECTION & ANOR

Before Judge Baird
COURT 13.1, LEVEL 13, 80 WILLIAM STREET
2:15 PM  (P)SYG1418/2018 KHORSHED ALAM v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR

Before Registrar Cridland
ECOURTROOM
4:00 PM  (P)SYG275/2020 WORKERS COMPENSATION NOMINAL INSURER ABN 83 564 379 108 v ADAM PAUL MCDOUGALL

Before Registrar Priestley
MEDIATION SUITE 2, L14
9:30 AM  (P)SYG1818/2019 GLENN WATSON v CADGROUP AUSTRALIA PTY LIMITED ACN 21 003 874 084 & ORS

Street Address: 1-3 George Street, Parramatta

Phone: 1300 352 000

17 February 2020

COURT 3, LEVEL 2
Before Judge Harman
9:30 AM  Copson S D & S
9:30 AM  Gardner J N & S P

COURT 4, LEVEL 2
Before Judge Myers
10:00 AM  Corless W S & R A
10:00 AM  Hossion S & Yasha F T
10:00 AM  Kabagy G & Kamel S
10:00 AM  Maatouk C & P
10:00 AM  Miller C A & Skillen D E
10:00 AM  Pham T M & O'Neil J E
10:00 AM  Singh P & Kaur K
10:00 AM  Sollars S R & Blackwell W W
10:00 AM  Yaghi E & R
10:00 AM  Ye L & Meng Q
11:30 AM  Atkins T R & Fahd J P
11:30 AM  Cook M L & J
11:30 AM  Diallo M & Jallah P
11:30 AM  Drury B J & Senthiappan R
11:30 AM  Duang D & Ken C
11:30 AM  Grace L H &
11:30 AM  Kammas D & J
11:30 AM  Mcdavitt B M & Mcdavid J
11:30 AM  Prasad R C & D C
11:30 AM  Tarekegn N Z & Tadesse N K
11:30 AM  Theil E & D

COURT 8, LEVEL 2
Before Judge Newbrun
9:15 AM  Trindall J M & Smith T A
9:30 AM  Dimovski M N & Bohocki L J
9:30 AM  Durmaz O & Irwin K
9:30 AM  Jimenez Santos H R & Batak C
9:30 AM  Ribas F & Skirlis P A
9:30 AM  Shaw G J & K E
9:30 AM  Taylor A W & Smith J
9:30 AM  Wiggens J T & A
10:00 AM  Medina A J & Vinuya J L
10:00 AM  O'Donnell C E & Smith W R

COURT 6, LEVEL 2
Before Judge Obradovic
9:30 AM  Schondelmaier D & S
10:00 AM  Youssef A & Farag H

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Bartlett
9:15 AM  Humphry A C & Fenton C

IN CHAMBERS, LEVEL 3
Before Registrar Crawford
9:15 AM  Evans P M & Knight R N

COURT 2, LEVEL 2
Before Registrar Tran
9:30 AM  Hall I G & J
9:30 AM  Lalich T & Todorovski M
9:30 AM  Niddodi S B & P B
9:30 AM  Uluc I & S
There are no current matters listed

Street Address: Commonwealth Law Courts Building, 61 Bolton Street, Newcastle

Phone: 1300 352 000

17 February 2020

COURT 4 - LEVEL 3
Before Judge Terry
9:30 AM  Franks S J & N M
9:30 AM  Menzies S & Duncan C
9:30 AM  Middleton M J & Camilleri T
9:30 AM  Phelps P & Campbell B
10:00 AM  Manton O & Bailey J
10:00 AM  Nagle S J & Robertson B

NEWCASTLE COURT ROOM 5 - LEVEL 1
Before Judge Costigan
9:30 AM  Audsley C G & Bancroft G S
9:30 AM  Pringle B P & Pearson D E
10:00 AM  South M D & Dolanski C R

NEWCASTLE COURT ROOM 1 - LEVEL 4
Before Judge Betts
9:30 AM  Balisalisa F & Sangkuhl M D
9:30 AM  Campbell M & Hayes L
9:30 AM  Dawlut Z H & Kemp O M
9:30 AM  Gallagher J F & Carberry-Butler J L
9:30 AM  Homburg M C & Hughes S J
9:30 AM  Ilic J M & Miller D T
9:30 AM  Jeffrey S R G & Owen T L
9:30 AM  Jones B M & M A
9:30 AM  Slade J A & D E
9:30 AM  Smith G & Huang Z (
9:30 AM  Smith K L & J B
9:30 AM  Smith S C & Mckenzie J D
11:30 AM  Berry D & Berry S & Battistuzzi J
11:30 AM  Irvine T & A J
11:30 AM  Kelly J A & Martin L J
11:30 AM  Laird K R & N
11:30 AM  Rumble S J & Ireland J
11:30 AM  Stevenson T L & B A
11:30 AM  Thompson J M & Mapledoram D E
11:30 AM  Winterburn-Cox S & Cooper A
2:15 PM  Nisha B & Davis D J & King L G
2:15 PM  Paterson T M & R L

COURT 2 - LEVEL 4
Before Registrar A Clarke
9:30 AM  Baker J & R J
9:30 AM  Barwick M G & P E
9:30 AM  Boyd S A & Meyers S R
9:30 AM  Bransgrove N & K E
9:30 AM  Buckley S & Betts R
9:30 AM  Cudlipp E M & Daniels A J
9:30 AM  Currie B J & N J
9:30 AM  Griffiths K L & Myles L G
9:30 AM  Hagger R J & Perkins L J
9:30 AM  Konemann A A & Graham D A
9:30 AM  Lance M R E L & S B
9:30 AM  Lark R & Cauchi M
9:30 AM  Louis K A M & J L
9:30 AM  Merlini R M & M P
9:30 AM  Morton K R & Haskins J L
9:30 AM  Osborne S T & Mehan J A
9:30 AM  Perez V N A & Brown S I D
9:30 AM  Scott I C & A J
9:30 AM  Stone S T & T A
9:30 AM  Thomas K L & J C
9:30 AM  Turner R S & Wilson P

REGISTRAR'S CHAMBERS LEVEL 2
Before Registrar Jackson
11:00 AM  Drayton N A & M J

COURT 2 - LEVEL 4
Before Registrar A Clarke
12:00 PM  Burrell K B & S A
12:00 PM  Clark S B & Sinclair K A
12:00 PM  Hands K M & Keep S R
12:00 PM  Layt K A & N
12:00 PM  Macfarlane N & Smith M J
12:00 PM  Tacon A & W J
2:15 PM  Cameron K G & Ferguson B
2:15 PM  Chen D Y & Liew E C F
2:15 PM  Costa J A & S
2:15 PM  Dellow A C & J E
2:15 PM  Galbraith D M & T J
2:15 PM  Goodwin S L & J
2:15 PM  Graham L M & B J
2:15 PM  Graham S M & A S
2:15 PM  Paton M J & Madden K C

Street Address: Commonwealth Government Centre, 43 Burelli Street, Wollongong

Phone: 1300 352 000

17 February 2020

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Judge M Neville
9:30 AM  Baldacchino A A &
9:30 AM  Galwey B J & A
9:30 AM  Pascoe B J & T L
9:30 AM  Priest M N & A R J
9:30 AM  Priest M N & A R J
9:30 AM  Thurston B P & Carter L
9:30 AM  Watt A K & R W
9:30 AM  Windsor T C & Gubareva L
10:00 AM  Cloake B & Westen M
10:00 AM  Cloake B & Westen M

1ST FLOOR-WOLLONGONG
Before Registrar Whitten
9:15 AM  Issa S P & P G
11:00 AM  Jeremijenko P & Edwards M J

Street Address: 463 Kiewa Street, Albury

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Beardy Street Mall, Armidale

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)


24 February 2020

ARMIDALE CIRCUIT
Before Judge Terry
9:30 AM  Baxter T J & Pithers N J
9:30 AM  Biles A M & Avery J D
9:30 AM  Breaden P A & Thomas P M
9:30 AM  Burnett W J & Coleman M J
9:30 AM  Crebert J L & Oliphant J L
9:30 AM  Darlington T L E & Wadley M & Campbell A
9:30 AM  Downes R & Annetts C T & Penakoy Lusaka K H M
9:30 AM  Eriksson S P & E C
9:30 AM  Eveleigh J G & K R
9:30 AM  Frost G & Swan N J
9:30 AM  Griffiths P J & E L
9:30 AM  Gwynne K M & Weatherall N A
9:30 AM  Hall N C & Martin S M
9:30 AM  Jerrard B & Washington J & Jerrard S
9:30 AM  King J M & Brown B A
9:30 AM  Leys A & Hathway J
9:30 AM  Miller T J & Marshall D A
9:30 AM  Moran S L & Givney S J & Milsom D L
9:30 AM  Norman J E & Miller L F
9:30 AM  Poetschka S M & Fulford T L
9:30 AM  Pritchard A M & M L
9:30 AM  Roach C E & Hall B K
9:30 AM  Rochester K D & Denniss T J
9:30 AM  Rose V M & Gillan C M
9:30 AM  Schneider C A & Haley M J
9:30 AM  Terry N M & Sadleir D J & Brown T L
9:30 AM  Werren J C & K A
9:30 AM  West T R & Mcnamara G
9:30 AM  White D J & D K
9:30 AM  Wilkinson B J & Carmody P G
9:30 AM  Williams K B & Bateman D L C
9:30 AM  Worsfold B R & Rikin T A


25 February 2020

ARMIDALE CIRCUIT
Before Judge Terry
9:30 AM  Chambers G M & Keating L J
9:30 AM  Crosby D J & Wilkinson C J
9:30 AM  Hughes M J & Garner C J & Godley M D
9:30 AM  Mallise R J & Mallise L D C R T J & Bright J
9:30 AM  Mcgowan T & Fittler H J
9:30 AM  Nealon T J & Taylor S A
10:00 AM  Cole T & Antaw J T
10:00 AM  Cole T & Antaw J T
10:00 AM  Dilger J & Blackwell C
10:00 AM  Hogan K L & Eyles R C
10:00 AM  Lyons D P & Gianoli E T
10:00 AM  Smith R C & Murphy K A


26 February 2020

ARMIDALE CIRCUIT
Before Judge Terry
9:30 AM  Bartholomew S D & Dunning M L
9:30 AM  Brooks T A & S S
9:30 AM  Clynch J M & Harding A C
9:30 AM  Moorehead W D & A R A
9:30 AM  Smith H L & Webb W J
9:30 AM  Urquhart M G & Kelly R L
10:00 AM  Cole T & Antaw J T
10:00 AM  Dilger J & Blackwell C
10:00 AM  Hedley D R & K A
10:00 AM  Hogan K L & Eyles R C
10:00 AM  Lyons D P & Gianoli E T
10:00 AM  Smith R C & Murphy K A


27 February 2020

ARMIDALE CIRCUIT
Before Judge Terry
9:30 AM  Archer T & T L
9:30 AM  Firth G M & C B
9:30 AM  Moir T A & Budda-Deen J
9:30 AM  Muller D P & Weate S E
10:00 AM  Brooks F A & C
10:00 AM  Hedley D R & K A
10:00 AM  Pottathurparambil L & Varghese N
10:00 AM  Simpson J D & Mcleod A L

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 2 Beryl Street, (Cnr Pacific Hwy), Coffs Harbour

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February
  • 25 May
  • 20 July
  • 21 September
  • 28 September
  • 30 November
17 February 2020

COFFS HARBOUR COURT ROOM
Before Judge L Turner
9:30 AM  Bailey C H O & Cardow N
9:30 AM  Bates-Ryan M L & Mitchell D L
9:30 AM  Beaumont D M & S N
9:30 AM  Brink A H & Kermode A
9:30 AM  Brown E R & Eaton J A
9:30 AM  Bullock M P & A A
9:30 AM  De Beer J J & R C P
9:30 AM  Gardiner M & Gleeson M G
9:30 AM  Howle N A & S L
9:30 AM  Ingle M L & Kerton R
9:30 AM  Kendrick J C M & Mcdonnell S M
9:30 AM  Llige F M & Adamati B K
9:30 AM  McCann G T & C L
9:30 AM  Morton K J & Kestles R P
9:30 AM  Ryan S P & A E
9:30 AM  Schulz C L & Downton B J
9:30 AM  St Leon H J & M
9:30 AM  Strickland R D & Baker-West S S
9:30 AM  Styles V G & M J
9:30 AM  Sutton H A & M
9:30 AM  Twarowski V A P & A
9:30 AM  Walder A B & O'Dell J A
9:30 AM  Williams D A & Adams J E
2:00 PM  Arciniegas Diaz N & Bartlett T J
2:00 PM  Guttner Y & Perumpanani A J
2:00 PM  Hunt L S & D E
2:00 PM  Kahler L A & Evans A R
2:00 PM  Kerger H B & Prato R F
2:00 PM  Van De Velde Hebbard L J & Hebbard R D
2:00 PM  Wheeler J & D J


18 February 2020

COFFS HARBOUR COURT ROOM
Before Judge L Turner
9:30 AM  Bowen M J & Harding A C
9:30 AM  Calton J J & Ferguson G
9:30 AM  Cochrane A L & Lawton R
9:30 AM  Ducret M J & Martin S L
9:30 AM  Elks K C & Mcmahon K L
9:30 AM  Gibbs A M & Duroux J G J
9:30 AM  Hall M S & Maher R A
9:30 AM  Jones R A & Thornton K L
9:30 AM  Kelly T J & Mander K
9:30 AM  Leonard J J & Child Support Agency & Sheilds F
9:30 AM  Lynch B K & O'Brien M P
9:30 AM  Mcintyre R A & Robb B R
9:30 AM  Miers S L M & Mcdonald P W
9:30 AM  Morrison T R & J D
9:30 AM  Nagle G R & Page J J
9:30 AM  North D J & H M
9:30 AM  Polsen N J G & Wright J L
9:30 AM  Rily N D & Crisp C
9:30 AM  Sercombe A M & A
9:30 AM  Thompson R A & Ferreira D J
9:30 AM  Vorbach P L J & Pittaway E J
9:30 AM  Walters R M & Gull A J
9:30 AM  Wright K A & Tees C S


19 February 2020

COFFS HARBOUR COURT ROOM
Before Judge L Turner
9:30 AM  Alaban B G & Logar E H L
9:30 AM  Bell-Gulaj C L & Gulaj J E
9:30 AM  Clifford E A &
9:30 AM  Der Kinderen M R & Elley D M
9:30 AM  Ely W & Brough M J
9:30 AM  Friend N L & M I
9:30 AM  Godwin S J & Broomhall D
9:30 AM  Hess H P & Rueeger S S
9:30 AM  Loughlin R T & Deem A C
9:30 AM  Morrison W A & Dudley T
9:30 AM  Pilton W C & Stephens R
9:30 AM  Pitkin A K & W M
9:30 AM  Poynter Brown K & Wheeler D & Marshall J
9:30 AM  Rayward N C & Bartlett-Eveleigh S
9:30 AM  Shannon C N & V V
9:30 AM  Sodeau F J & T W
9:30 AM  Stevens L & Markham D & Woods C J
9:30 AM  Voglsinger T M & D L
9:30 AM  White I & Constantine C J
9:30 AM  Woods D M & Mcgilvray D C
2:15 PM  Sutton K & A


20 February 2020

COFFS HARBOUR COURT ROOM
Before Judge L Turner
9:30 AM  Barrera J R & Paul-Smith J
9:30 AM  Dollin J S & Phiusuwan S ( B
9:30 AM  Strathern C K & Walls S J
9:30 AM  Temple-Smith, W & S T
10:00 AM  Trisley A L & Lindsay W M


21 February 2020

COFFS HARBOUR COURT ROOM
Before Judge L Turner
9:30 AM  Bard R P & Bridges M
9:30 AM  Coulter L M & E K
9:30 AM  Lee D & Woolston A M
9:30 AM  Lynch R D & Hanson S J
9:30 AM  Shreiweis M A & Holley S L
10:00 AM  Poverello D & A


25 February 2020

No room listed
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Bell M B & Bell S J
9:30 AM  Elzer L & P M
9:30 AM  Mc Cauley B J & J
9:30 AM  Scott J M & Armstrong S J
9:30 AM  Sisson J L & Murphy B S

COFFS HARBOUR COURTROOM DIVORCES VIA PHONE FROM BRISBANE
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Bam K P & B C
10:00 AM  Calverley S M & S A
10:00 AM  Coleman B M & Le-Brocq T J
10:00 AM  Devapriya P & T J
10:00 AM  Elvy T A & T L
10:00 AM  Gale R E J & Collins J H
10:00 AM  Jones G I & A J
10:00 AM  Lamont G W & L C
10:00 AM  Liu X & Nixon K R
10:00 AM  Maclennan K & K
10:00 AM  Pitkin A K & W M
10:00 AM  Poverello D J & A L
10:00 AM  Singh G K & R
10:00 AM  Wray K E & M E
11:00 AM  Blake N M & R J
11:00 AM  Ilon S C & A P
11:00 AM  Korn N J & K J
11:00 AM  Little W A & Zietsch K A
11:00 AM  Partridge K L & A J

Street Address: Commonwealth Centre, Level 2, Cnr Macquarie and Wingewarra Streets, Dubbo

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 27 July 2020
  • 14 September 2020
  • 12 October 2020
  • 2 November 2020
  • 7 December 2020
17 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Adams B L & Michon B A
9:30 AM  Burt A J & P N
9:30 AM  Faul G S & Pearson E R
9:30 AM  Hawke M L & C T
9:30 AM  Henry D E & Swan K
9:30 AM  Lay C & E C
9:30 AM  Levanic S M & B J
9:30 AM  Markgraaff S M & M C F
9:30 AM  Mbodza A & Kaseke T L
9:30 AM  Meharg K M M & Cotter M K W
9:30 AM  Wan Lum D T & Oborn J L
11:30 AM  Biles J L & Kennedy K M
11:30 AM  Fairleigh C P & Tregent T J
11:30 AM  Hines S M & Walters B C
11:30 AM  Hollis G D & Debby Ann H
11:30 AM  McBean T & Howison T
11:30 AM  Parker-Smith Z & Hubbard G & Crump D
11:30 AM  Tisdell J R & Palmer G A
11:30 AM  Tosh R W & Anderson H L
11:30 AM  Townsend J B & Pout R L
2:15 PM  Jones P T & Whitby G P
2:15 PM  Malcolm A B & Bourke Z J I
2:15 PM  Webb P R & Vella J M


18 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Annesley D C & Klaare D A
9:30 AM  Brown J & Sullivan J
9:30 AM  Clarke B & E A & Jarvis E J
9:30 AM  Dalton L J & K
9:30 AM  Grossmith L P & S M
9:30 AM  Jones K C & Bonfili K
9:30 AM  Matthews T N & M A
9:30 AM  Minett Z K & Bailey C
9:30 AM  Pack D R & Dorrington S
9:30 AM  Spencer B A & Eves A
9:30 AM  Sutherland A J & Mckechnie D J
9:30 AM  Williams O C & McClymont J R
11:30 AM  Brown W J & Warhurst B L
11:30 AM  Chapman S L & McWhirter E
11:30 AM  Furner T J & West J M
11:30 AM  Martin D L & Frewin G A
11:30 AM  Minett J & Manning J L
11:30 AM  Schuberth D S & Dasey T L
11:30 AM  Smith S N & J W
11:30 AM  Williams S G & Pasishnichenko N
11:30 AM  Wykes C A & T J
2:15 PM  Moran J A & M L
2:15 PM  Rawson J Y & Steele-Smith K
2:15 PM  Windberg K L & J


19 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Bredhauer J R & Litt T A
9:30 AM  Clarke K & Dowell E
9:30 AM  Edmunds T R & Morris S
9:30 AM  Guise N M & Stevenson T
9:30 AM  Hewett V J & B J
9:30 AM  Hissey D & A
9:30 AM  Marshall A E & Hand C J
9:30 AM  Murray D S G & N A
9:30 AM  Oxley K A & Dunn D C
9:30 AM  Perceval J &
9:30 AM  Rixon K L & Clark J J
11:30 AM  Anderson P C & Colley-Anderson D L
11:30 AM  Cassidy P M & Wicks C E
11:30 AM  Elliott C E & Kunko C J
11:30 AM  Lee G A & Lee K J
11:30 AM  Patterson K & Delaney S C
11:30 AM  Ramsay I J & Davey C A
11:30 AM  Russell N J & C J M
11:30 AM  Skinner J L & A R
11:30 AM  Smith C A & E K
2:15 PM  Pollard N E & Cutmore J & Pollard T M
2:15 PM  Witheridge J J & Peebles H J


20 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Alcorn R A & Alcorn C S
9:30 AM  Boney K L & Scales A L
9:30 AM  Evans P M & Knight R N
9:30 AM  Martin D J & S E A
9:30 AM  Merritt B J & Manning C D & Merritt T J
9:30 AM  Mitchell L J & Brown E P
9:30 AM  Molloy R J & Kerr S J
9:30 AM  Pascoe D J & N A
9:30 AM  Pitaktomorn P & Schilken H W
9:30 AM  Shipton M L & W W
9:30 AM  Stevenson C M & C S
9:30 AM  Symons S A & J L
9:30 AM  Woods N D & Williams B A
11:30 AM  Blake C A & A M
11:30 AM  Campbell A R D & Campbell C H
11:30 AM  Capes H & Chown C
11:30 AM  Job F I & M J
11:30 AM  Mcnaught T J & Lang T R
11:30 AM  Murray K & Forbes T A & Seaton A K J
11:30 AM  Naden D G & Priddis J M
11:30 AM  Wentworth Brown S L & Stephenson E S
11:30 AM  Young L A & Williams B B
2:15 PM  Arnott R L & A M
2:15 PM  Bailey S A & Cox K
2:15 PM  Burke B J & Allen K C
2:15 PM  Cook C L & Charnock C J
2:15 PM  Crittenden D & Cupitt R A
2:15 PM  Dart J F & Fisher R L
2:15 PM  Dundas L S & Freeman A
2:15 PM  Lee F K & Charty C A & Hooper C
2:15 PM  Peckham J & Newton B A
2:15 PM  Shuttle M & Lyneham P
2:15 PM  Stockley L J & A B


21 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Dunkley
9:30 AM  Bowden C L & Williams J G
9:30 AM  Burns N V & Ros B D
9:30 AM  Harper W B & Lawrence Y Q
9:30 AM  Jackson S M & L
9:30 AM  Lord J & Moncaster R
9:30 AM  Platt S J & Sellars E E M
9:30 AM  Prior J W & Madden K M
9:30 AM  Raptis N F & G
9:30 AM  Searle J L & Collison S B K
9:30 AM  Taylor S J & Robinson C M A
9:30 AM  Tiffen S J A & Boland H M
9:30 AM  Whaley J R & Jones A L
11:00 AM  Ashworth R L & Humphries J P
11:00 AM  Boss A L & Constable H M
11:00 AM  Dickerson T L & Wilson K M
11:00 AM  Jarvis C R & Grover K A
11:00 AM  O'Brien C A & Smith C R
11:00 AM  Riley S & Hammond D J
12:30 PM  Cottrell S A & Romans J
12:30 PM  Robinson D B & Nicholls M K


24 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Myers
10:00 AM  Hall T & S
10:00 AM  Henry M A & D J


25 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Myers
9:30 AM  Griffiths A T & Radford K
10:00 AM  Hall T & S
10:00 AM  Henry M A & D J
2:00 PM  Luckman J & D B


26 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Myers
9:30 AM  Baggett C J & Oliver K M
10:00 AM  Hall T & S
10:00 AM  Pierpoint M E & G W
10:00 AM  Wighton J R & Gunn T S


27 February 2020

DUBBO FAMILY LAW COURTS
Before Judge Myers
10:00 AM  Pierpoint M E & G W
10:00 AM  Wighton J R & Gunn T S
10:00 AM  Onah E M O & J T

Street Address: Lismore Rural Registry, Westlawn Building, Level 2, 29-31 Molesworth Street, Lismore

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 2 March 2020
  • 30 March 2020
  • 27 April 2020
  • 18 May 2020
  • 15 June 2020
  • 6 July 20202
  • 7 July 2020
  • 7 September 2020
  • 26 October 2020
  • 23 November 2020
  • 14 December 2020


24 February 2020

LISMORE COURT ROOM
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Daley S & Browning K R
9:30 AM  O'Rourke M W & Mcguiness S A

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  Noyce M N & O'Neill K B


25 February 2020

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
2:00 PM  O'Rourke M W & Mcguiness S A


26 February 2020

LISMORE REGISTRAR CONFERENCE ROOM
Before Registrar G Clarke
9:00 AM  Mcgready M S & Chiu Suk Kwan H
11:00 AM  Rivers J J & Simpson-Rivers M
2:00 PM  Tirris M & Visman C


27 February 2020

No room listed
Before Registrar G Clarke
9:30 AM  Biggs A J & Harlow R M
9:30 AM  Connor A J & S
9:30 AM  Holt L P & Boisliveau S P S
9:30 AM  Mckenzie F A & Decelle R J
9:30 AM  Mckenzie S M & M B
9:30 AM  Wright C M & O'Halloran S D

LISMORE COURT ROOM
Before Registrar G Clarke
10:00 AM  Bell K & J R
10:00 AM  Brown K L & Macaulay D J
10:00 AM  Coakley J & J L
10:00 AM  Cook C C & Jones A F
10:00 AM  Davison B & S W
10:00 AM  Gillespie M J & T L
10:00 AM  Hartley J R & P S
10:00 AM  Leibo P & M
10:00 AM  Mazzocchi M D M & Patiole N
10:00 AM  McDonald R & J A
10:00 AM  Murphy R P & B D
10:00 AM  Rogers B & Bernardazzi C
10:00 AM  Wagner P L & J
11:00 AM  Clark R A & P
11:00 AM  Michelle K & Karako S
11:00 AM  Wickham V & Miller T L
12:00 PM   Brown J & Rohleder L J
12:00 PM   Fox M E & Rogers I J
12:00 PM  Davie S P & B P W
12:00 PM  Sinclair L D & R W

Street Address: Cnr Byng Street & Lords Place, Orange

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Port Macquarie Local Court, 22-26 Murray Street, Port Macquarie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Tamworth Local Court, cnr Marius and Fitzroy Streets, Tamworth

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week Commencing:

  • 24 February 2020 (Armidale)
  • 18 May 2020 (Tamworth)
  • 20 July 2020 (Armidale)
  • 21 September 2020 (Gunnedah TBC)
  • 23 November 2020 (Tamworth TBC)
There are no current matters listed

Street Address: 49 Fitzmaurice Street, Wagga Wagga

Phone: 1300 352 000

All matters to be heard in Wagga Wagga need to be filed through the Canberra Registry.

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 11 May 2020
  • 6 July 2020
  • 21 September 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Wauchope Local Court, 41 Hastings Street, Wauchope

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 28 – 31 January 2020 (rescheduled from November 2019 circuit)
  • 9 March 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 12 October 2020
  • 9 November 2020
There are no current matters listed
11 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bates D E & Cooper D M
9:30 AM  Crawley B D & Fox K
9:30 AM  Dietrich D M & S
9:30 AM  Drennan L M & Gehrig P
9:30 AM  Fittler S R & K T
9:30 AM  Koperberg J T & O'Brien C J
9:30 AM  Mccoullough M J & Halls B C
9:30 AM  Smith J L & R J
9:30 AM  Tarrant M J & Mudford E J
9:30 AM  Tissizis A L & Brandon S B
9:30 AM  Trevanion T L & Backhouse J
9:30 AM  Wilde B J W & L M
10:00 AM  Fardy H & Connor D S
2:15 PM  Jones P A & Bulley S G B
2:15 PM  Partridge J A & J
2:15 PM  Tasker J R & Worthington K N


12 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Bullen P M & G M
9:30 AM  Butlin U & N A
9:30 AM  Campbell V K &
9:30 AM  Edwards J & J T
9:30 AM  Kelly M & Slater T & K
9:30 AM  Mamo A J & Reid S G
9:30 AM  O'Brien D G & R
9:30 AM  Simpson A J & Burnham T
9:30 AM  Spalding M J & S M
9:30 AM  Williamson A & Fahey T R
10:00 AM  Barr P L & D F


13 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Austin H R & Kinney M H
9:30 AM  Munro G Z & Fotheringham S
9:30 AM  Robins S & Lorenz W
9:30 AM  Scott J & P L
9:30 AM  Taggar C K & R S
9:30 AM  Weaver S A & Vu T H H
9:30 AM  Williams J M & Ryan B P
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
2:15 PM  Scott G C & Davis R


14 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Brown S J & Mickle J
9:30 AM  Burke B & B K
9:30 AM  Clarke T P M E & Van Hoof M
9:30 AM  Earle K A & Flinter D E
9:30 AM  Glass S L & A J & Glass B L & Hoskins J
9:30 AM  Jones K R & Byrne C E
9:30 AM  Knowles T L & M J
10:00 AM  Austin R E & G V
10:00 AM  Barr P L & D F
10:00 AM  Ford B A & Caldwell T L
10:00 AM  Langhorne J & Mabey J F
2:15 PM  Bridge K M & Nowlan D & Amat J E


15 November 2019

WAUCHOPE CIRCUIT
Before Judge Betts
9:30 AM  Beattie K E & F
9:30 AM  Bradley C L & Storey H
9:30 AM  Cullis S & Gajardo R
9:30 AM  Ewan P B & F K
9:30 AM  Goor E S & Cassegrain J B
9:30 AM  Gowing J B & L R
9:30 AM  Gray I & Hunkin M
9:30 AM  Ritchie M J & Witchard Z
9:30 AM  Witchard J P & R A & Crump M L & Witchard J
10:30 AM  Bull R & R

Street Address: Supreme Court Building, State Square, Darwin

Phone: 1300 352 000

Street Address: Level 2, Supreme Court Building, State Square, Darwin

LISTING ENQUIRIES - Contact the Listing Section on 08 8941 2333 or use Federal Law Search at www.comcourts.gov.au/public/esearch.

For urgent after hours applications contact: (08) 8941 2333

17 February 2020

DARWIN COURT 8
Before Judge Young
9:30 AM  Marold B & Thomsen S
9:30 AM  Tait R S & Ella K J
11:30 AM  Topalov R & King I
2:15 PM  Marchant S & Coyne-Kuncon S N
There are no current matters listed

Street Address: Westpoint Building, Cnr Railway Terrace and Stott Terrace, Alice Springs

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 30 March 2020
  • 27 July 2020 (commencing on Tuesday, 28 July 2020)
  • 9 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Cnr North Quay and Tank Streets, Brisbane

Phone: 1300 352 000

Phone: (07) 3248 1100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0407 469 171

17 February 2020

BRISBANE COURT 1, LEVEL 1
Before Judge Jarrett
9:30 AM  Higgison J & K A
9:30 AM  Hill S R & Millar N
9:30 AM  Kent K S & Oakley C T
9:30 AM  Millin H A & Bennett J P
9:30 AM  Schultz M E & J M
9:30 AM  Templeton A & W A R
9:30 AM  Tognolini J A & Sherlock J A
10:00 AM  Garland R A & K M

BRISBANE COURT 2, LEVEL 1
Before Judge Lapthorn
9:30 AM  Freyling J L & J S
10:00 AM  Kissin M R & H

BRISBANE COURT 12, LEVEL 2
Before Judge Coates
9:30 AM  Butler M J & Jackson A J
9:30 AM  Nixon B P J & Seiler S N A

BRISBANE COURT 6, LEVEL 1
Before Judge Howard
9:30 AM  Berthaux F J A & M T
9:30 AM  Borg M & S T
9:30 AM  Everest P W & N L
9:30 AM  Goymour J R & Tamala R J
9:30 AM  Grose R C & Adams J D
9:30 AM  Hoye G & Pascoe D
9:30 AM  Kelly R L & Gorman M D
9:30 AM  Morgan D J & Kayess L G
9:30 AM  Moroney L J & C E
9:30 AM  Pashen K M & B A
9:30 AM  Pennell R C & Hicks K E
9:30 AM  Vercoe L A & P
9:30 AM  Watson E R & Davey L M

BRISBANE COURT 4, LEVEL 1
Before Judge Purdon-Sully
9:30 AM  Boettcher M B & Moodliar A
9:30 AM  Brooks N K & Brazier K M & Parker B C
9:30 AM  Browning D M & M J
9:30 AM  Byrne N A & Swanson J R
9:30 AM  Carroll L M & Goulding S W
9:30 AM  Cordeiro C L & J F
9:30 AM  Crump D I & L M
9:30 AM  Eleda P G & I
9:30 AM  Facey G J & J M
9:30 AM  Garrison J S & D Y
9:30 AM  Hynes T & J
9:30 AM  Jeffery E E & Hatton-Campbell A R & Bailey C R
9:30 AM  Kerslake J K & Seed N
9:30 AM  Nair A & Vijendra K
9:30 AM  O'Connor M J & L A
9:30 AM  Polistina A J & Thomas J
9:30 AM  Sainsbury G J & K L
9:30 AM  Sexton S M & Luchich K L
9:30 AM  Thompson S G & Wilkie F K
9:30 AM  Ward T J & Hodgetts C E
9:30 AM  Watton A L & Pisani D J
9:30 AM  Weston S A & J W J
9:30 AM  Wilson M J & Boulton H L

BRISBANE COURT 11, LEVEL 2
Before Judge Middleton
9:30 AM  Blackwood J M H & Kollis G L
9:30 AM  Burr M S & N A
9:30 AM  Cadogan D M & Vitiello L D
9:30 AM  Carroll M E & Reid J J
9:30 AM  Cox D & Murray J
9:30 AM  Edwards C J G & Harnett J
9:30 AM  Haider N K & M U
9:30 AM  Hennessy K D & M I
9:30 AM  Joseph K S J & S
9:30 AM  Lapak M L O & Denney S
9:30 AM  Lee A S & Marsden L J
9:30 AM  Litchfield L E & Bayne C R
9:30 AM  Little A W & Creagh F E
9:30 AM  Maxwell S G & Orr R L
9:30 AM  Mcgrath J E & M R
9:30 AM  Mersi M W & Gebrezgi W T
9:30 AM  Miller K I & M G B R
9:30 AM  Miranda K & C
9:30 AM  Moffett C M & K W
9:30 AM  Ryan A J & Phebey N J
9:30 AM  Tew D J & Cormac D L
9:30 AM  Walker J K & E C
9:30 AM  Young M L & Strohfeld R J

BRISBANE COURT 10, LEVEL 2
Before Judge Tonkin
9:30 AM  Bottrill J G & Bottrill C V & Ashcroft J
9:30 AM  Bryant C & Love D P O
9:30 AM  Challis K A & Stevens D J
9:30 AM  Dennis G M & Kadadi A
9:30 AM  Evans J T & Mooney A J
9:30 AM  Gordon C J & Fallbrown C T W
9:30 AM  Jurd J L & Bradley J E
9:30 AM  Kernot J M & Chumber R
9:30 AM  Manners S P & R L
9:30 AM  Maxwell S M & O'Farrell S A
9:30 AM  Mcvey C P & Cuzens N S
9:30 AM  Moltoni T D & L B
9:30 AM  Murphy A M & Ingleton J
9:30 AM  Nanai T & Taimalie Tema P & Uatisone F
9:30 AM  Palkvig M & Rose L D
9:30 AM  Powell A N & Nguyen V T H
9:30 AM  Soames P & Castledine J
9:30 AM  Sullivan K & Smith R B
9:30 AM  Voss C A & Mclean B
9:30 AM  Zar T P & De Lloyd C S

BRISBANE COURT 3, LEVEL 1
Before Registrar Turnbull
9:30 AM  Anderson P M & C K
9:30 AM  Barram-Flynn T & Barram F J H
9:30 AM  Bekessy R E & Clarkson C J
9:30 AM  Brown S & Bibby P S
9:30 AM  By Her Litigation Guarding Douglas William Featherstone C J W & Woodcock D W
9:30 AM  Canavan J L & S M
9:30 AM  Carmichael J W & J D
9:30 AM  Chaiprasert T & Huang S D Y & Chang N M
9:30 AM  Coates B J & T
9:30 AM  Conquest P K & T N
9:30 AM  Copping A A & Klein M
9:30 AM  Courtman J M & M G
9:30 AM  Davis C G & Blanthorn I F
9:30 AM  Graf G & W
9:30 AM  Kay J L & Gaggiano M
9:30 AM  Kelly J L & Franze T L
9:30 AM  Kumari B & Poudel A
9:30 AM  Lutter R L & Pearce J & Sv Partners Insolvency (Qld) Pty Ltd
9:30 AM  Mackerras V J & Tsai H H
9:30 AM  Mcfarlane J G & Clark S B
9:30 AM  Mcgill G P & Davies J C
9:30 AM  Murray K A & Kapa L J
9:30 AM  Popovski G & C
9:30 AM  Satina A V & Hall A W
9:30 AM  Stojanovic Z & M
9:30 AM  Strauss M S & K D
9:30 AM  Thurley N M & B C
9:30 AM  Walters A R & Stibbard H S
9:30 AM  Watters A M & Dinnen G L
9:30 AM  Wells W J & Rennick R J

REGISTRAR CONFERENCE ROOM, LEVEL 3
Before Registrar Stoneham
2:00 PM  Sheldon K L & J M
17 February 2020

Before Judge Jarrett
COURT NO. 1, LEVEL 1
9:30 AM  BRG862/2019 ANNE MEAGHER AND DAVID MICHAEL STIMPSON AS TRUSTEES OF THE BANKRUPT ESTATE OF IAN ROBERT MACK (A BANKRUPT) v IAN ROBERT MACK
9:30 AM  BRG1089/2018 DAVID ROHAN CROWDEN v COMMISSIONER FOR PUBLIC EMPLOYMENT

Before Judge Purdon-Sully
COURT NO. 4, LEVEL 1
Not before 2:15 PM  BRG972/2019 EME19 v CHILD SUPPORT REGISTRAR & ANOR

Before Judge Vasta
COURT NO. 6, LEVEL 6
10:00 AM  BRG279/2019 GREGORY JESS v COOLOOLA MILK PTY LTD & ANOR

Before Judge Egan
COURT NO. 5, LEVEL 1
9:45 AM  BRG779/2019 YEE TING CHAN & ANOR v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR
9:45 AM  BRG754/2019 ALEXANDER WILLIAM THOMPSON v LA QUINTA PTY LTD (IN LIQUIDATION) AS TRUSTEE FOR THE TWO SISTERS FAMILY TRUST & ANOR

Street Address: Commonwealth Government Centre, 104 Grafton Street, Cairns

Phone: 1300 352 000

17 February 2020

CAIRNS COURT ROOM 1
Before Judge Willis AM
9:30 AM  Leptig S J & S L
10:00 AM  Davies S & N A

Street Address: Virgil Power Building, Ground Level, 46 East Street (cnr Fitzroy Street), Rockhampton

Phone: 1300 352 000

* Please note the location change from February 2019 to Old Supreme Court Building, 42 East Street, Rockhampton.



24 February 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:15 AM  Bird C & Steinberger C
9:15 AM  Campbell M R & B E C
9:15 AM  Grierson L J & R D

ROCKHAMPTON COURTROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:00 AM  Hallam M & G J


25 February 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
10:00 AM  Hay W D & T


26 February 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM  Andrews N & Heppell R D
9:30 AM  Barnes C A M & J
9:30 AM  Cullen C J & Vaggs H
9:30 AM  Cuthel M J & Sanders S C
9:30 AM  Deguara J M & A E
9:30 AM  Fahey M & J R
9:30 AM  Gersbach B J & Turrell L F D
9:30 AM  Goody S E & Bowman D J
9:30 AM  Pedron A W & J D
9:30 AM  Zunker M E & G R
10:30 AM  Bacchetti A R & Wylie C L
10:30 AM  Bell S J & Pannett C T L
10:30 AM  Hogarth D A & Powell J S
10:30 AM  Lavaring P G & Griffiths M
10:30 AM  Ryan C L & Shervey A J
10:30 AM  Treacy S A E & George S L
10:30 AM  Williams T J & Mills A J
11:30 AM  Gubbay S & R S J
11:30 AM  Gunton J S & Bennett K J
11:30 AM  Hana L R & B L & Pittman J M & Hana B L
11:30 AM  Hunting S & Edwards J G
11:30 AM  Lawrence A R & Peele B
11:30 AM  Partridge C D & Partridge J A
11:30 AM  Reng J A & Pach A D
11:30 AM  Schulz E C & M A
11:30 AM  Van Bergen P R & C A
11:30 AM  Wust C B & Galinovic C


27 February 2020

ROCKHAMPTON COURT ROOM EAST STREET
Before Judge Demack
9:30 AM   Lister M S & Herbert R N & Herbert C F R & May C R
9:30 AM  Garner T M & Purcell J W & W A J
9:30 AM  Mackay M H & S L
9:30 AM  Morris S L & Ellis C E
9:30 AM  Pipe C M & Huntly B J
9:30 AM  Reabel J A J M & Parsons M
9:30 AM  Read B & Schultz E J
9:30 AM  Smith S A & G K
10:30 AM  Bray-Cummings V & Wells W C
10:30 AM  Brown A C L & K R
10:30 AM  Crotty B T & Walters Z L
10:30 AM  Freeman G R & Buchanan K J
10:30 AM  Gooch C E & Roser M J
10:30 AM  Morrissey P M & H
10:30 AM  Muller J A & Bimrose J R
10:30 AM  Perry B F & Arnold D A
10:30 AM  Sim C A & P R
10:30 AM  Vale M & Carter S
11:30 AM  Evans C J & Davis C M
11:30 AM  Everitt B A & Turner P A
11:30 AM  Ganter J F & S
11:30 AM  Haley M L & Elliott J J L
11:30 AM  Latham P J & Forbes C S
11:30 AM  Matthews R M & M J
11:30 AM  Naumann B R & L M
11:30 AM  Nguyen H & Bonner P F
11:30 AM  Ruttley B C & K & Joseph K A & D

Street Address: 2nd Floor, 143 Walker Street, Townsville

Phone: 1300 352 000

There are no current matters listed

Street Address: 44 Quay Street, Bundaberg

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 18 May 2020
  • 13 July 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Hervey Bay Court House, Cnr Queens Road & Freshwater Street, Hervey Bay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 23 March 2020
  • 24 August 2020
  • 23 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: 43 Ellenborough Street, Ipswich

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 March 2020
  • 17 April 2020
  • 15 May 2020
  • 17 July 2020
  • 18 September 2020
  • 16 October 2010
  • 13 November 2020
  • 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mackay Magistrates Court, 12 Brisbane Street, Mackay

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing: 

  • 3 February 2020
  • 17 February 2020
  • 23 March 2020
  • 20 April 2020
  • 8 June 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 12 October 2020
  • 16 November 2020
  • 14 December 2020
17 February 2020

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
10:00 AM  Wilson B R & M J


18 February 2020

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
10:00 AM  Wilson B R & M J


19 February 2020

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
10:00 AM  Giorgio M A & Drew K A
10:00 AM  Wilson B R & M J


20 February 2020

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
10:00 AM  Giorgio M A & Drew K A


21 February 2020

MACKAY COURTROOM
Before Judge Demack
10:00 AM  Giorgio M A & Drew K A


25 February 2020

C/- MACKAY MAGISTRATES COURT
Before Registrar Webb
2:00 PM  Morrissey P M & H


26 February 2020

C/- MACKAY MAGISTRATES COURT
Before Registrar Webb
9:00 AM  Gill A L & K L
2:00 PM  Zettl S J & Zettl P R


27 February 2020

C/- MACKAY MAGISTRATES COURT
Before Registrar Webb
9:00 AM  Eden S R & Staunton K S

Street Address: Cornmeal Parade, Maroochydore

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 20 January 2020 (rescheduled December 2019 circuit)
  • Week of 3 February 2020
  • 10 and 11 February 2020
  • 20 March 2020
  • 23 March 2020
  • 15 May 2020
  • 18 May 2020
  • 19 June 2020
  • 22 June 2020
  • Week of 6 July 2020
  • 27 July 2020
  • 10 August 2020
  • 11 August 2020
  • 14 September 2020
  • 18 September 2020
  • 2 November 2020
  • Week of 30 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Corner of Davenport and Hinze Streets, Southport

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 31 January 2020
  • 28 February 2020
  • 3 April 2020
  • 29 May 2020
  • 10 July 2020
  • 14 August 2020
  • 2 October 2020
  • 6 November 2020
  • 4 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: 159 Hume St, Toowoomba

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

  • 6 and 7 February 2020
  • 2 and 3 April 2020
  • 14 and 15 May 2020
  • 16 and 17 July 2020
  • 13 and 14 August 2020
  • 24 and 25 September 2020
  • 5 and 6 November 2020
  • 10 and 11 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 3 Angas Street, Adelaide

Phone: 1300 352 000

Phone: 08 8219 1000

For urgent after hours applications contact 08 8219 1000

17 February 2020

COURT ROOM 5, LEVEL 1
Before Judge C Kelly
9:30 AM  Walsh J C & Lattin K M & Walsh T C
9:30 AM  White L & Buick A J
10:00 AM  Marrone R A & Fiorillo T
11:00 AM  Bullard E J & Jakel W C
2:15 PM  Pisters J M & S K
3:15 PM  Buckskin T & Sansbury J & Kelly D

COURT ROOM 4, LEVEL 1
Before Judge Cole
9:15 AM  Chum R & Chadwick S J
9:15 AM  Dagas J & T
9:15 AM  Hallett K M & Sharrock T F
9:15 AM  Hofstee M & Murphy A R & Hofstee S
9:15 AM  Leckie S L & Carr C
9:15 AM  Smith S J & Doolan T J
9:15 AM  Zwarts K R & Puxley M J
10:00 AM  Baker R K & Longbottom M K
10:00 AM  Bastalec A & Dew N
10:00 AM  Burk J A & Miller L D
10:00 AM  Cooling A K &
10:00 AM  Ellis E K & J R
10:00 AM  Fiorotto C M & F R
10:00 AM  Ghimire Kandel K & Kandel D
10:00 AM  Harland C P & Lamont M J
10:00 AM  Mcgarrity J E W G & Ryan K J
10:00 AM  Mckinnon S & Piscioneri A
10:00 AM  Mcmahon K E & Wood L
10:00 AM  Smith O L & Archer E K
10:00 AM  Walker-Cutts B S & Edwards M
10:00 AM  Walker-Cutts B S & Edwards M K
3:00 PM  Denton R A & P G

COURT ROOM 3, LEVEL 1
Before Judge Heffernan
10:30 AM  Drechsler R K & J A & Drechsler Z S & Mccallum D
10:30 AM  Patten S J & Neill A K
12:00 PM  Gabrielsen K A & R E
4:15 PM  Herbener J J & P A

COURT ROOM 1, LEVEL 1
Before Judge Kari
9:30 AM  Gepp C & Weetra C
9:30 AM  Justice H R H & Buckley A J
9:30 AM  Martens A D & Furga A L
9:30 AM  Murphy S & Newell R
9:30 AM  Yemba J P & Nitanga M
10:00 AM  Budgen E A & Plummer G T
10:00 AM  Crossley T & A L & Van Kammen A & Mitchell J P
10:00 AM  Hamann J D & Townley A
10:00 AM  Moritz K L & S D
10:00 AM  Richardson J & Forward A C
10:00 AM  Ruch M P & Burden L S
10:00 AM  Ruff T & Borg S V
10:00 AM  Smith-White S & Hogg K & Taylor I
10:00 AM  Tyas B & Thompson L
10:00 AM  Widdison K M & A

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
9:15 AM  Bost L I & M

COURT ROOM 13, LEVEL 3
Before Registrar Paxton
9:30 AM  Anderson B J & Botting R A
9:30 AM  Brusnahan D L & J M
9:30 AM  Byron M & D
9:30 AM  Campbell F & Newton B
9:30 AM  Cooper T A & Mcbain P B
9:30 AM  Jarvis T A & A
9:30 AM  Johnston C G & R J
9:30 AM  Levesque M J & K
9:30 AM  Massaro D & P
9:30 AM  Samuel B & W B
9:30 AM  Szczotka G J & A

COURT ROOM 12, LEVEL 3
Before Registrar De Corso
10:00 AM  Allen J M & R P
10:00 AM  Backen S N & P C
10:00 AM  Chau U V & Nguyen U T T
10:00 AM  Genikas P A & Moran J
10:00 AM  Green B J & Butler T L
10:00 AM  Hunyadi A J & Martin W L
10:00 AM  Magor K B & Wallace T W I
10:00 AM  Matikulas K D & P L
10:00 AM  Moncrieff G E & Sellen K
10:00 AM  Murton S M & P J
10:00 AM  Pates N R & C
10:00 AM  Spurgin C J & Cooney G J
10:00 AM  Sutton M T & Montgomerie T R
10:00 AM  Thompson W M & Davies V F

COURT ROOM 13, LEVEL 3
Before Registrar Paxton
10:00 AM  Bristow P W & P I
10:00 AM  Jafari K & M
10:00 AM  Manning S C & Poulsen S M
10:00 AM  Mcguire D C & Camp C J M
10:00 AM  Mckinnie J T & S J
10:00 AM  Regos T J & S I
10:00 AM  Tatera R E & K A
10:00 AM  Varnas D L & Zajac E T
10:00 AM  Zeidan M & O
10:30 AM   Xiao D & Li X
10:30 AM  Beaton G F & S A
10:30 AM  Dwiar B J & C L
10:30 AM  Gray M S & S M
10:30 AM  Li W & Liston M A
10:30 AM  Palmer M J & R K
10:30 AM  Prouse N M & R L
10:30 AM  Sultani A & Nabizada K
10:30 AM  Talbot C J & Davidson B S
10:30 AM  Wright T M & Knight M W
11:00 AM   Parker M J & Hammond B J
11:00 AM  Cockshell S C & D W
11:00 AM  Day A B & S V
11:00 AM  Foubert X J & Tomasi P C
11:00 AM  Gardiner S L & K A
11:00 AM  Halliday S E & G M
11:00 AM  Kotenko N M & T Z
11:00 AM  Lambert J M & G J
11:00 AM  Maegraith N J & D P K
11:00 AM  Northcott B E & T A
11:00 AM  Peschel M & Mionnet T
11:00 AM  Pillar J J & Kammermann G L
11:00 AM  Singh A & Kaur G
11:00 AM  Suri C & Dehne R L
11:00 AM  Vandenberg A & L

1:25 ADELAIDE CONFERENCE ROOM
Before Registrar Brown
2:30 PM  Joyce M A & Taylor D J
17 February 2020

Before Judge Heffernan
COURT NO. 3 LEVEL 1
9:30 AM  ADG403/2019 SECURE FUNDING PTY LTD ACN 081 982 872 v JAMES LLOYD KEMPTON
9:30 AM  ADG418/2019 TOYOTA FINANCE AUSTRALIA LTD ACN 002 435 181 v KIRA AMY BLOOMFIELD
9:30 AM  ADG513/2019 PETER IVAN MACKS, AS TRUSTEE OF THE BANKRUPT ESTATE OF UNJU LEE v DONG SIK LEE & ANOR
9:30 AM  ADG512/2019 PETER IVAN MACKS AS T/EE OF BANKRUPT ESTATE OF UNJU LEE v HYE JIN BACK LEE
9:30 AM  ADG249/2019 OFFICIAL TRUSTEE IN BANKRUPTCY AS TRUSTEE OF THE PROPERTY OF THE ESTATE OF FRANK FRAGNITO, A BANKRUPT v KATHLEEN HELEN FRAGNITO

Street Address: Broken Hill Court House at Argent Street, Broken Hill

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 3 February 2020
  • 4 May 2020
  • 2 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mount Gambier Court House, 41 Bay Road, Mount Gambier

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 17 February 2020
  • 18 May 2020
  • 17 August 2020
  • 23 November 2020
17 February 2020

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Brown
10:00 AM  Bowd R J & D J
10:00 AM  Chilcott N A & R M
10:00 AM  Dunn Z P & Warnett T M
10:00 AM  Franck I J & P K
10:00 AM  Laing-Smith J H & S J
10:00 AM  Read J L & Pivott D J
10:00 AM  Siwes T E & Kovacs R J
10:00 AM  Smith S L & M A
10:00 AM  Spencer T B & E G
10:00 AM  Sykes L S W & Smith J T
10:00 AM  Tanner W L & Thompson A M
10:00 AM  Wilby T A & Catford S
2:15 PM  Hayward R D A & Brock R G
2:15 PM  Morello D A & A
2:15 PM  Ruth S & Perryman L


18 February 2020

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Brown
9:30 AM  Bell M J & D R
9:30 AM  Benson K E & T J
9:30 AM  Carson B K & Mcnally T J
9:30 AM  Kenny D J & Schultz T L
9:30 AM  Nunn W C & G B
9:30 AM  Robertson S L & K A
9:30 AM  Stapleton L J & T V
9:30 AM  Thomson L M & C J
9:30 AM  Vause N W & Kennett R K
9:30 AM  Wilson A M & Kemp B R
10:30 AM  Clasohm T L & Cassidy L K
10:30 AM  Cubero C & Hobbs M
10:30 AM  Griffiths D L & Cary A R
10:30 AM  Schubert J E & Maynard M S
10:30 AM  Sharp K L & Lowndes W B
10:30 AM  Taylor S J & Okely K M
10:30 AM  Vorwerk R P Y & Morris C E
10:30 AM  White N R & Dowdell S
10:30 AM  Young T L & D I
2:15 PM  Hrvatin S D & P A
3:45 PM  Nunn W C & G B


19 February 2020

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Brown
9:30 AM  Austin J W & Bastalec N B
9:30 AM  Devereux M P & Wombwell J L
9:30 AM  Loader R J & Szabo R A
9:30 AM  Medina R Y G & Fidge J M
9:30 AM  Pfitzner N M & B K
9:30 AM  Rotumah M A & Barber M R
9:30 AM  Schroder A L & Widdison J
9:30 AM  Sneath K A & J T
9:30 AM  Thornton J D & Sherrin B A
9:30 AM  Wimshurst F W & Haines T
10:00 AM  Meagher P & Abela S
10:00 AM  Taylor T D & Parker E A


20 February 2020

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Brown
9:30 AM  Appleton C P & Zshorn L R
9:30 AM  Davey J R & Whish-Wilson D
9:30 AM  Hellyer S & Wilson S
9:30 AM  Matthias G & F G
9:30 AM  Muirhead S K & Rowe B
9:30 AM  Plonsky S D & Ladner M K
9:30 AM  Rogers K W & B L
9:30 AM  Walters T A & Kemp B R
10:00 AM  Meagher P & Abela S
10:00 AM  Taylor T D & Parker E A


21 February 2020

MOUNT GAMBIER CIRCUIT
Before Judge Brown
9:30 AM  Carter S & Tenney A L
9:30 AM  Frost P E & Spencer T A
9:30 AM  Jaensch J L & R
9:30 AM  Peters J R & Gordon S
9:30 AM  Spehr A L & Brehaut C M
10:00 AM  Meagher P & Abela S
10:00 AM  Taylor T D & Parker E A

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 39-41 Davey Street, Hobart

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 6232 1615

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346 or 0438 283 129

There are no current matters listed
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Level 3, ANZ Building Cnr Brisbane and George Streets, Launceston

Phone: 1300 352 000

There are no current matters listed

Street Address: Law Courts, Alexander Street, Burnie

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 27 January 2020
  • 9 March 2020
  • 20 April 2020
  • 25 May 2020
  • 13 July 2020
  • 24 August 2020
  • 5 October 2020
  • 9 November 2020
  • 14 December 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, 305 William Street, Melbourne

Phone: 1300 352 000

Phone: (03) 8600 3333

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on (03) 8600 3346

Important information for Melbourne Registry

From 12 February 2020, the Melbourne registry of the Family Court of Australia and the Federal Circuit Court of Australia will commence a series of call-overs (known as the Summer Campaign).

The Summer Campaign, which will be conducted nationally, is aimed at reviewing long-term cases and providing an opportunity for litigants to have their matter dealt with earlier than anticipated.

There will be an increase in the number of visitors to the registry which is likely to result in delays through security screening. To assist, the building will open at 8:00am each morning (rather than 8.30am) from 12 – 27 February 2020.

Please allow at least 45 minutes for security screening ahead of your court event to avoid stress and delay before your hearing.

17 February 2020

COURT 2F, LEVEL 2
Before Judge McGuire
9:15 AM  Mckercher A J & Connelley B J
9:30 AM  Greco G L & Nataly C A
9:30 AM  Hooton A & Archibald K
9:30 AM  Sibinovski A & Saltirova N
10:00 AM  Di Lizio C & Luppino S R

COURT 6C, LEVEL 6
Before Judge Baker
9:45 AM  Abdulle M & Mohamed S
9:45 AM  Adams B & S
9:45 AM  Braini M J & Wise M M
9:45 AM  Broj G & Achol D
9:45 AM  Field D J & King M
9:45 AM  Leach S A & Jones P E
9:45 AM  Mesaros D & Booth V A
9:45 AM  Nitsios C & Said S
9:45 AM  Peterson S & Morrissey G R & Grasso S
9:45 AM  Sedhom M R & C D M
9:45 AM  Shah K & Ugurlu R
9:45 AM  Watson D & Puskar P
9:45 AM  Zonouzi A & Rahighi A

COURT 2A, LEVEL 2
Before Judge Harland
9:45 AM  Astudillo T & Allendes F
9:45 AM  Ballekere Y & Yogananda V
9:45 AM  Berryman N T & Dufour D
9:45 AM  Bibovic K & Galea N
9:45 AM  Buxton C & S
9:45 AM  Doyle D A & Hole C
9:45 AM  Genc M & Abdurrahman G
9:45 AM  Lay L & N
9:45 AM  Levenfus L & Janash J
9:45 AM  Magee M B & Menton M
9:45 AM  Marshall A T & Stone T M
9:45 AM  Mccubbin J L & Wesson K O
9:45 AM  Miokovic A S & K S
9:45 AM  Papadatos D & Psarakos E
9:45 AM  Primmer M J & Baptist E J
9:45 AM  Romao-Roussety J J & Romao M F & Ismail L
9:45 AM  Seymour D M & E C
9:45 AM  Siebert J W & Lamshed C C
9:45 AM  Stray P & Herd K
9:45 AM  Vrbec J & Zuniga S
9:45 AM  Warren L & Mcdonald S
9:45 AM  Zhou Q & Liu F

COURT 2E, LEVEL 2
Before Judge Stewart
10:00 AM  Clark B A & Hill R A
10:00 AM  Hagan S G & Williams L S
10:00 AM  Lai D T T & Tran T T
10:00 AM  Tymms B K & Loosschilder A P

COURT 2H, LEVEL 2
Before Judge A Kelly
10:00 AM  Hussein M & Eless A
10:00 AM  Pope C R & M D
10:00 AM  Srpcanski N & V
10:00 AM  Ticehurst N & Anderson L R

COURT 2B, LEVEL 2
Before Judge Mercuri
9:45 AM  Cogan B M & D A
9:45 AM  Eager N A M & M C
9:45 AM  Fernandez J & Oratis E E
9:45 AM  Ford J & Scholes K
9:45 AM  Harrington R J & Spokes K N
9:45 AM  Jusuf J & Muhtari B
9:45 AM  Mcnamara G M & J A
9:45 AM  Pang G M L & Matthew U C
9:45 AM  Saunders A J & Bence R J
9:45 AM  Shires H L & Avery L A
9:45 AM  Siciliano P & Adhikari G
9:45 AM  Watt J T & Light M M
9:45 AM  Whitfield S M & S D A

COURT 6E, LEVEL 6
Before Judge Blake
10:00 AM  Brown G L & De Sousa R N R
10:00 AM  To B T & Huynh T L

COURT 6F LEVEL 6
Before Judge Carter
10:00 AM  Campbell A J & K S
10:00 AM  Dhillon P & Kaur G
10:00 AM  Ferraro J C & S
1:15 PM  Armstrong C & P
1:15 PM  Burtchell M & O'Hehir C
1:15 PM  Cornwall B M & Toyne J K
1:15 PM  Danger R A A & A P
1:15 PM  Farrer Z & Meakin G
1:15 PM  Giri R L & Boylson J G
1:15 PM  Hoffman P M & Goodall-Hoffman M A
1:15 PM  Jackson J G & O'Brien G G
1:15 PM  Knox S & Denne P J & Kilpatrick M
1:15 PM  Laponder G P & Palfi E
1:15 PM  Lewis A F G & G M
1:15 PM  Membrey A P & D M
1:15 PM  Paynter W J & Humble S I
1:15 PM  Pearson R E & Etchells A G
1:15 PM  Redmond A S & G M
1:15 PM  Rotherham C I & M R
1:15 PM  Scott M K J & Parrott L Y
1:15 PM  Tillig P D & K L
1:15 PM  Walsh C J & C G
1:15 PM  Watson C R & S L
1:15 PM  Welsh L & S M
1:15 PM  Willsman M & Laycock R
1:15 PM  Woods M A & A S

COURT 6G LEVEL 6
Before Judge Boymal
10:00 AM  Ambesi C J C & Moscatiello F
10:00 AM  Doungsuriyanet N & Kim Y
10:00 AM  Johnson D C & Arch M A
10:00 AM  Serovski J & A

LEVEL 5 CONFERENCE ROOM
Before Registrar Russell
9:15 AM  Watson B J & R J

COURT 2K, LEVEL 2
Before Registrar Kaur
9:45 AM  Allabadi A & S
9:45 AM  Bigot K A & E
9:45 AM  Joseph F & Netto X J
9:45 AM  Lah B & Deville E A
9:45 AM  Mclarty C & Fenech G
9:45 AM  Pellegrino J M & G
9:45 AM  Thomson D G & Cody J M
9:45 AM  Tingate C T & Hickey S J
9:45 AM  Vu Q A & V D
There are no current matters listed

Street Address: 53-55 Robinson Street, Dandenong

Phone: 1300 352 000

17 February 2020

REGISTRAR CHAMBERS
Before Registrar Riddiford
9:15 AM  Collings C H & Powell B J
2:15 PM  Chand R & N

Street Address: 100 Grenville Street, Ballarat

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 25 May 2020
  • 6 July 2020
  • 14 September 2020
  • 30 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Bendigo Magistrates Court, 71 Pall Mall, Bendigo

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 25 May 2020
  • 17 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Geelong Law Courts Complex, Railway Terrace, Geelong

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 13 January 2020
  • 13 April 2020
  • 20 July 2020
  • 12 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Morwell Courthouse, 134 Commercial Road, Morwell

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 10 February 2020
  • 4 May 2020
  • 10 August 2020
  • 16 November 2020
There are no current matters listed

Street Address: Mildura Court House, Deakin Avenue, Mildura

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 29 June 2020
  • 23 November 2020


24 February 2020

MILDURA CIRCUIT
Before Judge McGuire
10:00 AM  Allen A J & R J
10:00 AM  Arnold M A & L M
10:00 AM  Baldock G & Wass M
10:00 AM  Blight T & Mcintosh B
10:00 AM  Brown E J & Latu T
10:00 AM  Browne R & Vincent C
10:00 AM  Carr B J & Healey B G
10:00 AM  Cattanach L & Watson B
10:00 AM  Chambers C J & Freeth J G
10:00 AM  Chislett C & M
10:00 AM  Claringbull D & Paton-Jurak N
10:00 AM  Cohrs K A & G L
10:00 AM  Darby C T & Chase G R
10:00 AM  Duda M W & Van Reymersdael M
10:00 AM  Dunn M & Cuddy D L
10:00 AM  Eaton J & Stimson T
10:00 AM  Ferguson B J & Brindle J J
10:00 AM  Fotheringham P D & Clifford R D
10:00 AM  Franklin A L & A
10:00 AM  Gaskin D T & Shaddock T E & Gaskin A
10:00 AM  Gordon J N & T
10:00 AM  Grace T J & Rayson N
10:00 AM  Graham A J & E E
10:00 AM  Harradine A D & Ross J M
10:00 AM  Havea M & Hunt B
10:00 AM  Hector M J & Mackie W K
10:00 AM  Jary N A & O'Neill S R
10:00 AM  Jones D J J & Nicholson L M
10:00 AM  Jones L J & Currie J E
10:00 AM  Kaya S & Taylor A
10:00 AM  Knight B J H & Hinze K
10:00 AM  Marshall D J & Sankari M F
10:00 AM  Mattschoss G J P & Soehoe L Y
10:00 AM  Mcdonald R J & Vozlic A
10:00 AM  Mcleod C R & Dean B E
10:00 AM  Mcwilliams M P C & Layton J
10:00 AM  Milne J R & A J
10:00 AM  Miota S & Handy M
10:00 AM  Montgomery S G & P J
10:00 AM  Mullane T D J & Budd A L
10:00 AM  Nkurikiye J D & Uwaiahotho (Aka Uwamahoro) C
10:00 AM  O'Loughlin M L & Martin B J
10:00 AM  O'Sullivan K M & Pezzaniti E K
10:00 AM  Overton A J & Talent N & Closter-D'Anna J
10:00 AM  Pearce T L & Rayner A
10:00 AM  Peters L & R
10:00 AM  Peters L & R
10:00 AM  Piscioneri C A & C M
10:00 AM  Sakkas A & J
10:00 AM  Simpson G & S & Pierson R & Pattison G
10:00 AM  Skipsey C A & M J
10:00 AM  Smythe R A & R
10:00 AM  Spangler R J & Lal S D
10:00 AM  Stevens M L & Vincent K V
10:00 AM  Thor K D & Nhial N P
10:00 AM  Warren W J & G
10:00 AM  Willis S M & Dahlitz R L
10:00 AM  Young T & Treglown H I


25 February 2020

MILDURA CIRCUIT
Before Judge McGuire
9:30 AM  Steers W T & Blizzard C A

Street Address: Shepparton Law Courts High Street, Shepparton

Phone: 1300 352 000

Sitting Dates:

Week commencing:

  • 24 February 2020
  • 11 May 2020
  • 10 August 2020
  • 9 November 2020


24 February 2020

SHEPPARTON CIRCUIT
Before Judge Stewart
10:00 AM  Anstis N M & Sutton N A
10:00 AM  Argus S J & B J
10:00 AM  Bagley C V & Cronin N E
10:00 AM  Balaburov S & Barillaro C L
10:00 AM  Blades A E & Henery B C
10:00 AM  Bowman A & Buovac Z
10:00 AM  Campbell J A & Bollonte L
10:00 AM  Clark T & Johnson B A
10:00 AM  Clayton J M & Alwer L
10:00 AM  Dekker J L & Cardilini G A
10:00 AM  Evans S L & Spencer D M
10:00 AM  Ferguson B A & J S
10:00 AM  Ferguson L G & Gaffy J R & Mcdonald M J
10:00 AM  Findlay V M & R A
10:00 AM  Gordon D W & S L
10:00 AM  Hamling M F & Peterson E M
10:00 AM  Hanson B J & Zanetti S L
10:00 AM  Hodges H C & Barker R J
10:00 AM  Keenan M E & Abbott C B
10:00 AM  Lea L G & S R
10:00 AM  Lee B & Newton M
10:00 AM  Londrigan P & Baksh S
10:00 AM  Mcintyre K E & M J
10:00 AM  Minns S V & Wells J D
10:00 AM  Norman J L & R G
10:00 AM  Owen D R & M P
10:00 AM  Pena J M & T L
10:00 AM  Priestley K M & Nexhip K J
10:00 AM  Quinlan J R & French J A
10:00 AM  Randoe J K & B F
10:00 AM  Rieniets J A & Camm B J
10:00 AM  Sane V & V
10:00 AM  Schmedje R C & A M
10:00 AM  Scott D & A F
10:00 AM  Simons S L & R A
10:00 AM  Smullen P E & Winter A W
10:00 AM  Sutherland M L & Foley C L
10:00 AM  Tennant A J & J
10:00 AM  Wemyss J D & James J
10:00 AM  Wesenick H T & A
10:00 AM  Wilson J D & R D
10:00 AM  Young M T & D A
2:15 PM  Al-Kelabi H & Mogoter F
2:15 PM  Bjorkstein S R & Barnes R A L
2:15 PM  Clark D W & Byron V
2:15 PM  Delai P A & T
2:15 PM  Doonan C R & K
2:15 PM  Dryden P D & Briggs S M
2:15 PM  Fitzgerald M & Corboy E M
2:15 PM  Hanson M J & Short L D
2:15 PM  Johnson S G & Rye J M
2:15 PM  Jordan L S & Peisley J
2:15 PM  Kelsey S C & Hangan M J
2:15 PM  Lawson C W & Underwood J R C
2:15 PM  Lia P C & M A
2:15 PM  Mitchell G R & Farrell A L
2:15 PM  Perkins A L & Dunstan P
2:15 PM  Portea R A & P
2:15 PM  Sahibzada F U R & Guest J M
2:15 PM  Sorbello M A & Mcgee T
2:15 PM  Thorne G I & B G
2:15 PM  Wales A & Bishop K B


25 February 2020

SHEPPARTON CIRCUIT
Before Judge Stewart
10:00 AM  Campbell T S & Kennedy A M
10:00 AM  Gormann P J & Crofts K I M
10:00 AM  Griffiths H A & G C
10:00 AM  Jochova R T & Iaria D N
10:00 AM  Johnson S A W & Munro M
10:00 AM  Mason J G & Donohoe T A
10:00 AM  Merkel S A & K M
10:00 AM  Seabrook D J & Duncombe A K
10:00 AM  Sherlock-Streader B L J & White K
10:00 AM  Sultana P A & Cursio B M
10:00 AM  Sutherland A & J P
2:15 PM  Warde P B & Mccloskey M S


26 February 2020

SHEPPARTON CIRCUIT
Before Judge Stewart
10:00 AM  Beck K N & T J
10:00 AM  Best R J & Jeffreys R
10:00 AM  Mackrell A R & L C
10:00 AM  Mccarthy A J & J M
10:00 AM  Ralph R & Gleeson J M L
10:00 AM  Seidel J J & Bauerle A J


28 February 2020

SHEPPARTON CIRCUIT
Before Judge Stewart
10:00 AM  Tatt N M M A & Tatt L & Sommer A J
10:00 AM  Williams O S & Patton K M

Street Address: Warrnambool courthouse at 218 Koroit Street, Warrnambool

Phone: 1300 352 000


Sitting Dates:

Week commencing:

  • 2 March 2020
  • 22 June 2020
  • 19 October 2020
There are no current matters listed

Street Address: Federal Circuit Court of Australia, Commonwealth Law Courts 1 Victoria Ave Perth

Phone: (08) 9268 7100

For urgent after hours applications contact the Duty Registrar on 0418 584 080

17 February 2020

Before JUDGE KENDALL
HEARING ROOM 6.2, LEVEL 6
2:00 PM  (P)PEG352/2019 DZH16 v MINISTER FOR IMMIGRATION, CITIZENSHIP, MIGRANT SERVICES AND MULTICULTURAL AFFAIRS & ANOR

Before REGISTRAR BENTER
HEARING ROOM 6.1, LEVEL 6
9:30 AM  (P)PEG404/2019 MUIN QAQISH v EDDIE MIKHAIL
3:45 PM  (P)PEG439/2018 EIL18 v MINISTER FOR HOME AFFAIRS & ANOR